SME
reklama

Len druhýkrát v histórii sa syn majstra sveta stal majstrom sveta F1

Dvojica otec a syn nie je v F1 raritou, ale len v dvoch prípadoch sú obaja majstri.

Nico Rosberg oslavuje titul majstra sveta.Nico Rosberg oslavuje titul majstra sveta. (Zdroj: TASR/AP)

V histórii F1 sa niektoré slávne mená po rokoch objavili znova. Jedno z takýchto mien bolo Niki Lauda. Niki sa vrátil do F1 po vyše dvojročnej prestávke, aby počas štyroch sezón znovu ukázal svoje kvality a dokonca získal tretí titul majstra sveta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

My sa však dnes zameriame na iné návraty známych, aj menej známych mien. Pozrieme sa totiž na otcov a synov, ktorí účinkovali vo Formuli 1.

Meno Hans Stuck poznajú z histórie F1 len pamätníci, prípadne nadšenci, študujúci históriu tohto športu. V rokoch 1951 až 1953 sa Hans zúčastnil celkovo piatich pretekov (odštartoval len v troch).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek tomu, že v nich nezískal ani bod, sa do histórie zapísal ako úspešný pretekár, aj keď mimo F1. Jeho syn Hans-Joachim Stuck ho nakoniec zatienil. Do kolotoča slávnych pretekov vstúpil v roku 1974 a o tri roky neskôr vo farbách Brabhamu získal dve pódiové umiestnenia.

Na veľkú kariéru to však nestačilo a väčšie úspechy zaznamenal tak isto mimo F1, keď dvakrát triumfoval na slávnych vytrvalostných pretekoch 24 hodín Le Mans.

Jack a David Brabham

Aké je to žiť v tieni úspešného otca a trojnásobného svetového šampióna, si vyskúšal David Brabham. Napriek sľubným juniorským rokom sa David nikdy nepriblížil k svojmu otcovi Jackovi. Jeho 15. miesto bolo všetko, čo dokázal dosiahnuť, keď hájil farby rodinného tímu Brabham.

Treba dodať, že v roku 1990 sa už zďaleka nejednalo o ten úspešný tím z minulosti. Po predaji tímu to ešte v roku 1994 skúšal v malom tíme Simtek, ale o nič úspešnejšie. Okrem Davida sa o vstup do F1 pokúsil aj jeho starší brat Gary, ale nedokázal sa ani kvalifikovať na preteky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Wilson a Christian Fittipaldi

Keď sa povie meno Fittipaldi, asi každý fanúšik si spomenie na dvojnásobného majstra sveta, Emersona. Do F1 nakukol aj jeho brat Wilson, ale o úspechoch sa v jeho prípade nedá hovoriť. Oveľa väčšie nádeje sa vkladali do Wilsonovho syna, Christiana.

Najmä po získaní titulu v prestížnej F3000, v roku 1991 to vyzeralo na sľubnú kariéru. Nakoniec v F1 strávil iba tri sezóny a získal 12 bodov, o deväť viac ako jeho otec Wilson. Pamätným ostalo jeho salto dozadu pri prejazde cieľovou čiarou v Monze.

Načítavam video...

Graham a Damon Hill

Graham Hill získal dvakrát titul majstra sveta. Okrem toho založil aj svoj tím, ale tragicky zahynul pri leteckom nešťastí skôr, ako jeho syn Damon začal svoju kariéru. Dlho to nevyzeralo na priblíženie sa k úspechom otca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Damon začal s motoristickým športom až v 23 rokoch, aj to na motocykloch. Neskôr presedlal na štyri kolesá a mal 31 rokov, keď si odkrútil súťažnú premiéru v F1.

Po dvoch neúspešných bojoch o titul v sezónach 1994 a 1995 (v oboch ho zdolal Michael Schumacher) prišla jeho veľká chvíľa v roku 1996. V dominantnom tíme Williams získal svoj prvý a jediný titul majstra sveta F1. Graham a Damon sa tak stali historicky prvým otcom a synom, ktorí získali titul majstra sveta F1.

Mario a Michael Andretti.

Meno Andretti je zapísané zlatými písmenami najmä do histórie amerického motoršportu. Za neznáme ho však určite nemôžeme označiť ani v Európe.

Mario Andretti žal úspechy v amerických sériách IndyCar a Nascar, ale neobišiel ani Formulu 1. A nestratil sa ani v nej. Celkovo zaknihoval 12 víťazstiev a jeho veľká chvíľa prišla v sezóne 1978. Ako jazdec tímu Lotus získal svoj jediný titul v F1.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jeho syn Michael bol na americkej pôde prakticky rovnako rýchly a za rešpekt nevďačí len slávnemu menu, ale hlavne svojim schopnostiam.

Do F1 nakukol len na chvíľu v sezóne 1993. V tíme McLaraen robil dvojku legendárnemu Sennovi. McLaren nebol v tejto sezóne zďaleka najrýchlejší, za jedným z najsofistikovanejších monopostov histórie Williams FW15C výrazne zaostával.

Nič to však nemenilo na fakte, že Michaelovi sa nedarilo a jeho jediným úspechom ostalo pódiové umiestnenie z talianskej Monzy. Nakoniec, po vzájomnej dohode, ukončil spoluprácu s McLarenom.

Medzi významnejšie mená histórie patrí Gilles Villeneuve. Aj keď počas svojho krátkeho života (dožil sa 32 rokov) získal len šesť víťazstiev, bol mimoriadne obľúbený medzi fanúšikmi.

Po tragickej nehode počas kvalifikácie na Veľkú cenu Belgicka v roku 1982 sa z neho stala ikona v histórii motoršportu. Jeho syn Jacques mal v čase jeho smrti iba 11 rokov. Do F1 vstúpil veľmi dôrazne. V jednoznačne najlepšom tíme sezóny 1996 (Williams) takmer vyhral hneď v úvodných pretekoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na trati zvádzal boj s Damonom Hillom. Pamätníci si určite spomenú na Hillov monopost, ktorý postupne žltol. V tesnom závese za Villneuveom postupne “hltal“ všetok olej, unikajúci z monopostu Jacquesa Villneuvea.

Kanaďan dosiahol vrchol svojej kariéry o rok. Podarilo sa mu získať titul a v tomto ohľade prekonal svojho otca.

Vo svete F1 sa ocitlo ešte niekoľko dvojíc otec a syn - Satoru Nakajima a jeho syn Kazuki, Manfred Winkehock a syn Markus, Jan Magnusen a syn Kevin (aktívny jazdec).

Ďalej trojnásobný majster sveta Nelson Piquet a jeho syn Nelson Piquet Junior. Zatiaľ, čo otec patril medzi veľmi uznávaných jazdcov (tri tituly hovoria za seba), syn ukončil kariéru bez výraznejšieho úspechu a neslávne.

Z tímu Renault odišiel po tom, ako poslúchol tímového šéfa Flavia Briatoreho a naschvál havaroval. Úmyselnou nehodou pomohol tímovému kolegovi (Fernando Alonso) na ceste za víťazstvom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jos a Max Verstappen

Predposlednou dvojicou je Jos a Max Verstappen. Jos robil nejaký čas tímovú dvojku Michaelovi Schumacherovi v Benettone. Z jeho strany sme sa žiadneho väčšieho úspechu nedočkali a spomíname na neho najmä pre nepríjemný incident v boxoch.

Pri požiari jeho monopostu sa len vďaka rýchlemu zásahu mechanikov – hasičov nikomu nič vážnejšie nestalo. Syn Max otca prekonal už vo svojej prvej sezóne. Aj keď odhliadneme od nového systému bodovania, Max je jednoznačne úspešnejší a má potenciál na veľkú kariéru.

Jos nám ostal v pamäti najmä pre požiar v boxoch.

Načítavam video...

Max sa zapísal hlavne svojím, niekedy až prehnane agresívnym spôsobom jazdy, v Brazílii však ukázal veľký potenciál.

Načítavam video...

Nico a Keke

Poslednou dvojicou je Keke Rosberg a čerstvý majster sveta Nico. Keke si získal množstvo fanúšikov v 80-tych rokoch a rovnako ako Nico pridal aj titul majstra sveta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svojho syna odmalička viedol k motoristickému športu. Nico prvýkrát nastúpil na veľkú cenu v roku 2006. V jeho kariére mu pomohol prestup z Williamsu do momentálne najlepšieho tímu – Mercedesu.

Na tretí pokus sa mu podarilo zdolať svojho tímového kolegu Lewisa Hamiltona, s ktorým mal počas sezóny aj pár incidentov. Záverečné preteky v Abu Dabi z neho spravili majstra sveta a z dvojice Keke a Nico len druhého otca a syna s titulom majstra sveta v histórii F1. Zdá sa, že Nico už ďalší titul nepridá, po prekvapivom ukončení kariéry.

Posledné zákruty pred cieľom a aj komunikáciu medzi Mercedesom, Hamiltonom a Rosbergom pripomína nasledujúce video.

Načítavam video...

zdroj: wikipedia a formula1.com

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 841
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 254
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 076
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 834
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 781
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 075
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 434
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 883
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 449
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 365
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 261
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu