• NOVINKY
 • TESTY
 • PRAVIDLÁ
 • GARÁŽ
 • DOPRAVA A NEHODY
 • POHONNÉ LÁTKY
 • Na plyn nemusia jazdiť iba staré Škodovky

  TEST: Škoda Octavia LPG

  Vydané 6. 9. 2010 o 14:47 Autor: Rastislav Chvála | FOTO - autor

  Súčasnú Octaviu na LPG vyrába samotná automobilka. Kto má v pláne kúpu lacnej verzie Octavie so zameraním na krátke jazdy a nízke prevádzkové náklady, môže brať do úvahy LPG. Trhač asfaltu to nie je, avšak napriek slabšej dynamike sa nám verzia páčila viac ako 1,9 TDI (77kW).

  Octavii s pohonom na LPG chýba na streche už len pútač Taxi. Táto verzia dobre poslúži v meste a blízkom okolí. Motor logicky spotrebuje na sto kilometrov o liter až dva plynu viac než benzínu. Cena LPG je o viac ako polovicu nižšia.
  Foto: autor

  BRATISLAVA, BREZNO. Dôvodom na test notoricky známeho auta, akým je v našich končinách Octavia, môže byť len pohonný agregát. Nie sú to však ani nové motory TSI ani 1,6 TDI ale produkčne asi najstarší motor v Octavii. Štvorvalec 1,6 MPI, ktorý neustúpil ani niekdajšiemu 1,6 FSI, si teraz môžete kúpiť vo verzii na LPG.

  Škoda priamo v továrni vyrába verziu LPG so všetkými potrebnými komponentami. Cenou síce 1,6 MPI LPG podlieza diesel, ale ani v aktuálnom akčnom cenníku nie je lacnejšia ako moderná novinka  1,2 TSI. Podľa prepočtov by LPG malo vychádzať lacnejšie pokiaľ ide o náklady na palivo. O niečo nerozhodnejšia je situácia medzi LPG a starým motorom 1,9 TDI. Nákladmi na jeden kilometer by mali hrať vyrovnanú partiu, takže rozhodnúť musia ďalšie prednosti a nedostatky.

   LPG_PREPINAC.JPG
   Prepínač LPG umiestnili na stredový tunel. Ukazovateľ ostávajúceho plynu je veľmi orientačný, rezerva svieti červenou LED. Keď zasvieti červená LED, v nádrži ostane približne 10 litrov LPG.

  Berie málo

  Daň za LPG je v prípade Octavie neveľká. Nádrž síce oberá auto o rezervné koleso (nahradené lepiacou sadou), ale do obrovského kufra by sa teoreticky koleso vošlo. Spätný ventil plniaceho hrdla LPG nenarúša vonkajšiu celistvosť auta, lebo je ukrytý pod vekom klasickej benzínovej nádrže. Pred tankovaním treba namontovať ešte adaptér.

   

    Prevody vyhovujú mestu a okoliu

  LPG_50.JPG
   Starší motor má dobrú odozvu v nižších otáčkach a na štvorke dokáže jazdiť po meste bez trápenia. Samozrejme na predbehnutie treba podradiť. Kultúra chodu motora v meste je oproti TDI o triedu lepšia.
   LPG_90.JPG
   Pri 90 kilometrovej rýchlosti pracuje motor ticho a točí okolo 2600 otáčok za minútu.
  LPG_130.JPG
  Na diaľnici sú otáčky vysoké vzhľadom na spotrebu. Treba počítať skoro s desiatimi litrami. Chýba šiesty stupeň a viac výkonu.


  Keď sa to tak zoberie, už samotné čerpanie LPG je zdĺhavejšie ako pri benzíne. Jednoducho pri 44 litrovej nádrži, jej využiteľnosti na 90 percent a vyššej spotrebe litrov LPG než benzínu, budete mesačne na čerpacích staniciach tráviť viac času ako s 1,9 TDI. Ekonomický a ekologický pohon LPG oberá aj o možnosti parkovať v podzemných garážach.

   LPG_KRIVKY.jpg
   Keď motor 1,6 MPI funguje na benzín, má vyšší výkon a lepší priebeh krútiaceho momentu (červená a modrá krivka) ako keď spaľuje LPG (zelená a oranžová krivka). V praxi sme rozdiely veľmi necítili.


  Pokiaľ ide o samotnú jazdu, nezbadáte, kedy idete na LPG a kedy na benzín. Teda pokles výkonu ťažko vycítiť, skôr je to iba placebo efekt. V porovnaní s naftou sa dá jazdiť predsa o niečo lacnejšie, s technicky menej náročným motorom ako diesel a pri lepšej kultúre jazdy. Jemné klepanie na voľnobežných otáčkach  spôsobujú vstrekovacie ventily plynu.

  Vyberáme si LPG

  Počas testu sme riešili otázku, či dať prednosť verzii s LPG alebo konštrukčne staršiemu naftovému motoru 1,9 TDI. Lahodný a tichý chod benzínového motora a dobre navrhnuté prevody nás utvrdili v tom, že LPG bude lepšie ako hrkotajúci diesel. V ekonomike prevádzky vyhráva s odretými ušami LPG nad naftou, pretože kilometer prejde lacnejšie.

   LPG_NADSTAVEC.JPG
   Škoda dodáva k verzii LPG dva nádstavce na hrdlo nádrže LPG. Tento sa používa u nás, v Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Grécku, Maďarsku, Taliansku , Rakúsku a Portugalsku. Druhý typ adaptéra poslúži v ostatných krajinách Európy.

  Ak však berieme do úvahy rozdiel v nákupnej cene (diesel drahší o 380 eur) a reálnu spotrebu TDI, ktorá bude väčšia ako 4,9 l/100 km, potom LPG vyhráva relatívne v pohode. Samozrejme v porovnaní s benzínovou verziou jazdíte za polovicu, akurát na začiatku zaplatíte o 1500 eur viac.
  Kto má predplatené trvalé parkovacie miesto v práci alebo doma v podzemnej garáži, môže na LPG zabudnúť.

  Fakty o LPG

  Pri spomienke na tichú a príjemnú jazdu s LPG v meste nesmieme vynechať pár faktov. Pri každom tankovaní plynu musíte k hrdlu nádrže primontovať redukčnú spojku (nie je to náročné). Filter plynu vložený medzi výparníkom a lištou so vstrekovacími ventilmi treba vymeniť po každých 30 000 km. Po najazdení 90 000 kilometrov treba nechať skontrolovať výparník. Ak sú v ňom nečistoty, mení sa filter v elektromagnetickom ventile.

  Kto má v pláne kúpu lacnej verzie Octavie so zameraním na krátke jazdy a nízke prevádzkové náklady, môže brať do úvahy LPG. Trhač asfaltu to nie je, avšak napriek slabšej dynamike sa nám verzia páčila viac ako 1,9 TDI (77kW).

  Porovnanie konkurenčných verzií Škoda Octavia

  Model 1,6 MPI LPG 1,6 MPI 1,9 TDI
  Cena od (eur) 15 489 13 989 15 869
  Rozdiel oproti LPG (eur) 0 -1500 +380
  Objem motora (cm3) 1595 1595 1896
  Výkon (kW/k) 72/98 75/102 77/105
  Pri otáčkach (ot./min.) 5600 5600 4000
  Krútiaci moment (Nm) 144 148 250
  Pri otáčkach (ot./min.) 3800 3800 1900
  Počet prevodov 5 5 5
  Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 13 12,3 11,8
  Objem nádrže (l) 44 55 55
  Priemerná spotreba (l/100km) 9,4* 7,4 4,9
  Orientačný dojazd na nádrž (km)

  1211

  (468 LPG)**

  743 1122
  Palivové náklady na 1 km (cent) 4,8 9,2 5,5

  *spotreba LPG podľa testu
  **vypočítané podľa spotreby v teste

  Priemerné ceny palív počas testu

  Natural 95 (eur/liter) 1,249
  Nafta (eur/liter) 1,125
  LPG (eur/liter)

  0,513

  SME spokojní

  SME nespokojní
  nízke náklady na palivo krátky dojazd na LPG
  LPG priamo z výroby nižší výkon
  dobré prevody v meste nemá rezervné koleso
  tichšie ako TDI obmedzené parkovanie
  nenáročná údržba -
  hrdlo LPG ukryté -

   

   Kupujem – nekupujem
   
  Ak sa mám rozhodnúť medzi Octaviou 1,6 LPG a 1,9 TDI, zoberiem plynovú verziu na LPG. Je podstatne tichšia a kultivovanejšia ako starší diesel. Prevodovka je dobre navrhnutá do mesta. Verzia LPG stojí menej ako 1,9 TDI a za menej jazdí.

   

  Ďalšie novinky

  Volvo vysvetľuje funkcie rozhrania pre autopilota

  Systém IntelliSafe Auto Pilot ponúkne autonómne riadenie na vybraných úsekoch ciest od roku 2017.

  Predaje Škody a Volkswagenu v ČR rastú, emisná kauza ich zatiaľ nezasiahla

  Automobilky Škoda a Volkswagen si ďalej upevňujú svoju pozíciu na českom trhu. Poukazujú na to štatistiky o registrácii nových automobilov v ČR.

  Hlavné správy

  Z DOMOVA

  Zomrel Vladimír Suchodolinský, opísal kauzu tunelovania vojenských tajných

  Vladimír Suchodolinský podľahol ojedinelému druhu rakoviny, ktorý sa u nás nelieči.

  AKTUALIZOVANÉ: 8:13

  V Demänovskej Doline horí hotel Junior, zomrel jeden z hostí

  Obrovský požiar zachvátil známy hotel v lyžiarskom stredisku Jasná.

  ZAHRANIČIE

  Spoplatnený obsahRuský zásah zjednotil rozhádaných sýrskych povstalcov

  Po náletoch sa povstalci rozhodli Moskve odplatiť.

  AUTORSKÁ STRANA RÓBERTA KOTIANA

  Vladimír Suchodolinský: Sme vo vojne, len jej prejavy nechceme vidieť

  Suchodolinský v poslednom rozhovore pre SME hovoril aj o spravodajských službách.