Poradňa

preprava psa

Chcel by som sa spytat ako je povolene prepravovat psa mensieho vzrastu (maltezak a podobne).

ked som v aute sam je ho mozne mat volne umietneneho na spolujazdcovom sedadle? (tam lezi a nezavadzia)

a ked mam spolujadzca moze ho mat v predu na nohach alebo vzadu? alebo ake su podmienky?

do klietky ho dat nechcem lebo sa mu to velmi nepaci a sam vzadu nezostane.

Odpovede:

Zákon 8/2009, §51:
" Preprava živých zvierat vo vozidle je upravená v § 51 ods. 3 zákona, v ktorom je
uvedené, že pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a
prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky. Zákon ďalej bližšie neupravuje umiestnenie živých zvierat v interiéri vozidla.
Umiestnenie zvieraťa vo vozidle závisí na rozhodnutí vodiča za podmienky dodržania
všetkých povinností, ktoré mu ukladá zákon.
Ďalšie podmienky, ktoré treba pri preprave psa v aute dodržať vyplývajú z príslušných ustanovení zákona č. 488/2002 Z. z. o veterinárnej starostlivosti a o zmene
niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zákona č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov.

V zmysle príslušných ustanovení za psa vždy zodpovedá držiteľ psa alebo osoba,
ktorá psa vedie alebo nad psom vykonáva dohľad."

Teda - môžeš ho mať aj na prednom sedadle, ALE musí byť zabezpečený tak, aby ťa neohrozil (teda priviazaný, aby mal obmedzený pohyb). Pokiaľ ho bude mať na kolenách spolujazdec, taktiež bude za neho zodpovedať, aby sa "nevytrhol" a nevbehol ti náhodou pod hody v najnevhodnejšom okamihu.
Ale preprava psa vo vozidle bez toho, aby bol priviazaný a bol mu obmedzený pohyb = problémy na obzore. Pes je zviera, niekedy ne nevyspytateľný, reaguje nepredvídavo a často takéto zviera je aj príčinou mnohých tragédií.
Či sa mu páči, alebo nepáči v klietke - uznaj, čo je dôležitejšie: pohodlie psa a potencionálna možnosť pre teba, že skončíš v strome, alebo pes v klietke a tvoja kľudná a bezpečná jazda. U mňa by vyhralo to druhé.

Dátum vloženia: 19. 08. 2012

Pridal: misoft

Dátum vloženia: 19. 08. 2012
Pridal: stevik
Zaradené do:

Partneri:

Našli ste technický problém? Porušuje niektorý z príspevkov pravidlá? Ďakujeme, že nás budete kontaktovať.

Poslať správu administrátorovi

Poradňa je priestor pre vecné príspevky o doprave, cestách, premávke, motorizme, pohonných látkach a ďalších príbuzných témach súvisiacich s cestnou dopravou.

Ak je niečo, čo vás z tejto oblasti zaujíma, no nenašli ste doteraz na svoje otázky odpoveď, ak máte podnet na zlepšenie, návrh alebo námet, ktorý chcete pripomienkovať, alebo sa chcete posťažovať, a pritom to súvisí s cestnou premávkou, pre vás je určená časť Otázky.

Časť Odpoveď je určená pre reakcie, ktoré dávajú odpoveď na položené otázky, pripomienky k námetom alebo návrhy k sťažnostiam na riešenie problému.

Príspevky, ktorých časti nebudú v súlade s vymedzeným okruhom tém, budú administrátorom vymazané. Platí to aj pre duplicitné príspevky, alebo pre príspevky, ktorých časti budú bez súhlasu prevádzkovateľa propagovať služby alebo produkty, alebo ktorých časti sa budú akýmkoľvek spôsobom venovať osobám (najmä, avšak nielen) autorov otázok alebo odpovedí, najmä priamo či nepriamo niekoho urážať alebo zosmiešňovať, alebo hoci aj čiastočne akokoľvek porušovať zákony Slovenskej republiky alebo navádzať na ich porušovanie