SME

F1: Veľkú cenu Azerbajdžanu Vyhral Ricciardo, Lance Stroll prvý raz na pódiu (online)

Pretek prerušili, kolízie zamiešali poradie.

Víťaz Veľkej ceny Azerbajdžanu Daniel Ricciardo.Víťaz Veľkej ceny Azerbajdžanu Daniel Ricciardo. (Zdroj: TASR / AP)

BAKU, BRATISLAVA. Austrálsky jazdec Red Bullu Daniel Ricciardo triumfoval v nedeľňajšej dramatickej Veľkej cene Azerbajdžanu motoristickej F1. Na druhom stupienku skončil Fín Valtteri Bottas na Mercedese, ktorý na cieľovej rovinke zdolal Kanaďana Lancea Strolla na Williamse.

Štvrtý skončil líder priebežného poradia Nemec Sebastian Vettel, ktorý zvýšil svoj náskok na 14 bodov pred druhým Britom Lewisom Hamiltonom na Merecedese. Ten obsadil na okruhu v Baku piatu priečku.

Pre Ricciarda to bolo prvé víťazstvo v aktuálnej sezóne a celkovo piate v kariére v F1. Naposledy sa z triumfu tešil vlani v Malajzii. Zároveň to bol prvá výhra v sezóne pre iný tím ako je Mercedes a Ferrari.

Hamilton si na štarte postrážil prvé miesto z kvalifikácie. Problémy mal jeho tímový kolega z Mercedesu Valtteri Bottas, ktorý štartoval z druhého miesta, no po kolízii s tretím Kimim Räikkönenom musel ísť do boxov a prepadol sa až na chvost. Na druhú priečku poskočil Sebastian Vettel, tretí bol Sergio Perez.

Vo ôsmom kole vypadol Jolyon Palmer, o tri neskôr aj Daniil Kvjat a o ďalšie dve aj Max Verstappen. To už jazdilo na trati safety car a jazdci to využili na zastávky v boxoch.

V 20. kole dostal defekt Räikkönen a na trati bolo už tretíkrát bezpečnostné vozidlo. V nasledujúcom zamierili do boxov pre problémy Räikkönen aj Perez, ktorý mal kolíziu so svojím kolegom Estebanom Oconom, a vyzeralo to tak, že sa s pretekmi rozlúčia.

Dramatická situácia sa odohrala na čele, keď Vettel zozadu nabúral do Hamiltona, ktorý v zákrute riadne dupol na brzdy. Nemca situácia poriadne nahnevala a po divokej gestikulácii lídra obehol, z boku doňho vrazil a zaradil sa naspäť na druhú priečku. Incident vyšetrovali športoví komisári.

V tom istom 22. kole organizátori preteky prerušili, keďže po viacerých kolíziách bolo na trati množstvo úlomkov. To využili mechanici Ferrari a Force India, opravili monoposty Räikkönena a Pereza a obaja sa vrátili do pretekov na chvost poradia.

Piloti sa vrátili na okruh po vyše 20 minútach za safety carom. Reštart využil Ricciardo, ktorý štartoval z 10. pozície, no poskočil na tretie miesto.

V 26. kole vyšiel mimo trať Hülkenberg a skončil, krátko na to sa pre mechanické problémy s pretekmi rozlúčil aj Massa.

V 32. kole prišiel zvrat v pretekoch. Hamiltonovi sa uvoľnil ochranný oblúk za hlavou sa musel ísť do boxov. Druhý v poradí Vettel zase dostal desaťsekundovú penalizáciu stop and go a tak na čelo poskočil Ricciardo.

Druhý bol Lance Stroll a tretí Kevin Magnussen. Hamilton sa vrátil na ôsmej priečke, Vettel o jednu pred ním. Medzitým dostali tresty aj Perez a Räikkönen za to, že im mechanici opravovali monoposty mimo vyznačené zóny, a tak jazdili na chvoste.

Dopredu sa tlačil Bottas, ktorý sa postupne prebil na 4. miesto za Ocona. Pútal aj súboj Vettela s Hamiltonom, ktorí 12 kôl pred koncom jazdili na 5. a 6. priečke, keď takmer naraz predbehli Kevina Magnussena. Ten mal zjavné problémy a postupne strácal pozície.

Desať kôl pred koncom definitívne odstúpil aj Perez. Vettel sa dostal pred Ocona na štvrté miesto, o kolo neskôr po peknom manévri zdolal Francúza aj Hamilton. Tri kolá pred koncom vypadol aj Räikkönen.

Ricciardo si udržoval približne päťsekundový náskok pred Strollom a dotiahol ho až do víťazného konca. Na druhom mieste však nakoniec skončil Bottas, ktorý na cieľovej rovinke zdolal osemnásťročného kanadského mladíka vo farbách Williamsu, pre ktorého to však bol aj tak najlepší výsledok kariéry.

Štvrtú pozíciu uhájil Vettel, na ktorého sa tlačil piaty Hamilton.

Nasledujúca, v poradí deviata v sezóne, Veľká cena Rakúska sa v uskutoční v nedeľu 9. júla na okruhu Red Bull Ring v Spielbergu.

Veľkú cenu Azerbajdžanu sme sledovali online:

BAKU, BRATISLAVA. Brit Lewis Hamilton zvíťazil v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Azerbajdžanu seriálu MS F1 v Baku. Jazdec tímu Mercedes dosiahol čas 1:40,593 minúty a získal zároveň svoju 66. pole position v F1, čím prekonal legendárneho Brazílčana Ayrtona Sennu.

Viac, 68, ich vo svojej kariére získal už len Nemec Michael Schumacher.

Trojnásobný majster sveta odsunul na druhé miesto o 434 tisícin sekundy oddielového kolegu Valterihho Bottasa z Fínska. Ten ešte niekoľko okamihov pred koncom tretej časti kvalifikácie viedol, potom ju však museli reštartovať, keď Austrálčan Daniel Ricciardo na Red Bulle otrel monopost o bariéru a pre poškodenú pneumatiku zostal stáť na trati.

Situáciu napokon využil Hamilton a odštartuje tak v nedeľu z 1. miesta. Z druhého radu odštartujú jazdci Ferrari.

Tretí najrýchlejší čas dosiahol Bottasov krajan Kimi Räikkönen, štvrtý jeho kolega a líder priebežného poradia Sebastian Vettel z Nemecka. Ferrari na Mercedes stratilo vyše jednu sekundu, Vettel mal problémy s hydraulikou a mechanici mu museli dať starší motor. Hamilton získal piatu pole position v sezóne.

V nedeľu je štart na programe o 15.00 SELČ.

Výsledky kvalifikácie VC Azerbajdžanu:

1. Lewis Hamilton (V.Brit./Mercedes) 1:40,593 min., 2. Valtteri Bottas (Fín./Mercedes) +0,434 s., 3. Kimi Räikkönen (Fín./Ferrari) +1,100, 4. Sebastian Vettel (Nem./Ferrari) +1,248, 5. Max Verstappen (Hol./Red Bull) +1,286, 6. Sergio Perez (Mex./Force India) +1,518, 7. Esteban Ocon (Fr./Force India) +1,593, 8. Lance Stroll (Kan./Williams) +2,160, 9. Felipe Massa (Braz./Williams) +2,205, 10. Daniel Ricciardo (Aust./Red Bull) +2,821