SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Audi A5 Sportback rúca zaužívané hranice

Ďalšia verzia karosérie mení zaužívané pravidlá a prináša novú definíciu päťdverového auta v športovom štýle. Na dlhých cestách sme skúšali navigáciu, pohodlie a praktickú stránku športového auta.

Spredu vyzerá A5 Sportback skoro ako sedan. Pri pohľade zozadu a s otvorenými dverami vyznie úplne inak a príťažlivo.Spredu vyzerá A5 Sportback skoro ako sedan. Pri pohľade zozadu a s otvorenými dverami vyznie úplne inak a príťažlivo. (Zdroj: autor)

BRATISLAVA, FRANKFURT. Nový deň vítame na diaľnici, neďaleko rakúskeho mesta Linz. Audi A5 Sportback hltá ďalšie kilometre redakčného testu, presne takého, aký k tomuto typu auta patrí. Cesta za pracovným cieľom do zahraničia a s plným kufrom. Štvrtý člen posádky by neprekážal, pretože trojici sa cestuje pohodlne, vzadu až prekvapujúco priestranne.

Denné svetlo potešilo, lebo príplatkové bi-xenónové svetlá za vyše tisíc eur svietili v stretávacom režime blízko pred auto s ostrou hranou svetla. Samočinné nastavenie xenónových svetiel nebolo zaseknuté, pretože po naložení kufra sa svetlá samé sklopili na pôvodnú a na náš vkus krátku úroveň. Bude to zrejme vec nastavenia. Na druhej strane, fascinoval systém automatického prepínania diaľkových a stretávacích svetiel.

Prídavné oči sledujú

Automatika stlmuje diaľkové svetlá v správnom momente a vo všetkých požadovaných prípadoch. Stačí v automatickom režime zapnúť diaľkové svetlá, neprepínať a nechať pracovať systém. Na stlmenie diaľkových svetiel stačí, ak sa auto objaví na pár stotín sekundy v zornom uhle snímača. Elektronika rozoznáva na obraze z kamery vjazd do osvetlenej obce a tiež pomalšie auto vpredu. Prepínanie diaľkových svetiel dobre funguje na rovnom úseku diaľnice aj v serpentínach, preto prvok vrelo odporúčame.

Tretina ceny v príplatkoch

Z bohatého príplatkového vybavenia, ktoré navýšilo základnú cenu verzie z 35 290 eur na 52 854 eur by sme si vybrali športový podvozok, pretože neznižuje komfort jazdy a zároveň pomáha v zákrutách. Podvozok s nižšou svetlou výškou ešte zvýrazňuje zmenu v strednej triede tejto značky, ktorá spočíva v zlepšenom pomere rozloženia hmotnosti a posunutí prednej nápravy takmer pred motor.

Jednu z najdrahších položiek príplatkovej výbavy (3134 eur) tvorí MMI Navigation plus. Z celého systému sme zaostrili na navigáciu a jej vlastnosti, pretože na základné navigovanie by si človek vystačil s navigáciou za pár stoviek. Zabudovaný navigačný systém ponúka prvé výhody už len pri intuitívnom zadávaní názvov a vyhľadávaní POI (zaujímavé miesta podľa druhu).

Naplánuje pauzu

Do navigácie sa ľahko vstupuje a jednotlivé položky sú výborne usporiadané. Napríklad Frankfurt je zobrazený trojrozmerne, vrátane budov. Systém má v pamäti čerpacie stanice, ich značku, ponúkané služby a tiež odpočívadlá na diaľnici s prepočtom času a kilometrov. Viete tak s plným mechúrom odhadnúť, či ste minuli poslednú možnosť alebo sa vám uľaví o sedem minút. Jediný škrt v pláne môže urobiť TMC správa s informáciou o nehode.

Informujú vyspelo

Na Slovensku nedostupné aktívne riadenie dopravy cez TMC správy a navigáciu fungovalo v Nemecku výborne. Ledva sme sa pohli zo štyridsať kilometrov vzdialeného mestečka smerom k výstavisku, virtuálna navigátorka nás odklonila od diaľnice na cestu prvej triedy, pretože dopravný uzol diaľnic pred Frankfurtom na chvíľu zamrzol.

Oplatilo sa poslúchnuť. Navigácia tiež reagovala na aktuálne zmenené rýchlosti aktívneho dopravného značenia a informovala o nehodách. Niekedy sú TMC správy až prehnane opatrné, pretože cestou späť bola pri Wurzburgu kvôli prestavbe a nehode zápcha. Hnaný zvedavosťou sme neposlúchli a po príjazde na miesto sa kolóna už rozbiehala a nehoda bola odstránená. Je však pravda, že na chvíľu sme museli zastaviť. V prepracovanom a veľmi kvalitne urobenom interiéri nám prekáža iba ovládanie na volante valčekovým prepínačom: Rovnako ovládanie ventilácie a klimatizácie sa zdá byť zbytočne komplikované.

Riadime dodávku

Keď sme sa konečne stotožnili s tým, že Audi A5 Sportback je päťdverové kupé, zisťujeme, že je to dodávka. Za príplatok 865 eur je vzadu namontovaná mreža a štvormiestne športové auto je malý nákladný automobil. Vír myšlienok upokojí aspoň predstava, že teraz auto plní svoje úžitkové poslanie s naloženým kufrom s objemom 480 litrov.

Okrem nakladania bremena majú piate dvere význam aj pri hľadaní konkrétneho kusu batožiny. Ak si v klasickom sedane alebo kupé naložíte občerstvenie do prednej časti kufra, nedostane sa k nemu bez vyloženia. V päť dverovom aute je celý kufor aj s maškrtami k dispozícii hneď.

Otvára sa posádke

V praxi existuje citeľný rozdiel medzi prístupom do Audi A5 a A5 Sportback. Predsa je iné nastupovať na zadné sedadlá cez dvere, než sa prepchávať poza predné sedadlo. Hoci Sportback nemá úplne nedotknutú hladkú líniu dvojdverového Audi A5, stále ho považujeme za športové auto. Zadné dvere veľmi neprekážajú a tie piate sú pekne integrované do celku. V každom prípade ide o dizajnový hybrid.

Piate dvere s dlhým sklom vyletia po otvorení vysoko, takmer až k stropu podzemnej garáže. Počas daždivej cesty sme spozorovali ako na parkovisku po ich okraji výrazne kvapká voda. Väčšina dopadne do žliabku z vonkajšej strany tesniacej gumy, ale niečo dnu do kufra.

Motor zhasína spoľahlivo

Po osem hodinovej jazde smerová tabuľa „Messe" avizuje príchod do cieľa. Jazda v preplnenom Frankfurte dáva príležitosť skúšať štart-stop systém lepšie, než kedykoľvek pred tým. Dvojlitrový diesel naskakuje po stlačení spojky veľmi rýchlo a podstatne tichšie ako porovnateľný motor v BMW. Zápcha doslova vytvára možnosti na hľadanie možných nedokonalostí a zvláštnych situácii.

Na zhasnutie musia byť splnené základné podmienky ako zohriaty motor, ale neprehriate turbo, zaradený neutrál a pustená spojka. Systém vydrží stáť na križovatke s vypnutým motorom, ale pustenými svetlami a klímou pomerne dlho, dokonca dlhšie ako Honda Civic Hybrid.

Prihliada na batériu

Absolvovať jednu svetelnú križovatku na päť cyklov vodiča vynervuje, nie však štart-stop systém. V druhej päťke opakovaných zastavení občas motor naskočí skôr, aby dotoval vyčerpanú zásobu elektrickej energie.

Okrem šetrenia ovzdušia pri státí, má štart-stop význam pri nechcenom zhasnutí motora nešikovnosťou šoféra. Stačí opätovne stlačiť a pustiť spojku so zaradeným neutrálom a motor beží.

Časom sme prišli na to, že palubný počítač ukazuje nižšiu spotrebu nafty ako je realita meraná dotankovaním. Rozdiel sa ustálil na 0,8 litra. Spotreba je vzhľadom na dynamiku auta stále veľmi priaznivá. Na naftovom motore treba oželieť iba vibrácie v radiacej páke, ale celkovo je 2,0 TDI CR odhlučnený výborne.

Nerobí násilnosti

Audi A5 Sportback je urobené tak citlivo, že napriek pridaným dverám neprzní štýl športového auta a otvára nové obzory. Najmä ak výrobca zachoval štýlové bezrámové okná dverí. Dvojlitrový diesel slúži najmä na úsporné a rýchle presuny pre ľudí, ktorí preferujú štýl nového auta a kvalitu Audi. Fajnšmekrom ulahodí viac benzínová verzia a podľa opisu zrejme quattro s novým športovým diferenciálom vzadu. A5 Sportback je vzhľadom na typ karosérie praktické auto v základe postavené na dotvorenie príplatkovým vybavením.

Kupujem - nekupujem

V pozícii človeka, ktorý kupuje Audi strednej triedy rýchle v priamke, by dostal prednosť Sportback pred Audi A4 alebo A5. K charakteru auta s bezrámovými oknami splývajúcim zadkom by pasoval benzínový motor a quattro.

 

SME spokojní

SME nespokojní

spotreba paliva
automatické prepínanie svetiel
prístup do auta
využitie karosérie
odkladacie priestory
navigačný systém
sedadlá
jazdné vlastnosti

nastavenie stretávacích svetiel
ovládanie na volante
ovládanie klimatizácie

 

Technické parametre - A5 Sportback 2.0 TDI
Motor -
Typ radový štvorvalcový
vznetový motor
s technológiou Common-Rail
a prepĺňaním turbodúchadlom
Zdvihový objem (cm3) 1968
Výkon (kw/k) 125/170
Pri otáčkach (ot./min.) 4200
Krútiaci moment (Nm) 350
Pri otáčkach (ot./min) 1750-2500
Emisie CO2 (g/km) 137
Emisná norma EU5
Prevodovka 6-st., manuál
Rozmery -
Rázvor náprav (mm) 2810
Dĺžka (mm) 4711
Šírka (mm) 2020
Výška (mm) 1391
Pohotovostná hmot (kg) 1530
Objem palivovej nádrže (l) 65
Objem batož. priestoru (l) 480
Prevádzkové hodnoty -
Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 8,7
Maximálna rýchlosť (km/h) 228
Spotreba mesto (l/100 km) 6,5
Spotreba mimo mesto (l/100 km) 4,5
Kombinovaná spotreba 5,2
Cena modelu od 33 530 eur
Cena skúš. verzie 52 854 eur
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 2. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 3. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 6. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 22 036
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 847
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 155
 4. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 015
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 5 466
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 091
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 271
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 3 075
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dědečka nakoniec po pojednávaní sudca Marek Filo prepustil.

Sudcovou úlohou nebolo dbať na priania verejnosti. Pozrime sa na argumentáciu sklamaných ľudí.


2 h
Ruský tank T-80, ktorého sa ukrajinskí vojaci zmocnili v Bachmute.

Ruská armáda za sebou zanecháva moderné zbrane aj muzeálne kusy.


19 h
Peter Tkačenko

Hortovi, Hrušovskému a Paškovi by pri pohľade na dnešný parlament zabehlo.


19 h
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summite v Prahe.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 12 h

Neprehliadnite tiež

Za kompaktné SUV s nízkou spotrebou bazárový rebríček Carvago považuje Nissan Qashqai minulej generácie s naftovým motorom 1,5 dCi.

Výsledkom kraľujú verzie s naftovými motormi.


6. okt
Cupra Formentor VZ5 a Cupra Born

V krátkosti sme si vyskúšali Born aj Formentor VZ5.


5. okt
Peugeot 5008

Facelift cenovej politike veľmi nepomohol.


4. okt
BMW XM

S hmotnosťou vyše 2,7 tony zrýchli na stovku za 4,3 sekundy.


1. okt

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Možno Tanečnica poľná...
 2. Štefan Vidlár: Ožereš sa
 3. Otilia Horrocks: Dajme/te/ v intraviláne maximálnu rýchlosť 50 km/hod.
 4. Olívia Lacenová: Udržateľné investície opäť ukazujú svoju odolnosť
 5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (7. - 13.10.1922)
 6. Teodor Hasala: Vtip o dvoch opilcoch a svete
 7. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 8. Erik Kriššák: Dotyk rán
 1. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 6 016
 2. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 166
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 914
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 258
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 073
 6. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou? 3 630
 7. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 871
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 822
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu