SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold
reklama

Harley Davidson - Motorka pre elitu

Vlastniť motorku Harley Davidson je snom mnohých mužov bez ohľadu na vek. Je totiž značkou osobitého životného štýlu, ktorého atribútmi sú túžba po slobode a odlišnosti od stáda.

Harley Davidson je už dlhé roky legendou, jeho vznik je však prozaický - slávna motorka vznikla z bicykla. Vyrobili ju Wiliam Harley a traja bratia Davidsonovci v roku 1903. Do najsilnejšieho rámu bicykla pripevnili motor a až postupným vylepšovaním prišiel na svet Harley Davidson, značka, ktorá pretrvala dodnes. Odborníci vedia, že keď si kupujú Harley Davidson, nekupujú si len technickú dokonalosť, ale najmä legendu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ťažký a pomalý

Základom úspechu bola kvalita, robustnosť a spoľahlivosť motocyklov Harley Davidson a tá priniesla objednávku nielen od vojska, ale aj od pôšt a rôznych komerčných dopravcov. Už v roku 1920 sa takmer dvadsať percent produkcie spoločnosti predalo do zámoria a hlavne motocykle s postranným vozíkom boli veľmi žiadané. Len v roku 1919 sa ich vyrobilo viac ako šestnásťtisíc.

Firma bola veľmi konzervatívna a jej motorky mali ďaleko od športového stroja, akým bol napríklad Henderson. Harley Davidson bol ťažký a pomalý, krédom spoločnosti bola trvanlivosť, nie rýchlosť a výkon. V roku 1908 sa však sám Walter Davidson ako najlepší jazdec v rodine úspešne zúčastnil na pretekoch v severnej časti New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Harley len pre chlapov

Od roku 1918 vyrábal Harley Davidson motocykle pre vojsko a prispôsobil tomu celú výrobu. Firma sa snažila udržať aj na základe reklám, v ktorých sa propagoval postranný vozík ako to najlepšie a rôzne verzie nákladného trojkolesového Harleya. Správnym krokom bola reklama orientovaná na ženy, ktoré práve získali volebné právo. Harley bol vraj motorka ako stvorená pre nežné pohlavie, ktoré sa práve začínalo presadzovať vo svete mužov.

obr_01.jpg

Walter Davidson, prvý prezident Harley Davidson Motor Company,
pózuje so svojím motocyklom po víťazstve
na pretekoch v roku 1908.

Pravda však je, že najľahší Harley váži 250 kilogramov. S týmto typom ženy problém nemajú, no ťažšie typy Harleyov, ktoré vážia aj 450 kíl, robia problémy už aj mnohým chlapom. Skúsení však vravia, že je to len vec zvyku, treba vedieť, ako sa k motorke postaviť, ako na ňu nasadnúť a najmä ako ju dostať do pohybu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Len na motorke viete vypnúť

Čo dodnes mužov na Harleyoch tak fascinuje? „Je to určitý úlet z reality. To, čo vám motorka dáva, je sloboda, pocit voľnosti,“ vraví Branislav Šimek, ktorý má motorky ako svojho koníčka, vlastní však aj firmu, ktorá ich stavia a prestavuje. Nedávno získal aj licenciu na predaj motoriek Harley Davidson. „Keď sedíte na motorke, vypnete. Keď sedíte za volantom v aute, premýšľate a riešite problémy. Aspoň ja to tak robím. Na motorke sa naozaj len veziete. Je to, ako keď niekto chodí behať do parku.“

obr_05.jpgobr_06.jpg

Detaily na motor a rýchlomer Harley Davidsona.

Keď padol komunizmus, Harley Davidson boli u nás motocyklami vyššej triedy. Nemohol si ich dovoliť každý, v porovnaní s inými motorkami to bolo niečo extra. Pre mnohých ľudí predstavovali métu, ktorú sa snažili dosiahnuť. Branislav Šimek začal s motorkami už v štrnástich. Zaujímalo ho všetko, čo malo dve kolesá a bolo pohyblivejšie. „S motorkami som vyrastal, stále som sa v nich vŕtal.“ To, koľko Harleyov vlastníte, závisí nielen od vašej solventnosti, ale aj od toho, ako ste pre ne zanietený. Nie je preto výnimkou mať dve-tri motorky alebo aj viac. „Keď vás to raz chytí, drží vás to.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Harley je niečo iné

Koľko stojí Harley Davidson? „To je klasická otázka,“ vraví Branislav Šimek. „Priemerný Harley dnes kúpite za pätnásť- až osemnásťtisíc eur. Ale môžete si kúpiť aj Harley za tridsaťtisíc alebo za päťdesiat- až sedemdesiattisíc eur, to nie je problém. Teraz idú do módy tridsať až päťdesiať rokov staré motorky, ľudia teda zháňajú staré Harleye. Za posledných pätnásť rokov sa situácia zmenila, nový Harley už nie je záležitosťou len horných desaťtisíc. „Ľudia sa chcú odlíšiť od masy, preto si dávajú stavať motorky na zákazku alebo chcú starý Harley, lebo je to niečo iné. Chcú vybočiť z konvencií a odlíšiť sa.“

obr_03.jpg

Toto je životný štýl, po ktorom túžia všetci motorkári -
medzi nohami motorka, za chrbtom krásna žena.
Treba si však uvedomiť, že tento sen sa splní len vtedy,
keď budete majiteľom Harleya.

Aj samotná jazda na Harleyi je iná. Keď sa naň posadíte, je to, ako keď sa veziete na Rolls Royce. „Nemusí to byť technicky najdokonalejšie, ale už máte v sebe ten pocit, že to musí byť iné,“ vraví Branislav Šimek. Čo sa na Harleya oblieka? Klasikou vždy boli kožené bundy a kožené nohavice, ale tá už je dnes prekonaná, oblečenie na motorku sa vyrába z moderných materiálov – ako sú goretex, kordúra, kevlarové vlákna. Vďaka nim pokožka dýcha a keď zmoknete, nie ste mokrí, lebo rýchlejšie uschnete. Koža je teda klasika, ale dnes už prekonaná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Holé baby a drogy?

Na Harleyoch jazdia aj členovia celosvetovo najrozšírenejšieho motorkárskeho klubu (či gangu) Pekelní anjeli (Hell´s Angels), ktorí bývajú často obviňovaní zo závažných trestných činov, ako je obchodovanie s drogami či s bielym mäsom. Pokusy o úplné rozpustenie pobočiek týchto klubov sú však neúspešné, pretože obžalobe sa na súde nedarí dokázať, žeby ich činnosť predstavovala vážne ohrozenie verejného poriadku.

obr_02.jpg

Electra Glide – azda najznámejší model motorky Harley Davidson.
Vyrába sa už dlhé roky, mení sa len v detailoch.

„Každý si myslí, že k Harleyu patria prsnaté modelky, zbrane a bradatí chlapi. To je taká dogma. Ale väčšina ľudí, ktorí sa na Slovensku vozia na Harleyoch, sú lekári, právnici, podnikatelia. Sú to ľudia z vyššej vrstvy, ktorí majú doma rodiny. Nie je to ten hippies štýl, ako ho poznáme zo šesťdesiatych rokov. Je to už o tom, že sa idete previezť s kamarátmi a vypnete. Nesedíte na rybách, ale veziete sa na motorke.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na Slovensku si Harley tiež nezískava len srdcia mužov, ale aj žien. „Máme dosť dievčat, ktoré jazdia na Harleyi. Na tých menších, ľahších strojoch, lebo Harley je naozaj ťažký motocykel. Máme dievčatá, ktoré majú dvadsať rokov a šetrili si na to a máme dievčatá, ktoré majú štyridsať - päťdesiat. U chlapov je to to isté: päťdesiat -šesťdesiatročný chlap je klasický štandard, pokiaľ ide o Harleye.“

Elitný koníček

Koľko je u nás Harleyov? Ťažko povedať, štatistiku nikto nevedie, záznamy by sa dali získať jedine na polícii, ale odhadom ich môže byť okolo tritisíc. Najväčší celosvetový klub Harley Owners Group má desaťtisíce členov po celom svete. U nás je síce motorkárskych klubov dosť, sú takmer v každom meste, ale majitelia Harley Davidson sa v nich veľmi nezdružujú, necítia potrebu. Naopak, chcú si zachovať individualitu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dávajú prednosť malým skupinkám priateľov, s ktorými sa na motorkách vyberú trebárs k moru a užívajú si jazdu. To, koľko času a peňazí Harleyom venujete, závisí od toho, do akej miery ste tejto záľube podľahli. Môžete motocykel iba vlastniť a na víkend sa na ňom previezť alebo mu naozaj podriadite svoj životný štýl. Harley má vlastnú módu, tričká, bundy, motorka môže teda ovplyvniť aj váš šatník. Keď si kúpite motocykel, je to len začiatok. Ďalšiu sumu vyhodíte za rôzne doplnky a výbavu. Ak vás Harley stál dvadsaťtisíc eur, nie je problém ešte desaťtisíc minúť na „drobnosti“. Harley Davidson je pekný koníček, ale drahý.

Z histórie

Wiliam Harley sa narodil v roku 1880. Jeho rodičia boli Angličania a presťahovali sa do neveľkého mesta Milwaukee v americkom štáte Wisconsin. Bill mal rád kreslenie a zvyčajne sa vŕtal v mechanizmoch rôzneho druhu. Podobne aj jeho kamarát Arthur Davidson. V roku 1901 obaja pracovali v tej istej Milwauckej továrni a s pomocou nemeckého mechanika, ktorý poznal motor De Dion, používaný všade v Európe, začal dostávať tvar ich vlastný motor. Prvý motor nebol úspešný. Bill zistil, že potrebujú väčší, so zotrvačníkom a pevný rám.

Walter Davidson pracoval ako mechanik pri železnici spolu s bratom Wiliamom, nástrojárom. Nadšenie mladého Arthura ich presvedčilo a padlo rozhodnutie na vytvorenie vlastného podniku, no až po súhlase otca. Otec Davidson, rodený Škót, bol tesár a nielenže im dal súhlas, ale prvú továreň – ak sa to tak dalo nazvať – aj vlastnoručne postavil. Na obrovské vráta s rozmermi trikrát štyri a pol metra namaľoval slová: Harley-Davidson Motor Co.

Kultové filmy

Hell's Angels - so Sonnym Bargerom - 1969

The Wild One – s Marlonom Brandom – 1953

Easy Rider - s Petrom Fondom a Denisom Hopperom - 1969

Modrá Electra Glide - 1973

Born to Ride – s Johnom Stamosom - 1991

Harley Davidson and The Marlboro Man - s Mickeym Rourkom a Donom Johnsonom - 1991

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 568
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 000
 3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 957
 4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 714
 5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 463
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 005
 7. Hladinka smeruje do Košíc! 4 934
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 773
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sledujeme výsledky parlamentných volieb 2023 minútu po minúte

Parlamentné voľby 2023 vyhrala strana Smer, za ňou nasledujú Progresívne Slovensko a Hlas.


a 8 ďalší 2 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Šírenie strachu mu nakoniec prinieslo víťazstvo.


2 h
Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra 2023.

Sledujte priebežné výsledky predčasných parlamentných volieb 2023. Ktorá strana zatiaľ vyhráva voľby?


SME.SK 8 h
Výsledky volieb 2023: Priebežný zoznam zvolených poslancov

Sledujte priebežný zoznam zvolených poslancov do NR SR v parlamentných voľbách 2023. Ako dopadnú voľby a kto sa prekrúžkuje do parlamentu?


a 1 ďalší 6 h

Neprehliadnite tiež

Ineos Grenadier

Priplatiť sa dá prakticky za čokoľvek.


28. sep
Ilustračné foto.

Autá od októbra môžu stáť už len na vyznačených miestach.


a 1 ďalší 27. sep
Ilustračné foto.

Návrh pre Euro 7 prešiel výrazným kompromisom.


26. sep
Mercedes B250 e

Prednosťou je rýchle nabíjanie aj veľký dojazd.


26. sep
reklama

Blogy SME

 1. Rado Surovka: Múmia sa vracia.
 2. Juraj Laubert: Normálny Slovák
 3. Marta Karchňáková: Tomorrow morning
 4. Marek Mačuha: Beznádejné Slovensko
 5. Rado Surovka: Otvorený list vám, všetkým.
 6. Rado Surovka: Predvolebný cirkus vrcholí, aj u nás na dedine.
 7. Julius Kravjar: Výsledok volieb
 8. Miroslav Ferkl: Fakt som stratil hlas
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 771
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 47 862
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 882
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 406
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 483
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 17 801
 7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 555
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 14 769
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
reklama
SkryťZatvoriť reklamu