SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky

TEST: Zastaví Volvo S60 bez zásahu vodiča pred chodcom ?

Na vlastnej koži a v reálnych podmienkach sme skúšali, či je Volvo S60 skutočne také bezpečné, ako sa o ňom hovorí. Zvláda City Safety požadovanú situáciu a nenabúra?

Nové Volvo S60 navonok nesie klasické črty značky, ale už nepôsobí ako auto pre dôchodcov. Navyše výborne jazdí a sleduje premávku namiesto vodiča.Nové Volvo S60 navonok nesie klasické črty značky, ale už nepôsobí ako auto pre dôchodcov. Navyše výborne jazdí a sleduje premávku namiesto vodiča. (Zdroj: TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA, BREZNO. Prvé exempláre modelu S60 na Slovensku sme prehnali po našich cestách a zisťovali, či je novinka taká revolučná, ako o nej tvrdí výrobca. Už pohľad na karosériu naznačil, že sa podarilo nemožné. V Göteborgu dokázali zabaliť všetky prednosti značky do atraktívneho obalu, ktorý nepôsobí ako auto pre dôchodcov, pritom je to každým svojím detailom Volvo.

V interiéri vládne tradičný Ikea poriadok a posádku hýčkajú výborné sedadlá. Na to sú však zákazníci značky zvyknutí a oveľa viac prekvapuje zmena jazdných vlastností. Podvozky na hrboľoch nebúchajú, dobre vedú stopu a zvládajú aj priečne vlny v zákrutách.

Testovací naftový model mal nastaviteľnú charakteristiku pruženia podvozka s citeľným rozdielom medzi jednotlivými režimami. Správanie na ceste a zmysel pre presnú stopu neburcuje zbytočne komfort milujúceho šoféra a mladého poteší.

Reakcie švédskeho výrobcu a importéra na test Volvo S60

Nech žijú chodci!

Test Volvo S60 uverejnený na vašej stránke zamestnal na niekoľko dní viacerých odborníkov spoločnosti Volvo Cars Corporation vo Švédsku.

Video, ktoré patrilo minulý týždeň v sledovanosti na www.auto.sme.sk medzi top 10, vyvolalo dlhú diskusiu a tiež potrebu spresniť a doplniť informácie o fungovaní systému na ochranu chodcov - Pedestrian detection, ktorý je súčasťou adaptívneho radarového tempomatu v novom Volve S60.


Hlavným dôvodom toho, prečo Volvo S60 vo vašom teste niekoľkokrát nezabrzdilo, bola príliš nízka rýchlosť vozidla. Systém na ochranu chodcov sa v takomto prípade totiž neaktivuje.

Pedestrian detection dokáže v rozpätí rýchlosti 4 - 80 km/h zabrániť kolízii s chodcom, resp. znížiť riziko vážnych zranení.

Ak by systém fungoval aj pri rýchlostiach nižších ako 4km/h, život vodičovi by skôr komplikoval ako uľahčoval a to najmä v situáciách akými sú parkovanie na verejných parkoviskách, v podzemných garážach, pripadne pri prejazde pešou zónou alebo inou zónou so zvýšeným pohybom chodcov.

Budeme radi, ak v blízkej budúcnosti prijmete našu ponuku na opätovné testovanie spomínaného bezpečnostného prvku.

Sme si istí, že systém funguje, keďže sme ho včera vyskúšali na obetavých kolegoch.


T.O.P. AUTO Slovakia, a.s., autorizovaný importér značky Volvo.

Oneskorená reakcia

Nový displej a palubné menu tvoria graficky celkom prehľadný celok, avšak synchronizácia krokov otočného ovládača a zobrazenia na displeji je prinajmenšom divná. Vidieť to na pridávaní hlasitosti autorádia, kedy vodič otočí kolieskom o päť krokov, ale na displeji sa to prejaví po dvoch sekundách. Potešilo nás dobré odhlučnenie a ľahšie nestupovanie, než do predchádzajúcej generácie.

TEST_OVLADACE.JPG

Na ovládanie palubného systému si treba chvíľu zvykať, pretože Volvo je iné, než konkurenti. Všetko je podriadené tomu, aby vodič pozeral čo najviac na cestu.

Chcú ísť vyššie

Po teste modelu S60 nám ambície Volva patriť medzi elitu v strednej triede neprídu nadnesené. Samotná cena naznačuje, že Volvo patrí medzi BMW 3, Audi A4 alebo Mercedes triedy C. Priestor je skromnejší a treba pridať centimetre, ale jazda je na vysokej úrovni. Prípadný nedostatok na elitu dorovnáva štandardná výbava.

TEST_KUFOR.JPG

Batožinový priestor je na auto strednej triedy mimoriadne skromný a s malým nakladacím otvorom. Prednosť dostali cestujúci na zadných sedadlách.

City safety obstálo v skúške bdelosti. Vodiča to neospravedlňuje

VolvoS60 s aktivovaným systémom City Safety sa pomaly pohybuje po ploche starého letiska. Za volantom idúceho auta nikto nesedí a v jazdnej dráhe mu stojí druhé Volvo S60. Systém môže dokázať, že bdie a dokáže zastaviť auto bez zásahu vodiča.

TEST_KAMERA.JPG

Každé Volvo S60 má v základnej výbave systém City Safety, ktorý okrem stojacich automobilov a prekážok spoznáva a reaguje na chodcov. Sústava kamier, vysielačov a senzorov je pred vnútorným spätným zrkadlom.

Napravilo reputáciu

So skracujúcou sa vzdialenosťou medzi oboma autami stúpa napätie, pretože samotnej automobilke podobný pokus počas medzinárodnej prezentácie nevyšiel a auto nabúralo. Teraz však systém na poslednú chvíľu zasiahol a zabrzdil.

TEST_CITY_SAFETY.JPG

Rozptýlenie šoféra posádkou býva príčinou nehody. Systém City Safety jej v teste zabránil.

Keby to bolo v reálnej kolóne, vodič pozerajúci do mobilného telefónu by do auta vpredu nenarazil. Volvo totiž vychádza z predpokladu, že najviac nehôd v meste je spôsobených nepozornosťou. Preto automobilka vyvíja systémy, ktoré monitorujú dianie okolo auta.

Rešpektuje chodca

Nové Volvo S60 okrem základnej funkcie City Safety ponúka funkciu rozpoznania chodcov. V teste Sme vodič auta vystúpil a to sa s automatickou prevodovkou pomaly samočinne rozbehlo. Vodič auto v pokluse predbehol a vbehol mu do dráhy. Volvo samo zastavilo iba v niektorých prípadoch. Inokedy musel uhnúť šofér-chodec. Ak totiž vošiel do dráhy tak, že vlastne predbehol auto, systém nezareagoval. Ak však stál ďalej na kraji cesty a zrazu vbehol pred auto, systém zabrzdil.

TEST_CHODEC.JPG

Volvo absolvovalo test rozpoznania chodca bez vodiča preto, lebo pri rýchlosti približne 15 kilometrov za hodinu systém reaguje na poslednú chvíľu a skúšobnému vodičovi by to nedalo a určite by brzdil. Takto sme sa spoľahli iba na techniku. Vo väčšine prípadov zastavila auto ešte pred chodcom.

Viac než zastavenie v pomalej rýchlosti nás upútala schopnosť systému upozorniť vizuálne, červeným svetlom a zvukom na chodca idúceho po krajnici. Na horehronských úzkych cestách s takmer nejestvujúcou krajnicou systém varoval aj vo vyšších rýchlostiach na chodca, čím upozornil vodiča, že sa budú míňať veľmi tesne.

Diesel alebo benzín? Rozhodnutie komplikuje cena. Najsilnejšiemu dieselu D5 pomohla nová prevodovka

Počas celého testu sme riešili otázku, či je verzia s benzínovým motorom 2,0T lepšia kúpa ako najsilnejší naftový variant D5. Oba motory majú takmer rovnaký výkon, pretože benzín ponúka iba o dva kilowatty menej ako diesel s výkonom 151 kW (205 k). Výraznejší rozdiel je v krútiacom momente, nakoľko diesel dosahuje 420 Nm a benzín 300 Nm.

Štvorvalcový benzínový motor vyniká extrémne tichým chodom, najmä v porovnaní s naftovou verziou D5. Diesel síce nepočuť tak, ako v minulej generácii, avšak rozdiel oproti benzínu počuť aj v precízne odhlučnenom interiéri. Istý podiel má na tom zvláštny charakter zvuku päťvalca.

Prevodovka zabrala

Kým v minulosti sme kvôli nevhodne nastavenej automatickej prevodovke tento revúci diesel neodporúčali, jeho vylepšená verzia v kombinácii s automatickou prevodovkou Geartronic jazdí výborne. Otáčky pri akcelerácii zbytočne nekolíšu a nevybiehajú zbytočne vysoko.

TEST_DIESELBENZIN.JPG

Rozdiel v spotrebe medzi verziami bol sotva dva litre. Testovaný diesel (vľavo) mal však naviac pohon všetkých kolies a s automatickou prevodovkou lepšie ladil.

Dobrá spolupráca prevodovky s motorom vynikla pri spotrebe paliva v rozmedzí 6,5 až 9 litrov nafty. Zlepšenie naftovej verzie vyvoláva pochybnosti, či sa oplatí kúpiť o tritisíc lacnejší benzínový turbomotor. Ten ponúka tichší chod, širšie spektrum účinných otáčok, ale horšie zladenie s automatickou prevodovkou.

Cena asi rozhodne

Vo verzii s manuálnymi prevodovkami by zrejme dostal prednosť benzínový motor pred D5. Spomedzi testovaných modelov vybavených automatickou prevodovkou vychádza príťažlivejšie diesel. Záleží iba na zákazníkovi, či oželie takmer dvojlitrový rozdiel v spotrebe, pretože ušetrí 3000 eur, za ktoré sa bude dlho voziť. Navyše oba modely majú rovnakú a veľmi obsiahlu základnú výbavu. Jazýčkom na váhach môže byť fakt, že D5 sa dodáva s pohonom všetkých kolies a 2,0T nie.

SME spokojní SME nespokojní
Aktívna bezpečnosť Menej miesta vzadu
Výborný podvozok Malý kufor
Komfort pruženia Malý nakladací otvor kufra
Pohodlné sedadlá -
Prehľadné ovládanie -
Odhlučnenie interiéru -
Kvalita spracovania -

Kupujem-nekupujem

Volvo S60 čerpá zo silných stránok značky a zároveň prináša nový vietor a vysokú úroveň aktívnej bezpečnosti. Výrazné zlepšenie cítiť na podvozku. Kým predchodcu by som si určite nekúpil, teraz by som začal uvažovať. (Rasťo Chvála)
Technické parametre
Motor 2,0T D5
Typ radový štvorvalec radový päťvalec
Zdvihový objem (cm3) 1999 2400
Výkon (kw/k) 149/203 151/205
Pri otáčkach (ot./min.) 6000 4000
Krútiaci moment (Nm) 300 420
Pri otáčkach (ot./min) 1750-4000 1500-3250
Emisie CO2 (g/km) - 179
Prevádzkové hodnoty - -
Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 8,2 7,8
Maximálna rýchlosť (km/h) 230 230
Rozmery
Rázvor náprav (mm) 2776
Dĺžka (mm) 4628
Šírka (mm) 1899
Výška (mm) 1484
Objem palivovej nádrže (l) 67,5
Objem batož. priestoru (l) 380
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 29 287
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 186
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 910
 4. Po Slovensku na motorke 6 585
 5. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 6 245
 6. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 5 707
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 5 684
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 323
 9. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 390
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 3 713
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaroslav Haščák.

Previedol svoj podiel v Pente. Súvisí to so stíhaním?


17. jún
Tréner Štefan Tarkovič.

Slováci stále môžu postúpiť.


Juraj Berzedi 20 h
Mária Vargová a Andrej Poracký

Ak sa staráme o obeť, musíme sa starať aj o páchateľa.


18. jún
Podcast Svet medzi riadkami

Sever a juh sú výmysel, vesmír nepozná svetové strany.


Stanka Luppová 17. jún

Neprehliadnite tiež

Volkswagen Golf Limited

V zvýhodnenej výbave Limited nechýba adaptívny tempomat ani cúvacia kamera.


18. jún
Nový emblém Dacia.

Kaki farba odkazuje na schopnosti v teréne, ale aj ekológiu.


17. jún
Najkrajší výhľad na Tatry ponúka čerpacia stanica Slovnaft na D1 v Štrbe.

Na cestovanie si vyčleňte aspoň štyri hodiny.


17. jún
Väčšina ponúka bohatú výbavu už v základe.

Ceny sa pohybujú od 15 do 25-tisíc eur.


16. jún