SME
Sobota, 23. október, 2021 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 16:45

Bratislava vyzvala ľudí, aby necestovali v meste autom (štvrtok)

Na juhozápade by malo celý deň snežiť. Kamióny sa hromadia pred hranicou s Maďarskom. Vykoľajila sa električka č. 6.

(Zdroj: Tomáš Benedikovič)


V Bratislavskom kraji a v južných okresoch Trnavského a Nitrianskeho kraja vyhlásili meteorológovia 1. stupeň výstrahy pre sneženie. Výstraha platí do 23. hodiny. SHMU odhaduje, že na tomto území spadne medzi poludním a nocou 5 až 12 cm snehu.

Zároveň sa až do piatku večera môžu na celom juhozápadnom Slovensku tvoriť záveje a snehové jazyky.

V hlavnom meste vyhlásili predpoludním 2. kalamitný stupeň. Magistrát zatiaľ neuvažuje o vyhlásení 3. stupňa. "Nemožno to však úplne vylúčiť," uviedla Martina Halušková z referátu mediálnej komunikácie magistrátu. Dodala, že pokiaľ by k vyhláseniu 3. kalamitného stupňa prišlo, niektoré komunikácie a úseky by boli pre autá úplne uzatvorené.

Pri preprave linkami bratislavských prímestských autobusov je naďalej potrebné rátať s výraznejším zdržaním. Podľa informácií prepravnej spoločnosti Slovak Lines sa aktuálne meškanie pohybuje okolo 30 minút.

Podľa hovorkyne spoločnosti Evy Vozárovej sa to týka prímestských liniek vo všetkých smeroch. Predpokladá sa, že situácia sa bude zhoršovať. "Aj vzhľadom na vytrvalé sneženie očakávame, že s nástupom popoludňajšej špičky okolo 16.00 h budú meškania výraznejšie," uviedla pre TASR Vozárová.

Cesty v okrese Dunajská Streda sú napriek celodennému sneženiu zjazdné. V ďalších okresoch Trnavského kraja sneží len málo, na cestách preto nie sú vážnejšie problémy.

"Z dôvodu hustého sneženia žiadame vodičov o zvýšenú opatrnosť pri jazde na cestách okresu Komárno aj v meste Komárno. Mechanizmy nestačia odpratávať napadnutý sneh. Cesty sú zjazdné iba s veľkými problémami," informovalo operačné stredisko nitrianskej krajskej polície.

Hovorkyňa trnavskej polície, Martina Kredatusová, dodala, že situácia v cestnej premávke v blízkosti hraníc s Maďarskou republikou a na diaľnici D1 je kvôli snehovej kalamite kritická. "Polícia odporúča preto vodičom nákladných vozidiel, ktorí nevyhnutne nemusia, aby nejazdili smerom na Bratislavu a Medveďov."

DS.jpg

Prečítajte si aj (kliknite na text, ktorý vás zaujíma):

Problémy so snehom majú aj v Česku, Maďarsku a Rakúsku.

Na cestách je až 10 cm snehu

Na Slovensku je povrch vozoviek prevažne mokrý alebo pokrytý vrstvou kašovitého až utlačeného, miestami zľadovateného snehu do 3 cm. Na vyššie položených cestách, najmä nižších kategórií, je miestami až 10 cm snehu, uvádza stránka zjazdnost.sk.

Silné sneženie obmedzujúce dohľadnosť na 100 m je v okolí Nitry, Zálužia pri Nitre, Vlčkoviec a Lozorna. Hmla s viditeľnosťou do 100 m je v okolí Zvolena.

Z diaľničných úsekov je snehom pokrytá už len D2 Brodské - Malacky. Na vozovke sa tam nachádza miestami kašovitý sneh do 1 cm.

FOTO: Tomáš Benedikovič

Dva hraničné priechody s Maďarskom sú pre kamióny uzavreté

Maďarská polícia upozornila vodičov nákladných vozidiel nad 7,5 tony, že až do odvolania neprejdú pre sneženie cez hraničný priechod Čunovo - Rajka. Obmedzenie platí pre oba smery.

"Vzhľadom na to, že vozidlá cez tento priechod neprejdú, zapĺňajú sa parkoviská v smere do Maďarka," informovala Petra Hrášková, hovorkyňa bratislavských krajských policajtov.

Parkovisko pri čerpacej stanici na diaľnici D2 je takmer plné. Tvoria sa preto kolóny, ktoré bránia vozidlám v prejazde do Rakúska na zjazdovej vetve D4.

Polícia žiada vodičov nákladných vozidiel, ktorí smerujú do Maďarska cez hlavné mesto, aby zostali stáť na najbližšom možnom parkovisku a v ceste pokračovali až, keď bude možné prejsť cez hranice.

"Pokiaľ je to možné, využite možnosť na parkovanie hneď ako je to možné," uviedla Hrášková.

Policajti v Bratislavskom kraji v súčasnosti odkláňajú nákladné vozidlá na odstavné plochy. Po ich zaplnení budú odstavovať kamióny v pravom jazdnom pruhu diaľnic, aby doprava v hlavnom meste neskolabovala.

Husté sneženie zapríčinilo uzavretie hraničného priechodu pre kamióny aj medzi obcami Medveďov a Vámosszabadi v Maďarsku. Informoval o tom námestník riaditeľa Údržby ciest Trnavského kraja pre oblasť Dunajská Streda Ján Baďanský.

"O uzatvorení rozhodli cestári v Maďarsku pre husté sneženie. Obmedzenie je dočasné," povedal Baďanský

Výrazné zdržanie v Bratislave poľavilo

01.jpg

Podľa maps.google.com sa situácia v Bratislave mierne upokojila. Na cestách sa síce nachádza sneh, ale áut ubudlo a zdržania už nie sú výrazné. Na mapke vidno situáciu z rána, kedy sa tvorili kolóny s výrazným zdržaním.

Stále však treba počítať so zdržaním a kolónami. Problémy môžu vyvrcholiť v čase popoludňajšej špičky.

MHD sa vykoľajili električky a skrížil trolejbus

Trolejbusy na bratislavských Kramároch stále nejazdia, momentálne MHD stojí aj na Palisádach, kde sa na Mudroňovej ulici skrížil trolejbus. Podľa cestovného poriadku jazdia v Bratislave momentálne iba električky, uviedol Zoltán Haver z dispečingu Dopravného podniku Bratislava (DPB).

Podľa neho sa k policajnej akadémii v Devínskej Novej Vsi v tomto čase pre neprejazdnosť cesty nedostane ani linka č. 23. Za veľmi problémové miesta Haver označil aj Agátovú ulicu v Dúbravke a Klanec v Lamači.

"Raz ideme, raz nejdeme, niekedy stojíme aj hodinu," opísal situáciu v týchto lokalitách Haver. Nájazdy na mosty cez Dunaj sú naopak podľa jeho informácií bez problémov.

Trolejbusová ani autobusová doprava nejazdí podľa cestovného poriadku. Meškanie odhaduje Haver približne na 55 minút.

Sneh spôsobil aj vykoľajenie električky č. 6 na Štúrovej ulici. Premávka električiek zo Štúrovej ulice a Jesenského bola niekoľko hodín zablokovaná. Úsek už sprejazdnili.

Podľa Denisy Krivosudskej z Dopravného podniku Bratislava zasahuje dispečing pri druhej vykoľajenej električke (č. 8) v obratisku na Astronomickej ulici. Električky smerujúce do Ružinova odkláňajú v smere na Železničnú stanicu Nové mesto. "Zabezpečená je náhradná autobusová doprava," dodala.

FOTO: Tomáš Benedikovič

Bratislava nestíha odhŕňať sneh na parkovacích miestach

V hlavnom meste vyhlásili pre neprestávajúce sneženie druhý kalamitný stupeň. Všetky vozidlá a pracovníci zimnej údržby budú preto počas celého dňa v teréne.

Mesto vyzýva vodičov, aby boli na cestách opatrní a ak nemusia, necestovali dnes autami. Pracovníci zimnej údržby totiž nestíhajú odpratávať sneh z parkovacích miest, preto je problém v meste zaparkovať.

Ako informoval bratislavský hovorca Ľubomír Andrassy, sústreďujú sa na hlavné cestné ťahy, ktoré sú mokré s kašovitou vrstvou snehu. Odpratávajú prioritne chodníky pri nemocniciach a školách.

Samospráva oslovila Dopravný podnik Bratislava, aby cestujúcim neukladal pokuty, ak im cestovný lístok stratí platnosť pre meškanie spojov. Hovorkyňa dopravného podniku dodáva, že revízor je vždy povinný uznať lístok, ktorý stratí platnosť pre meškanie spojov. "Revízor musí vychádzať z dĺžky trvania cesty stanovenej v grafikone," upozornila.

Na Šturci padajú lavíny

Zjazdnost.sk varuje aj vodičov, ktorý si plánujú ísť po ceste I/14 na horskom priechode Šturec. Padajú tam snehové lavíny.

Na ceste medzi obcami Pusté Pole - Ľubotín a Bajerovce - Krásna lúka sa vplyvom vetra tvoria snehové jazyky.

"V Banskobystrickom kraji sme v čase od 18.00 hodiny 16.1. do 8.00 hodiny 17. 1. 2013 zaevidovali 1 dopravnú nehodu a 7 škodových udalostí. Horské prechody a cesty v kraji sú prejazdné bez obmedzení," dodala k situácii na cestách Mária Faltániová, hovorkyňa banskobystrickej krajskej polície.

Dopravná situácia v krajoch predpoludním

Bratislavský kraj:

Všetky cesty v Bratislavskom kraji boli napriek hustému sneženiu zjazdné, problematický terén je len na Pezinskej Babe. Cestári budú v teréne celý deň, ak si to situácia vyžiada. Informovala o tom Miroslava Rácová z Úradu Bratslavského samosprávneho kraja.

Cestári museli v hlavnom meste vyjsť počas dnešnej noci do ulíc dvakrát. Celomestský posyp začali o druhej ráno, ďalší bol potrebný o piatej. Vietor totiž na odhrnuté cesty opäť nafúkal sneh, posypová soľ na nich nedržala. Najviac problémové boli mestské časti Karlova Ves, Dúbravka a bratislavská Koliba.

20130117_snezenie_pokracuje_003029675.jpg

Ráno sa na diaľnici D2 v úseku Záhorská Bystrica - Lamač v smere do Bratislave premávka takmer nehýbala. Vodiči sa výrazne zdržali aj na paralelnej ceste. Stálo sa aj za tunelom Sitina v smere na most Lafranconi. Most Sitina v smere do Petržalky priebežne uzatvárali.

Do neskorého predpoludnia sa vodiči výrazne zdržali aj na diaľničnom obchvate medzi vjazdom do Bratislavy z diaľnice D1 až po Prístavný most.

Premávka sa ráno a predpoludním takmer nehýbala ani na Gagarinovej, kde situáciu skomplikovali nefunkčné semafory na križovatke Tomášikovej a Gagarinovej.

Aj linky regionálnej autobusovej dopravy v Bratislavskom kraji mali výrazné meškanie. S najväčším oneskorením prichádzajú do Bratislavy autobusy zo smeru Senec a Šamorín. "Pri týchto linkách je zdržanie až 60 minút," informovala hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

"Lepšia situácia je zo smeru Záhorie, kde autobusy meškajú približne 30 minút."

Vozárová dodala, že dnešná situácia je v porovnaní s pondelkovou lepšia, pretože vtedy pre sneženie, neupravené cesty a kolóny mali spoje regionálnej autobusovej dopravy v niektorých prípadoch takmer dvojhodinové meškanie.

Trnavský kraj:

Najviac snehu napadlo v noci v Trnavskom samosprávnom kraji v okrese Dunajská Streda. V oblastiach Šamorín, Dunajská Streda a Veľký Meder sú cesty mokré, miestami zasnežené. V ostatných okresoch sú cesty mokré. Informoval o tom dispečer Správy a údržby ciest TTSK Peter Škorvaga.

Ako uviedol, v kraji sú všetky cesty zjazdné, v južnej časti kraja sú všetky cesty posypané. "Teplota sa pohybuje od -1 do 0 stupňa Celzia. Poľadovica sa nevytvára," konštatoval.

Cestári mali v noci v Dunajskostredskom okrese rušno. "Od 2. h začalo snežiť, o 02.30 h vyrazili prvé posýpače. Do 7. h sme posypali celý okres a od 06.30 h sa na cestách odhŕňa sneh. Dokončili sme už cesty I. a II. triedy a autá sa presúvajú teraz na cesty III. triedy," priblížil námestník riaditeľa údržby ciest TTSK pre oblasť Dunajská Streda Ján Baďanský s tým, že v okrese stále husto sneží.

Podľa jeho ďalších slov údržbu ciest ukončia okolo 11. hodiny. "Ak takto silno bude snežiť, môžeme všetko začať znova," zdôraznil.

Dodal, že cesty sú prejazdné, ale žiadal vodičov o opatrnosť. Na cestách po odhrnutí sa nachádza slabá vrstva kašovitého snehu do jedného až dvoch centimetrov. "Na cestách III. triedy je čerstvo napadaný sneh do piatich centimetrov, miestami aj viac, ale už sme začali odhŕňať. Teplota vzduchu sa pohybuje okolo 0 stupňa Celzia.

Prešovský kraj:

Všetky cesty na území Prešovského kraja sú momentálne bez problémov zjazdné, snehové jazyky sa však tvoria na ceste 1/68 Pusté Pole a na ceste 3. triedy medzi obcami Bajerovce a Krásna Lúka.

Dispečer Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Tomáš Lažo informoval, že na území celého kraja prevláda slabý vietor, silnejší je práve v okolí Pustého Poľa a Krásnej Lúky.

Väčšina ciest 1. triedy je mokrá, miestami sa na nich nachádza kašovitá alebo ujazdená vrstva snehu do troch centimetrov. To sa týka predovšetkým horských prechodov Vernár, Podspády a Branisko, ale aj kopcov Obručné, Hutka, Petíč, Chmeľov, Ubľa, Vyšný Komárnik a Šarišský Štiavnik, konkretizoval Lažo.

Väčšina ciest 2. triedy je pokrytá ujazdenou vrstvou snehu do troch centimetrov, a to najmä v okolí Vysokých Tatier, Magury, Herlian, Stráňan a Becherova. Všetky cesty 3. triedy sú podľa Laža pokryté vrstvou ujazdeného a zľadovateného snehu až do piatich centimetrov.

Za posledných 24 hodín cestári posypali inertným materiálom viac ako 1600 kilometrov ciest a chemicky upravili viac ako 2800 kilometrov ciest vo všetkých strediskách okrem Vranova nad Topľou. Nasadených bolo takmer 90 posýpačov, ktoré prepluhovali vyše 7100 kilometrov ciest.

Žilinský kraj:

Všetky cesty v Žilinskom kraji sú zjazdné. Cesty I. a II. triedy sú mokré, na cestách III. triedy je vrstva snehu do dvoch až troch centimetrov. Poľadovica sa netvorí.

Všetky cesty cez horské priechody v kraji sú mokré a zjazdné bez obmedzení pre nákladnú dopravu. Ako informoval centrálny dispečing žilinskej krajskej správy ciest, žiadne problémy nie sú hlásené ani v regióne Turca, kde sú horské priechody Šturec a Kremnické bane.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 848
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 6 760
 3. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 6 664
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 176
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 505
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 463
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 423
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 771
 9. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 2 738
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 370
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Na Slovensku chýbajú programy pre páchateľov násilia.


19. okt
Dula Gabriela Janovičová.

Rozhovor s dulou Gabrielou Janovičovou.


15. okt
Martin Fehérváry sa teší zo svojho prvého gólu v NHL.

Na twitteri mu blahoželal aj Peter Bondra.


3 h
Miroslav Kocúr.

Čo tak minúť trochu energie naháňanie klerikov, ktorí zneužívali deti?


21. okt

Neprehliadnite tiež

Audi Q4 50 e-tron quattro

Pohodlné elektrické SUV nesklame ani zrýchlením.


22. okt
Pneumatiky s rozmerom 195/65 R15 skúšal ADAC na Volkswagene Golf.

Častými mínusmi je rýchle opotrebenie a vlastnosti na mokrej ceste.


22. okt
Hyundai Kona

Najväčšou novinkou je kombinácia trojvalca s automatom.


21. okt
Google mapy odhadli časový rozdiel na oboch trás v rannej špičke na 19 minút.

Nie každý si využitím novej diaľnice urýchli cestu.


19. okt

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 21. - Heroické dobývanie Antarktídy - Robert Falcon Scott - Expedícia Discovery
 2. Róbert Lelko: Cesta domov
 3. Marián Kozák: "Konečne normálny život"
 4. Ján Marton: Za Bíreša ide veterinárna činnosť a kontrola potravín ku dnu. Kolaps sa dá očakávať.
 5. Věra Tepličková: Všichni jsou už v Dubaji, co na Slovensku, co tady?
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis)
 7. Štefan Vidlár: 613 a 363
 8. Lucia Žárska: Nedostatok čipov si riešia firmy po svojom
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 483
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 117
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 10 448
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 245
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 676
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 4 701
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 551
 8. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ??? 4 205
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Zatvoriť reklamu