AKTUALIZOVANÉ 16:45

Bratislava vyzvala ľudí, aby necestovali v meste autom (štvrtok)

Na juhozápade by malo celý deň snežiť. Kamióny sa hromadia pred hranicou s Maďarskom. Vykoľajila sa električka č. 6.

(Zdroj: Tomáš Benedikovič)


V Bratislavskom kraji a v južných okresoch Trnavského a Nitrianskeho kraja vyhlásili meteorológovia 1. stupeň výstrahy pre sneženie. Výstraha platí do 23. hodiny. SHMU odhaduje, že na tomto území spadne medzi poludním a nocou 5 až 12 cm snehu.

Zároveň sa až do piatku večera môžu na celom juhozápadnom Slovensku tvoriť záveje a snehové jazyky.

V hlavnom meste vyhlásili predpoludním 2. kalamitný stupeň. Magistrát zatiaľ neuvažuje o vyhlásení 3. stupňa. "Nemožno to však úplne vylúčiť," uviedla Martina Halušková z referátu mediálnej komunikácie magistrátu. Dodala, že pokiaľ by k vyhláseniu 3. kalamitného stupňa prišlo, niektoré komunikácie a úseky by boli pre autá úplne uzatvorené.

Pri preprave linkami bratislavských prímestských autobusov je naďalej potrebné rátať s výraznejším zdržaním. Podľa informácií prepravnej spoločnosti Slovak Lines sa aktuálne meškanie pohybuje okolo 30 minút.

Podľa hovorkyne spoločnosti Evy Vozárovej sa to týka prímestských liniek vo všetkých smeroch. Predpokladá sa, že situácia sa bude zhoršovať. "Aj vzhľadom na vytrvalé sneženie očakávame, že s nástupom popoludňajšej špičky okolo 16.00 h budú meškania výraznejšie," uviedla pre TASR Vozárová.

Cesty v okrese Dunajská Streda sú napriek celodennému sneženiu zjazdné. V ďalších okresoch Trnavského kraja sneží len málo, na cestách preto nie sú vážnejšie problémy.

"Z dôvodu hustého sneženia žiadame vodičov o zvýšenú opatrnosť pri jazde na cestách okresu Komárno aj v meste Komárno. Mechanizmy nestačia odpratávať napadnutý sneh. Cesty sú zjazdné iba s veľkými problémami," informovalo operačné stredisko nitrianskej krajskej polície.

Hovorkyňa trnavskej polície, Martina Kredatusová, dodala, že situácia v cestnej premávke v blízkosti hraníc s Maďarskou republikou a na diaľnici D1 je kvôli snehovej kalamite kritická. "Polícia odporúča preto vodičom nákladných vozidiel, ktorí nevyhnutne nemusia, aby nejazdili smerom na Bratislavu a Medveďov."

DS.jpg

Prečítajte si aj (kliknite na text, ktorý vás zaujíma):

Problémy so snehom majú aj v Česku, Maďarsku a Rakúsku.

Na cestách je až 10 cm snehu

Na Slovensku je povrch vozoviek prevažne mokrý alebo pokrytý vrstvou kašovitého až utlačeného, miestami zľadovateného snehu do 3 cm. Na vyššie položených cestách, najmä nižších kategórií, je miestami až 10 cm snehu, uvádza stránka zjazdnost.sk.

Silné sneženie obmedzujúce dohľadnosť na 100 m je v okolí Nitry, Zálužia pri Nitre, Vlčkoviec a Lozorna. Hmla s viditeľnosťou do 100 m je v okolí Zvolena.

Z diaľničných úsekov je snehom pokrytá už len D2 Brodské - Malacky. Na vozovke sa tam nachádza miestami kašovitý sneh do 1 cm.

FOTO: Tomáš Benedikovič

Dva hraničné priechody s Maďarskom sú pre kamióny uzavreté

Maďarská polícia upozornila vodičov nákladných vozidiel nad 7,5 tony, že až do odvolania neprejdú pre sneženie cez hraničný priechod Čunovo - Rajka. Obmedzenie platí pre oba smery.

"Vzhľadom na to, že vozidlá cez tento priechod neprejdú, zapĺňajú sa parkoviská v smere do Maďarka," informovala Petra Hrášková, hovorkyňa bratislavských krajských policajtov.

Parkovisko pri čerpacej stanici na diaľnici D2 je takmer plné. Tvoria sa preto kolóny, ktoré bránia vozidlám v prejazde do Rakúska na zjazdovej vetve D4.

Polícia žiada vodičov nákladných vozidiel, ktorí smerujú do Maďarska cez hlavné mesto, aby zostali stáť na najbližšom možnom parkovisku a v ceste pokračovali až, keď bude možné prejsť cez hranice.

"Pokiaľ je to možné, využite možnosť na parkovanie hneď ako je to možné," uviedla Hrášková.

Policajti v Bratislavskom kraji v súčasnosti odkláňajú nákladné vozidlá na odstavné plochy. Po ich zaplnení budú odstavovať kamióny v pravom jazdnom pruhu diaľnic, aby doprava v hlavnom meste neskolabovala.

Husté sneženie zapríčinilo uzavretie hraničného priechodu pre kamióny aj medzi obcami Medveďov a Vámosszabadi v Maďarsku. Informoval o tom námestník riaditeľa Údržby ciest Trnavského kraja pre oblasť Dunajská Streda Ján Baďanský.

"O uzatvorení rozhodli cestári v Maďarsku pre husté sneženie. Obmedzenie je dočasné," povedal Baďanský

Výrazné zdržanie v Bratislave poľavilo

01.jpg

Podľa maps.google.com sa situácia v Bratislave mierne upokojila. Na cestách sa síce nachádza sneh, ale áut ubudlo a zdržania už nie sú výrazné. Na mapke vidno situáciu z rána, kedy sa tvorili kolóny s výrazným zdržaním.

Stále však treba počítať so zdržaním a kolónami. Problémy môžu vyvrcholiť v čase popoludňajšej špičky.

MHD sa vykoľajili električky a skrížil trolejbus

Trolejbusy na bratislavských Kramároch stále nejazdia, momentálne MHD stojí aj na Palisádach, kde sa na Mudroňovej ulici skrížil trolejbus. Podľa cestovného poriadku jazdia v Bratislave momentálne iba električky, uviedol Zoltán Haver z dispečingu Dopravného podniku Bratislava (DPB).

Podľa neho sa k policajnej akadémii v Devínskej Novej Vsi v tomto čase pre neprejazdnosť cesty nedostane ani linka č. 23. Za veľmi problémové miesta Haver označil aj Agátovú ulicu v Dúbravke a Klanec v Lamači.

"Raz ideme, raz nejdeme, niekedy stojíme aj hodinu," opísal situáciu v týchto lokalitách Haver. Nájazdy na mosty cez Dunaj sú naopak podľa jeho informácií bez problémov.

Trolejbusová ani autobusová doprava nejazdí podľa cestovného poriadku. Meškanie odhaduje Haver približne na 55 minút.

Sneh spôsobil aj vykoľajenie električky č. 6 na Štúrovej ulici. Premávka električiek zo Štúrovej ulice a Jesenského bola niekoľko hodín zablokovaná. Úsek už sprejazdnili.

Podľa Denisy Krivosudskej z Dopravného podniku Bratislava zasahuje dispečing pri druhej vykoľajenej električke (č. 8) v obratisku na Astronomickej ulici. Električky smerujúce do Ružinova odkláňajú v smere na Železničnú stanicu Nové mesto. "Zabezpečená je náhradná autobusová doprava," dodala.

FOTO: Tomáš Benedikovič

Bratislava nestíha odhŕňať sneh na parkovacích miestach

V hlavnom meste vyhlásili pre neprestávajúce sneženie druhý kalamitný stupeň. Všetky vozidlá a pracovníci zimnej údržby budú preto počas celého dňa v teréne.

Mesto vyzýva vodičov, aby boli na cestách opatrní a ak nemusia, necestovali dnes autami. Pracovníci zimnej údržby totiž nestíhajú odpratávať sneh z parkovacích miest, preto je problém v meste zaparkovať.

Ako informoval bratislavský hovorca Ľubomír Andrassy, sústreďujú sa na hlavné cestné ťahy, ktoré sú mokré s kašovitou vrstvou snehu. Odpratávajú prioritne chodníky pri nemocniciach a školách.

Samospráva oslovila Dopravný podnik Bratislava, aby cestujúcim neukladal pokuty, ak im cestovný lístok stratí platnosť pre meškanie spojov. Hovorkyňa dopravného podniku dodáva, že revízor je vždy povinný uznať lístok, ktorý stratí platnosť pre meškanie spojov. "Revízor musí vychádzať z dĺžky trvania cesty stanovenej v grafikone," upozornila.

Na Šturci padajú lavíny

Zjazdnost.sk varuje aj vodičov, ktorý si plánujú ísť po ceste I/14 na horskom priechode Šturec. Padajú tam snehové lavíny.

Na ceste medzi obcami Pusté Pole - Ľubotín a Bajerovce - Krásna lúka sa vplyvom vetra tvoria snehové jazyky.

"V Banskobystrickom kraji sme v čase od 18.00 hodiny 16.1. do 8.00 hodiny 17. 1. 2013 zaevidovali 1 dopravnú nehodu a 7 škodových udalostí. Horské prechody a cesty v kraji sú prejazdné bez obmedzení," dodala k situácii na cestách Mária Faltániová, hovorkyňa banskobystrickej krajskej polície.

Dopravná situácia v krajoch predpoludním

Bratislavský kraj:

Všetky cesty v Bratislavskom kraji boli napriek hustému sneženiu zjazdné, problematický terén je len na Pezinskej Babe. Cestári budú v teréne celý deň, ak si to situácia vyžiada. Informovala o tom Miroslava Rácová z Úradu Bratslavského samosprávneho kraja.

Cestári museli v hlavnom meste vyjsť počas dnešnej noci do ulíc dvakrát. Celomestský posyp začali o druhej ráno, ďalší bol potrebný o piatej. Vietor totiž na odhrnuté cesty opäť nafúkal sneh, posypová soľ na nich nedržala. Najviac problémové boli mestské časti Karlova Ves, Dúbravka a bratislavská Koliba.

20130117_snezenie_pokracuje_003029675.jpg

Ráno sa na diaľnici D2 v úseku Záhorská Bystrica - Lamač v smere do Bratislave premávka takmer nehýbala. Vodiči sa výrazne zdržali aj na paralelnej ceste. Stálo sa aj za tunelom Sitina v smere na most Lafranconi. Most Sitina v smere do Petržalky priebežne uzatvárali.

Do neskorého predpoludnia sa vodiči výrazne zdržali aj na diaľničnom obchvate medzi vjazdom do Bratislavy z diaľnice D1 až po Prístavný most.

Premávka sa ráno a predpoludním takmer nehýbala ani na Gagarinovej, kde situáciu skomplikovali nefunkčné semafory na križovatke Tomášikovej a Gagarinovej.

Aj linky regionálnej autobusovej dopravy v Bratislavskom kraji mali výrazné meškanie. S najväčším oneskorením prichádzajú do Bratislavy autobusy zo smeru Senec a Šamorín. "Pri týchto linkách je zdržanie až 60 minút," informovala hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

"Lepšia situácia je zo smeru Záhorie, kde autobusy meškajú približne 30 minút."

Vozárová dodala, že dnešná situácia je v porovnaní s pondelkovou lepšia, pretože vtedy pre sneženie, neupravené cesty a kolóny mali spoje regionálnej autobusovej dopravy v niektorých prípadoch takmer dvojhodinové meškanie.

Trnavský kraj:

Najviac snehu napadlo v noci v Trnavskom samosprávnom kraji v okrese Dunajská Streda. V oblastiach Šamorín, Dunajská Streda a Veľký Meder sú cesty mokré, miestami zasnežené. V ostatných okresoch sú cesty mokré. Informoval o tom dispečer Správy a údržby ciest TTSK Peter Škorvaga.

Ako uviedol, v kraji sú všetky cesty zjazdné, v južnej časti kraja sú všetky cesty posypané. "Teplota sa pohybuje od -1 do 0 stupňa Celzia. Poľadovica sa nevytvára," konštatoval.

Cestári mali v noci v Dunajskostredskom okrese rušno. "Od 2. h začalo snežiť, o 02.30 h vyrazili prvé posýpače. Do 7. h sme posypali celý okres a od 06.30 h sa na cestách odhŕňa sneh. Dokončili sme už cesty I. a II. triedy a autá sa presúvajú teraz na cesty III. triedy," priblížil námestník riaditeľa údržby ciest TTSK pre oblasť Dunajská Streda Ján Baďanský s tým, že v okrese stále husto sneží.

Podľa jeho ďalších slov údržbu ciest ukončia okolo 11. hodiny. "Ak takto silno bude snežiť, môžeme všetko začať znova," zdôraznil.

Dodal, že cesty sú prejazdné, ale žiadal vodičov o opatrnosť. Na cestách po odhrnutí sa nachádza slabá vrstva kašovitého snehu do jedného až dvoch centimetrov. "Na cestách III. triedy je čerstvo napadaný sneh do piatich centimetrov, miestami aj viac, ale už sme začali odhŕňať. Teplota vzduchu sa pohybuje okolo 0 stupňa Celzia.

Prešovský kraj:

Všetky cesty na území Prešovského kraja sú momentálne bez problémov zjazdné, snehové jazyky sa však tvoria na ceste 1/68 Pusté Pole a na ceste 3. triedy medzi obcami Bajerovce a Krásna Lúka.

Dispečer Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Tomáš Lažo informoval, že na území celého kraja prevláda slabý vietor, silnejší je práve v okolí Pustého Poľa a Krásnej Lúky.

Väčšina ciest 1. triedy je mokrá, miestami sa na nich nachádza kašovitá alebo ujazdená vrstva snehu do troch centimetrov. To sa týka predovšetkým horských prechodov Vernár, Podspády a Branisko, ale aj kopcov Obručné, Hutka, Petíč, Chmeľov, Ubľa, Vyšný Komárnik a Šarišský Štiavnik, konkretizoval Lažo.

Väčšina ciest 2. triedy je pokrytá ujazdenou vrstvou snehu do troch centimetrov, a to najmä v okolí Vysokých Tatier, Magury, Herlian, Stráňan a Becherova. Všetky cesty 3. triedy sú podľa Laža pokryté vrstvou ujazdeného a zľadovateného snehu až do piatich centimetrov.

Za posledných 24 hodín cestári posypali inertným materiálom viac ako 1600 kilometrov ciest a chemicky upravili viac ako 2800 kilometrov ciest vo všetkých strediskách okrem Vranova nad Topľou. Nasadených bolo takmer 90 posýpačov, ktoré prepluhovali vyše 7100 kilometrov ciest.

Žilinský kraj:

Všetky cesty v Žilinskom kraji sú zjazdné. Cesty I. a II. triedy sú mokré, na cestách III. triedy je vrstva snehu do dvoch až troch centimetrov. Poľadovica sa netvorí.

Všetky cesty cez horské priechody v kraji sú mokré a zjazdné bez obmedzení pre nákladnú dopravu. Ako informoval centrálny dispečing žilinskej krajskej správy ciest, žiadne problémy nie sú hlásené ani v regióne Turca, kde sú horské priechody Šturec a Kremnické bane.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri?
 2. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 6. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 7. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 8. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 10. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 1. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 2. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Lídri farmárov? Jeden je spájaný so zločinom. A druhý?
 5. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 6. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 7. Ako založiť spoločnosť v Rakúsku
 8. Tatranská mliekareň prosperuje aj vďaka spolupráci s Tescom
 9. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 10. Noerr advised on WebSupport deal
 1. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 15 438
 2. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 13 512
 3. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 11 389
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 10 267
 5. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 8 808
 6. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 6 383
 7. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici 4 945
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 4 517
 9. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 3 800
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 3 562

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

NAKA obvinila konateľa Kiskovej firmy

Stíhanie sa týka firmy KTAG, ktorá si mala vypýtať neoprávnenú vratku DPH.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kde nechal Fico istoty?

Ani volič Smeru nevydrží všetko.

Neprehliadnite tiež

Honda v Európe do troch rokov skončí s výrobou áut

Britské médiá za tým vidia frustráciu z brexitu, automobilka to odmieta.

Honda

Aj Porsche čelí možnej pokute v súvislosti s emisným škandálom

Vyšetrovatelia majú podozrenie, že spoločnosť spáchala administratívny priestupok.

Ilustračné foto.

BMW rozširuje ponuku výkonných SUV o modely X3 M a X4 M

Pod kapotou sa nachádza zatiaľ najsilnejší radový šesťvalec značky.

Ostrý Ford Focus ST dostal motor z Mustangu

Pôjde o jedinú verziu s benzínovým štvorvalcom.

Ford Focus ST