SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako používať bezpečnostné pásy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

RE

Este by to chcelo ako spravne nastavit opierku hlavy :)
Profesor na dynamike nam vysvetloval, ze najidealnejsie je opriet hlavu o opierku rovnobezne s taziskom hlavy. Ale kedze vypocitat tazisko hlavy cloveka je prakticky nemozne, tak sa to dost tazko da urcit :)
 

rovnobežne s ťažiskom hlavy?

to je ako? ťažisko hlavy je bod, ako môžeš čokoľvek polohovať rovnobežne s bodom???
trebalo dávať pozor na deskriptíve, mohol si neskôr zahviezdiť aj na dynamike ;-)
 

RE

Blbo som to napisal, lebo sa to blbo aj vysvetluje. Tak som to nejako strucne nakreslil v skicari ako som to myslel:
http://www.imageshock.eu/?img=...
 

ďakujem za vysvetlenie,

zaujímavá kresba - pochopil som, ako si to myslel. Ak môžem, doplním čo si chcel povedať, že tá rovnobežka je rovnobežkou s vektorom zrýchlenia hlavy po náraze (nie rovnobežkou zemepisnej šírky, v ktorej sa stane nehoda - ako by mohol namietať ďalší taký vrták ako ja :-))
A ide tu o to, že ako povrch hlavy, tak aj povrch opierky hlavy sú zakrivené - vzniká bodový kontakt. V prípade, že inerčná sila pôsobiaca v ťažisku hlavy nebude pri náraze hlavy na opierku prechádzať presne bodom kontaktu hlavy s opierkou, bude táto sila pôsobiť na nenulovom ramene = klopný moment, ktorý má snehu nakloniť hlavu nahor (prudko natiahnuť) alebo nadol (stlačiť stavce krčnej chrbtice).
Takže pásy si poctivo zapínajme, opierky hlavy nastavujme správne a bočnému nárazu predchádzajme (ale pri predchádzaní zase hrozí čelný náraz, je to začarovaný kruh...:))
 


Najčítanejšie na SME Auto