SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rovní a rovnejší pri parkovaní (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

V Košiciach na Palárikovej už roky stoja auta bez značiek a policajtom neprekážajú, ale v platenej zone pokutujú stále. Aj poslanci sľubovali, že s tým niečo urobia, a stále nič.
 
Hodnoť

 

dokolecka dokola, stale ta ista pesnicka. ale otazka sa ma postavit uplne inac a polozit niekomu uplne inemu.

ta zahadna otazka znie: kto a ako vyriesi nedostatok parkovacich miest v miestach kde takyto problem existuje? kto to zaplati a z coho? kto najde sposob ako prinutit developerov, aby prisposobili parkovacie kapacity realnym potrebam svojich megalomanskych projektov? (a nie nejakej 30 rokov starej norme)

proste aut pribuda takmer geometrickym radom a novych parkovacich miest je ako safranu, pokial sa tento trend aspon trochu nezmeni, tak budu pretrvavat problemy a budu sa hojne vyskytovat priestupky. nakoniec skoncime tak ako francuzi. parkovat sa bude naraznik o naraznik a vsetky auta budu obite.
 

 

Parkovanie sa asi riesit nebude nikdy. Obce nemaju peniaze na vystavbu parkovisk, pripadne parkovacich domov. No ako napriklad v Devinskej povedali jednoducho, ze nebudu budovat parkoviska na ukor zelene. To mohli rovno povedat, ze ich ani nikdy nepostavia. Radsej vo velkom rozsirovat vyhradene parkovacie miesta aby sa uz skutocne nedalo kde zastavit. :(
 

 

Staci zmenit prislusnu normu. Napr. ak stavas bytovy dom, mas normu kolko parkovacich miest musis postavit. Ak nepostavis, kolaudacia neprebehne.
 
Hodnoť

Mňa by celkom zaujímalo,

čo treba urobiť v prípade, že zaparkujem na parkovisku a keď sa vrátim k autu, zistím, že ma neajký dobrák zablokoval tak, že sa nemôžem dostať z parkoviska. Mám právo ho dať odtiahnuť? Ak áno, akým spôsobom? Je potrebné zavolať štátnu alebo mestskú políciu?
 

 

Ja by som volal príslušníkov PZ SR, nie obecnú políciu.

§ 43 Zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke (ZoCP):

Prekážka cestnej premávky

...

(4) Správca cesty môže odstrániť vozidlo stojace na ceste vrátane chodníka na náklady jeho prevádzkovateľa, ak je
a) na mieste, kde tvorí prekážku cestnej premávky,

b) na vyhradenom parkovisku, ak také parkovisko nie je preň určené,

c) bez pripevnenej tabuľky s evidenčným číslom, ak podlieha evidenčnej povinnosti, alebo je bez čitateľného vyznačenia mena, priezviska a adresy pobytu alebo názvu a sídla držiteľa vozidla na viditeľnom mieste s výnimkou dvojkolesových vozidiel, aj keď netvorí prekážku cestnej premávky.

(5) Ak vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky alebo ak ide o vozidlo uvedené v odseku 4 a v § 25, môže o jeho odstránení rozhodnúť aj policajt; také vozidlo odstráni na náklady jeho prevádzkovateľa Policajný zbor alebo správca cesty podľa rozhodnutia policajta. Ak ide o vozidlo tvoriace prekážku cestnej premávky na diaľnici alebo na rýchlostnej ceste, o odstránení vozidla rozhodne policajt, ak tak neurobil skôr ten, kto prekážku spôsobil, alebo správca cesty.

A čo je prekážkou podľa ZoCP?:

§ 2 ods. 2 ZoCP, písm. r):
prekážkou cestnej premávky je všetko, čo môže ohroziť alebo OBMEDZIŤ jazdu vozidiel a pohyb chodcov; za prekážku cestnej premávky sa nepovažuje vozidlo stojace alebo pomaly sa pohybujúce z dôvodov vyvolaných cestnou premávkou, spojených najmä s údržbou alebo opravou cesty, dopravnou nehodou alebo inou udalosťou,
 

 

..na parkovisku nikdy cestná premávka nebola, spamätajte sa a preto nemôže platiť ani ustanovenie o cestnej premávke. Parkovisko je spovnená plocha, basta. Ak nikto zablokoval, neostáva veľa možnosti ako počkať kým odíde, alebo ihneď na mieste zabezpečiť svedkov, spísať s nimi zázpisnicu, nezabudnuť odfotiť auto a vodiča (zo zadu), záčať odratávať vzniklu (blokovaním) škodu a zaniesť to všetko spolu zo súdnou žalobou o náhradu vzniklej škody na miestnopríslušný súd. Budete mať zadosťučinenie v súdnom rozhodnutí, verte mi, ale iba o pár ročkof neskôr. Je ešte tretí, oveľa stručnejší spôsob z pochopiteľných dôvodov neprípustný v slobodnodemokratickom štáte v ktorom každy robí čo môže. Zákony treba vedieť a ctiť. Zdar.
 

 

po parkovisku ani auta, ani chodci nechodia, ze? :)
 

 

..po parkovisku chodia auta a ludia križom-kražom bez žiadných pravidiel akochcú, nakoľko parkovisko nie je cesta a nikdy na parkovisku nebola premávka, verte mi, ani v minúlosti ani teraz.
 

 

bez ziadnych pravidiel? asi nemas vodicak, ze? :)
 

Mozno ano

ale niektori diskutujuci sa tu dlhodobo ohanaju svojim pravnym bezvedomim ako bakulou...
 

 

isteže, netvrdím, že nemôže existovať parkovisko, ktoré nie je pozemnou komunikáciou - napr. rôzne dvory, pozemky a pod ... ale to de lege nie je parkovisko, o ktorom sa tu bavíme, buďme vecný a bavme sa normálne ... ak ide o trápne slovíčkarenie, potom si treba ísť vybíjať energiu do krčmy alebo do kuchyne k manželke ... inak platí to, čo napísal Križiak nižšie, Vy "_lea" asi nemáte vodičák, všakže..? Ak áno, tak potom šup šup na preskúšanie (verte mi, myslím to dobre, s dopravnými predpismi robím denno denne ...)
 

 

..dokonca povinné poistenie pri búračke na parkovisku, rovnako ako aj pri kotrmelci kdesí v poli, neplati. Vedeli ste to? Ale teraz sa na to vybodnite a pome radšej volíť. Poďme kohosí zvoliť, vážení. Poďme písať naše dejiny.
 

...

Leuska moja, o tom si uz niekedy pocula, ze parkovisko moze byt zaradene do cestnej siete?
Ano, je to tak a mnoho z parkovisk zaradenych do cestnej siete aj je.
Preto by si mal stazovatel najskor overit tuto skutocnost a podla toho postupovat dalej.
 

 

neviem, ci sa to ma riesit ako prekazka v cestnej premavke, no dve poznamky.
1. pri parkovisku zavisi od toho, ci je alebo nie je zaradene do cestnej siete. ak je, tak platia vsetky ustanovenia zakona. ak nie je, tak stale plati, ze by ta ine auto nemalo zablokovat.
2. ak ta niekto zablokuje na vyznacenom parkovisku, tak porusi zakon a pravidla premavky. to parkovisko zvycajne je oznacene znackou "P" alebo aj ciarami na zemi.
riesenim je jednoznacne zavolanie 158 pripadne 159 kvoli blokovaniu ineho vozidla.
 

 

Ak Vás niekto zablokuje na "neparkovisku" (t.j. na inej ako pozemnej komunikácii - ako píšem vyššie, napr. dvory, rôzne pozemky ...), samozrejme nemáte právo ho nechať odtiahnuť (pokiaľ to nie je váš pozemok a cudzie auto, ale to sa nerieši podľa cit. zákona), nakoľko netvorí prekážku cestnej premávky, ktorá prebieha logicky iba na pozemných komunikáciách, čitateľ ekvb sa pýtal na možnosť nechať blokujúce vozidlo odtiahnuť z parkoviska, čo som pochopil ako bežné, legálne parkovisko ergo súčasť pozemných komunikácií
 

 

to znamena, ze jedine riesenie je cakat na spasenie?
policiu by som volal tak ci tak. ak by teda nikto nereagoval na neprerusovane trubenie :-)
 

 

..bolo by to za 30 platidiel pre vás za neopodstatnené volanie orgánu, kotrý v tom čase možno mal podstatné volanie a uprednostnil omylom vás.
 

 

u nas tak tiez jedno auto zvyklo parkovat. Raz si nasiel rano vypustene vsetky 4 pneu a odtvedy parkuje ako clovek.
 
Hodnoť

 

Musím sa zastať policajtov z BR, pretože pri podrobnejšom prezeraní uvedených fotiek som si všimol, že vozidlá parkujú v priestore ohraničenom obrubníkmi a to, čo vyzerá ako zemina, je asi len napadané ihličie a prach, ktoré roky nikto neodpratal.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Auto