SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Šípka určuje, kadiaľ prejsť cez križovatku, semafor rozhoduje, kedy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

zobrat vodicak

vazna hrozba pre inych
 
Hodnoť

!!!!!!

:D:D:D:D:D
1) Semafor so šípkou je rovnocenný s modrou značkou v kruhu, ktorá určuje prikázaný smer
2) priechod pre chodcov vyznačený len vodorovným značením je neplatný a priechod pre chodcov vyznačený len zvislou značkou JE PRECHOD aj keď nie je vyznačený.
.
v redakcii ste strašní amatéri a dajte sa preskúšať, lebo úplne dezinformujete vodičov.
 

 

9/2009 §9 čl.3 ods. e)

smerový signál so zeleným svetlom (zelená šípka alebo
zelené šípky rôznych smerov) znamená pre vodiča
možnosť pokračovať v !!!!!jazde len v smere, ktorým uvedená
šípka alebo šípky ukazujú!!!!!; ak zelená šípka
smeruje vľavo alebo vpravo, neplatí pre odbočovanie
§ 19 ods. 4 zákona,
 

 

Tak predovsetkym si imho semafor a znacky neodporuju.
 

Pokus o vtip?

Niekto by asi mal vrátiť vodičský preukaz, alebo znovu naštudovať slovenský jazyk - k bodu 2 len odcitujem to čo hovorí vyhláška 9/2009 $ 6 o vodorovnom dopravnom značení: "Vodorovné dopravné značky (č. V 1a až V 17) sú značky zobrazené ako čiary, šípky, nápisy, symboly alebo významové symboly na ceste a jej súčastiach, samostatne alebo v spojení so zvislými dopravnými značkami, prípadne s dopravnými zariadeniami, ktorých význam zdôrazňujú alebo spresňujú". Pre vysvetlenie - priechod pre chodcov je vodorovná dopravný značka V6. A každá vodorovná dopravná značka sa môže použiť SAMOSTATNE, ALEBO V SPOJENÍ ..... A k tým zvislým značkám Priechod pre chodcov: IP 6 (modrý štvorec) je informatívna značka, ktorá informuje vodiča, že nasleduje priechod pre chodcov, Priechod pre chodcov A13 je zas výstražná značka pre vodiča, ktorá upozorňuej na priechod pre chodcov. Ale skutočný priechod pre chodcov je daný len značkou V6, teda vodorovnou dopravnou značkou.
 
Hodnoť

 

Ta prva situacia je krizovatka Ruzinovska - Tomasikova. Myslim si, ze smerom do Vrakune je to tam trocha nestastne riesene, pretoze najma poobede sa tam tvori dlha rada, kedze iba 1 stredny pruh ide "rovno" smerom do Vrakune, co je naozaj malo a vodici sa tam nacakaju pomerne dlho. Este k tomu ta zelena tam podla mna svieti celkom kratko, takze ta rada sa posuva naozaj pomaly. Myslim, ze by sa s tym mohlo nieco robit...prispelo by to k plynulosti premavky.
 

 

Pri neschopnosti vodicov sa rozbiehat sa tomu ani necudujem. Urcite si ich tam kopa nechava odstup na kamion a vdaka nim ma potom krizovatka ovela mensiu priepustnost.
 
Hodnoť

Semafory

Vacsia absurdita je na krizovatke pri Zimaku v BA, kde smerom na hlavnu stanicu su 2 pruhy rovno a jeden je podla znaciek na ceste na odbocenie dolava (na Jegeho) a zaroven na otacanie sa, ale semafor, ktory riadi danu krizovatku dovoluje iba odbocenie vlavo, nie otacanie sa... Semafor dovolujuci aj otacanie sa je napr. na krizovatke Bajkalska/Vajnorska alebo pod mostom Lafranconi v smere do Mlynskej doliny...
 

otáčanie na svetelnej križovatke

Nepoznám dopravnú situáciu pod mostom Lafranconi ani na križovatke Bajkalská/Vajnorská, ale poprosím ťa o informáciu, ktorý semafor dovoľuje aj otáčanie na križovatke. Ak sa nemýlim, tak na križovatke riadenej svetelnou signalizáciou je otáčanie zakázané.
 

 

§ 22 Zákona č.8/2009
Otáčanie a cúvanie
(4) Vodič sa nesmie otáčať a nesmie cúvať
b) na križovatke s riadenou premávkou; otáčať sa smie, ak to dovoľuje dopravná značka alebo dopravné zariadenie.

Vyhláška č.9/2009
Riadenie cestnej premávky svetelnými signálmi a pokynmi
(k § 62 ods. 3 zákona)
§ 9
(3) Pri riadení cestnej premávky na križovatke
c) signál s plným zeleným svetlom "Voľno" znamená pre vodiča možnosť pokračovať v jazde, a ak dodrží ustanovenia o odbočovaní a také odbočovanie nie je zakázané dopravnou značkou, možnosť odbočiť vpravo alebo vľavo a ak dodrží ustanovenia o otáčaní a otočenie dovoľuje dopravná značka, možnosť otočiť sa; ...

e) smerový signál so zeleným svetlom (zelená šípka alebo zelené šípky rôznych smerov) znamená pre vodiča možnosť pokračovať v jazde len v smere, ktorým uvedená šípka alebo šípky ukazujú a ak smerový signál so zeleným svetlom (zelená šípka alebo zelené šípky rôznych smerov) nezobrazuje otáčanie na križovatke a také otáčanie dovoľuje dopravná značka, možnosť otočiť sa, ak dodrží ustanovenia o otáčaní ...

Otočenie povoľuje príkazová dopravná značka C25.
Značkou V 9a možno vyznačiť, kde platí značkou č. C 25 povolené otáčanie vozidiel v priestore riadenej križovatky (čiže v ľavom jazdnom pruhu bude šípka otočená späť, nielen doľava alebo rovno).
 
Hodnoť

Semafor

Vysvetlenie aj s obrazkom je napr.tu: http://tvnoviny.sk/spravy/regi...
 

 

Vďaka za info.
 

rovnaky semafor je myslim

kusok na dalsej krizovatke od botanickej, pod mostom, smerom k mostu snp..
 


Najčítanejšie na SME Auto