SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pripravte sa na zmeny súvisiace s vodičákmi (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

A čo ženy
a blondýny?
elefon
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

ich platnost

nebude obmedzena :D
 
Hodnoť

Prives - zmatok mam z toho..

Z daneho textu som uplne zmateny.. Znamena to ze si nemozem po novom pripojit prives ktory ma menej ako 750kg?
 

nie,

musis si pripojit priamo naves z kamiona so specialnou redukciou z tocnice na klasicku ISO gulu ..
irony off
 
Hodnoť

 

Potreboval by som prosím poradiť:
V roku 2008 som mal 18 rokov a spravil som si voicak na auto a na motorku: AM, A1 a skupina A bola s obmedzenim s tym, ze ked dsiahnem 21 rokov tak mi ju tam na policii dopisu. Nedavno som bol na policii sa popytat ze co a ako. (uz mam 22 rokov) a bolo mi povedane ze to uz tak nefunguje a ze ked chcem motorku bez obmedzeni tak musim ist zas do autoskoly. Mne sa to ale nezda fer. Pretoze ked som si robil vodicak platili tie pravidla. A zrazu nemam narok? A teray ak to yas ymenia tak budem musiet 2 roky cakat a potom co? Zas do autoskoly? Ma niekto s tymto skusenosti?
Dakujem.
 

 

kvoli podobnemu pripadu som dnes pisal na Poradensko - informačné centrum KR PZ. Ak ta tak o 2-3 dni bude zaujimat co odpisali, tak mi napis SS.
 

 

- požiadať o získanie vodičáku na skupinu A bez obmedzenia si mohol už po dvoch rokoch praxe na motorke do 25 kW výkonu motora, teda nemusel si čakať do 21 rokov,
- je to tak, prv ti mohli na DI administratívnym úkonom rozšíriť vodičák na skupinu A bez obmedzenia po dvoch rokoch praxe na motorke s obmedzením do 25 kW, teraz môžeš získať takýto vodičák dvomi spôsobmi:
a.) buďto ideš do normálneho kurzu do autoškoly, vek 21 rokov na získanie takého vodičáku platí do 18.1.2013, to neviem či už vzhľadom blížiacemu sa zimnému obdobiu stihneš. Od 19.1.2013 budeš musieť mať 24 rokov,
b.) jednoduchší spôsob, ktorý môžeš stihnúť ešte do príchodu zimy je taký, že túto skupinu môžeš získať aj bez absolvovania nového kurzu v autoškole, skúšky ale pred policajtom vykonať musíš. K tomu si sám na vlastné náklady musíš zabezpečiť autoškolu ktorá ťa predvedie na skúšky. Samozrejme, že autoškola to nebude robiť zadarmo, určite ti určí nejaký poplatok za predvedenie na skúšku, pretože má s tým nejaké náklady (mzda inštruktora, PHM, administratíva a pod.) a pravdepodobne ti dá zaplatiť aspoň aspoň jednu jazdu na ťažkom motocykli ktorú absolvuješ s inštruktorom ešte pred skúškou.
Budeš k tomu potrebovať:
- žiadosť o udelenie vodičského oprávnenia (poskytne ti ju autoškola),
- potvrdenie od lekára o tvojej zdravotnej spôsobilosti viesť takýto motocykel (potvrdzuje sa na žiadosti o udelenie VO),
- čestné prehlásenie, že si najmenej 2 roky jazdil na motocykli s výkonom do 25 kW,
- fotokópiu technického preukazu toho motocykla na ktorom si jazdil,
- ak motocykel nie je tvoj, tak musíš doložiť aj čestné prehlásenie majiteľa motocykla o tom, že si na jeho motocykli vykonával požadovanú najmenej 2 ročnú prax.
- kolky na skúšku v hodnote 16,50 €.
Požiadaj autoškolu v blízkosti tvojho bydliska o takýto spôsob získania vodičského oprávnenia a dohodni sa s nimi na podmienkach za ktorých ti takto vyhovejú.
Takýmto spôsobom si mohol získať vodičské oprávnenie na motorku bez obmedzenia už po dvoch rokoch od získania vodičáku na skupinu A s obmedzením do 25 kW, teda v podstate už ako 20 ročný.

Stačí?
 

Je nutná aj skúška?

Je pravda, že na vládnej stránke sa v poslednej vete spomína "príprava na vedenie motorového vozidla", no ja to chápem tak, že by som nemusel robiť ani skúšku.

http://portal.gov.sk/portal/sk...

Vek na udelenie vodičského oprávnenia

Minimálny vek na udelenie vodičského oprávnenia je:
- 15 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny AM,
- 16 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia podskupiny A1 a B1,
- 17 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny T,
- 18 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A na vedenie motorového vozidla s výkonommotora nepresahujúcim 25 kWalebo s pomerom výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahujúcim 0,16 kW/kg alebo motocykla s postranným vozíkom s pomerom výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahujúcim 0,16 kW/kg, skupiny B, B+E, C, C+E a podskupiny C1 a C1+E,
- 21 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A bez obmedzení podľa predchádzajúceho bodu, skupiny D, D+E a podskupiny D1 a D1+E,

Vodičské oprávnenie skupiny A bez obmedzení možno udeliť aj osobe, ktorá je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny A s obmedzeniami podľa štvrtého bodu, a ktorá predloží čestné vyhlásenie o tom, že má najmenej dvojročnú prax vo vedení takéhoto motorového vozidla. Takáto osoba sa nemusí podrobiť príprave na vedenie motorového vozidla v autoškole.
 

Áno je nutná aj skúška!

Bez skúšok sa vodičské oprávnenie získať nedá!
Je to vysvetlené v § 77 Zákona č. 8/2009 o cestnej premávke. Ten paragraf hovorí o podmienkach na udelenie vodičského oprávnenia. Uvedené je tam okrem iného toto:

(1) Vodičské oprávnenie sa udelí žiadateľovi, ktorý k dátumu udelenia vodičského oprávnenia

f) podrobil sa príprave na vedenie motorového vozidla v autoškole, ak tento zákon neustanovuje inak,
g) získal odbornú spôsobilosť,

Čiže z uvedeného vyplýva - písmeno f), že žiadateľ sa nemusí podrobiť príprave na vedenie motorového vozidla v autoškole len vtedy ak mu to zákon povoľuje ("ak tento zákon neustanovuje inak"). A tak ako píšete aj Vy, Zákon č. 8/2009 v § 78, ods. 2 umožňuje získať vodičské oprávnenie skupiny A bez obmedzenia aj iným spôsobom ako prípravou v autoškole. Postup ako sa to praktizuje u nás som popísal vyššie.

Ale Zákon nedáva žiadnu výnimku z ďalšej podmienky na udelenie vodičského oprávnenia ktorá je uvedená pod písmenom g) teda, že žiadateľ získa vodičské oprávnenie ak získa odbornú spôsobilosť.

Ďalej v § 79 "Skúška z odbornej spôsobilosti" je popísané čo je to odborná spôsobilosť a ako sa zisťuje. A tam je to takto:

(1) Odbornou spôsobilosťou sa rozumie ovládanie pravidiel cestnej premávky a vedenia vozidla.
(2) Odborná spôsobilosť žiadateľa sa zisťuje skúškou z odbornej spôsobilosti, ktorá sa skladá z
a) predpisov o cestnej premávke,
b) náuky o vozidlách a ich údržbe u žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia skupiny C, C+E, D, D+E a T a podskupiny C1, C1+E, D1 a D1+E,
c) vedenia motorových vozidiel.

Čiže z toho vyplýva, že žiadateľ o rozšírenie vodičského oprávnenia skupiny A bez obmedzenia ak chce získať odbornú spôsobilosť na vedenie takého motocykla musí sa podrobiť skúške z pravidiel cestnej premávky (testy) a skúške z vedenia motocykla (na AC a v cestnej premávke).

Včera sa už odpovedať nedalo, lebo PIANO :-(
 

Nestras

je rozdiel medzi vodicskym opravnenim a vodicskym preukazom.Clanok sa zaobera vodicskym preukazom, takze po 15 rokoch si ho musite vynovit. Je to podobne ako s platnostou inych dokladov...
 

vlado2005, veď ja nestraším!

My sa tu teraz nebavíme o výmene vodičských preukazov, ale o získaní vodičského oprávnenia na skupinu A bez obmedzenia, teda o vodičskom oprávnení na motocykel s výkonom motora vyšším ako 25 kW.
Prispievateľ s nickom verejny_alias sa tu na to pýtal, tak som mu odpovedal.
 
Hodnoť

Nejaké špatné vysvetlenie pre 65 ročných

Píše sa, že plus/mínus dva mesiace .... malo to byť asi tak, že nad 65 ročný by mal mať lekárske potvrdenie nie staršie, ako dva mesiace pred narodeninami, a mal by ho mať pre šoférovanie najneskôr do dvoch mesiacov po 65-ke. Teda, že budú tolerovať do dvoch mesiacov po narodeninách, že ešte na prehliadke nebol.
Tá formulácia navádza na nesprávny záver, že ak si do dvoch mesiacovpo 65. narodkách neurobíš lekársku prehliadku, nikdy viac už nebudeš môcť šoférovať. Ak budem práve v zahraničí, v decembri zaplním 65, v máji absolvujem prehliadku s výsledkom OK ... bude potvrdenie pre šoférovanie platné? Podľa mňa ano.
 

Re skorodochodca

pochopil si to zle. potvdenie musíš doložiť pri dovŕšení veku 65 rokov. Preto je tam dvojmesačná lehota dozadu aby si mohol isť skorej na vyšetrenie a nie presne na 65-ku. A samozrejme aj preto aby si mohol požiadať o trochu askôr o VP pretože určite to bude trvať nejaký ten deň. Tak isto je to u OP že možeš o previdanie požiadať dv mesiace pred skončením platnosti. Staršie lekárske potvrdenie ako 2 mesiace nebude v tomto prípade platné asi preto lebo za viac ako dva mesiace by mohli nastať zmeny v tvojom zdr. stave. Bez potvrdenia od lekára po 65 nebude platný vodičák takže šoférovať nebudeš môcť. teraz musíš mať papierové potvrdenie u seba a po novom sa každých 5 rokov """po predložení lek. potvrdenia na DI""" prevydá /vydá sa nová kartička / vodičák takže potvrdenie nebudeš museť nosiť so sebou. Takže polopaticky - vodičák po 65 - ke bude mať platnosť 5 rokov a ked nedodaš nove lek. potvrdenie , tak nebude nový čiže platný vodičák
 
Hodnoť

Načo sa nad týmto zamýšľať?

je to opatrenie, aby obyčajní štátni úradníci mali čo robiť. Iný význam nevidím, odvolávanie sa na legislatívu EU nemá zmysel, je to to isté len v bledomodrom.
Toto opatrenie by bolo realizovateľné vtedy, keď by som poslal doklady poštou (kurierom) a domov by sa mi vrátilo to, čo potrebujem. Dnes ale nikto nevie relevantne povedať, aké doklady na aký úkon sú potrebné. Minule som poslal dcéru odhlásiť auto na sro, ktorej som konateľom. Dal som jej splnomocnenie, samozrejme overené. Vrátila sa s dlhým nosom, lebo nemala výpis z OR. Keď namietala, že je to informácia prístupná on line, tak jej policajt povedal, že to je síce pravda, ale tam nie je rodné číslo. To tam síce nie je , no uvážme si, koľľko ľudí s rovnakým menom asi býva na jednej adrese? :-) A to nehovorím o fakte, že tam ten výpis majú spred roka, keď som auto prihlasoval.
Svet speje k novému svetovému poriadku, toto sú len také prechodné sekírovačky. Cieľ je implantovaný univerzálny čip,aby sa vedelo, kde sme, čo sme si kupovali, čo sledujeme v TV. To ešte len potom uvidíme!
 
Hodnoť

Buzeracia a hlúposť

naši sprostí politici sa nestarajú o to čo majú ale riešia úplne hlúposti len starosti a problémy pre ľudí myslím ,že tak trochu by sa im zišlo nakopnúť zadnicu.
 
Hodnoť

 

čo sú skupiny B1,C1 atd? co takto to dať ešte C1az 10 atd? Ja mám vodicák na A,B,C,T a toto viem ostané nemám ani šajnu čo je ďalší nezmysel z EU ako vzdy daco ...a ta vymena ? tak isto len byrokracia a nezmysel. KAždý normálny človek vie, že keď má poškodeny doklad treba ho vymeniť a to iste platí aj o vodičáku . Keby to je zadara ako je obciasnky poviem okej, ale takto nie ! Zase len ťahať prachy od obcanov !
 

bruselskí úradníci plus

naši úradníci. Toto je výsledok ich namáhavej práce.
 
Hodnoť

 

To aby som si dala pripomienku na 31. decembra 2032, lebo dovtedy určite zabudnem, že si mám ísť meniť vodičák. :D
 

re bibiana

Uplne zbytočné ... do roku 2032 sa to ešte min. 5x zmení takže nemusíšmať strach o svoju pamäť :-) :-)
 
Hodnoť

2032

uz budeme mat povinne RFIDy cipy pod kozou, niiiiic sa nebojte... ;)
 
Hodnoť

Pripomienka

Na úvod sa ospravedlňujem za možnú nelogickú otázku,
ale článok som čítal len letmo :)
Vyplýva z nového zákona že ak som robil vodičák napr. v roku
2011 v roku 2026 pôjdem znova do autoškoly alebo len k lekárovi ?
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME Auto