SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prejazd zakázaný? Stačí na chvíľu zastaviť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Pán Novotný,

nemýlite sa tak trochu? Na tejto značke nestačí len zastaviť a znovu ísť. To by sa asi nedalo pokladať za zastavenie za účelom nastúpenia-vystúpenia osôb, resp. naloženie-vyloženie nejakého prepravovaného nákladu. Takže niekto by mal nastúpiť,alebo vystúpiť. S prepravovaným nákladom by to malo byť obdobné. Toť môj výklad a pochopenie znenie zákona.
 

 

čo čakáš od ***** novotného ?
 

 

A kde je v zakone napisane ze pri znacke prejazd zakazany musis nieco nakladat alebo niekoho nalozit ci vylozit z auta?Nikde.Termin prejazd zakazany vyjadruje iba suvislu jazdu bez jej prerusenia.Takze uplne staci zastavit a znova sa pohnut.Tak ako to praktizujem aj ja v BA v Pod.Biskupiciach.Tam totizto dost casto na toto striehnu MP.A vzdy ked tam su,tak zastavim a pre istotu otvorim a znova zatvorim dvere a pokracujem dalej.A nikdy si nedovolili za to zastavit ma ked tam su:-)))
 

zakony vs moralka

Teoreticky tam mozem zastavit, vycikat sa na krajnicu, alebo pokochat pohladom a pokracovat a zakon bol dodrazny. Netreba nic nakladat/vykladat. Podobne som raz parkoval na parkovisku vyhradenom pre navstevnikom cintorina (bolo prazdne). Vedla bolo platene. Tak som sa siel pozriet na daky hrob aby som bol navstevnik.

Na druhu stranu vieme ako to s tou znackou mysleli a otazka je ci to co je zakonne (prejst tade, zastavit sa) je aj spravne...
 
Hodnoť

otázka

Ako sa označuje koniec úseku so zakázaným prejazdom?

Raz som použil takú cestu a zastavil som. Až po obzretí som zbadal za mnou rovnakú značku v opačnom smere. Cestou nebola žiadna križovatka. Očividne som však zastavil mimo úseku, kde bol zámer mať platnosť značky.
 

odpoveď

Platnosť zákazovej značky nekončí tam, kde je v opačnom smere umiestnená druhá. Novotný napísal, kedy končí platnosť zákazovej značky. To, že si ukončenie platnosti vysvetľujú MP presne tak, ako sa ty domnievaš je už vec druhá. Presne tak je totižto označený úsek v Mlynskej doline a MP zastavovali autá pred hranicou križovatky s tvrdením, že úsek končí tam, kde je umiestnená značka v opačnom smere.
 
Hodnoť

Pán Novotný,

nemáte pravdu!
Značka B 39, neruší značku Prejazd zakázaný!
Vo vyhláške je presne vymedzené ktoré značky ruší značka č. B 39. Sú to len 4 značky!!!
Tu máte vysvetlený význam tejto značky:
K značke č. B 39:
Značka Koniec viacerých zákazov (č. B 39) končí platnosť značiek č. B 29a, č. B 30a, č. B 31a a č. C 15, ak nie je skôr skončená inak; ak sú použité najmenej dve z týchto značiek spoločne, umiestňuje sa na konci platnosti obmedzení vyplývajúcich zo spoločného použitia značiek.

Prosím nezavádzať ľudí!!!
 
Hodnoť

crash

respektovar tuto znacku je nemozne .. ak prechadzate okolo tejto dopravnej znacky este neviete kde konci jej zakaz ...pricina dosledok pricina dosledok .. sled udalosti sa neda prehodit ...
 
Hodnoť

Popradskí mestskí nepoznajú zákony?

V PP na časti novej ulice,ktorá vedie k aqua city je takáto značka. Občas striehnu na vodičov, ktorí si tadiaľto skracujú cestu napr. do Veľkej. Aj ja som tak spravil, ale videl som ako za mnou vyrazili mestskí a tak som zastavil a kamarátka cestujúca so mnou vystúpila a pokračovala pešo ďalej. Policajti si ma počkali a po pár desiatkach metrov ma zastavili, stým, že som porušil dopravné predpisy. Argumentoval som tým, že som vysadil osobu z auta a prerušil som plynulú jazdu, ktorú značka zakazuje a ešte som im odcitoval znenie daného paragrafu.Oni nato, že sa nebude hrať so slovíčkami a že či mám v danej ulici nejakú prevádzku, že inak tu nemám čo robiť. Pokutu mi nedali s tým, že nech sa to viac neopakuje. Takže takí sú ochrancovia zákona. Spravia to ešte raz a podám na nich sťažnosť.
 

suhlas

tak tak ja mám s nimi tiež skúsenosť, že nepoznajú značky, resp. vykladajú si ich po svojom.
Pri gymnáziu D. Tatarku - od pešej zóny (Hotel Satel) je cestička ku gymnáziu, tesne pred križovatkou bola značka zákaz státia. Pred značkou parkovalo auto a 3!!! mestskí policajti mu dávali papuču. Pýtal som sa ich prečo to robia, veď predsa auto stojí pred značkou a teda neporušuje zákaz státia. Nie, oni si to vysvetľovali po svojom a rezko mu nasadzovali papuču ďalej.
Teraz je tam pod touto značkou umiestnená aj doplňujúca značka o priebehu zákazu státia.
Ale podľa mňa tam vtedy Mestskí policajti dávali papuču neprávom.
 
Hodnoť

 

Najlepsie na tejto znacke je, ze v mlynskej doline je umiestnena az za krizovatkou, v mieste kde sa uz prejazdu neda vyhnut, pokial nechcete cuvat do hlavnej ceste, alebo sa otacat v krizovatke ci tesnej blyzkosti... a dokonca sa typek vo firme kam som siel cudoval, ze tam nestali prislusnici VB, lebo ze toto je ich ryza.
 
Hodnoť

 

hehe a teraz som si spomenul na moju skúšku v autoškole. v LC je tiež takáto značka. a zelení to s obľubou využívajú na vyhadzovanie zo skúšok. ale inštruktori každého vyškolia na toto , aj tak sa ale nájde niekoľko debilkov ktorí naletia a prejdú ulicu bez zastavenia.
 

Záleží od toho,

čo ten policajt povie. Ak povie "Prejdite touto ulicou", nemal by za to vyhodiť, pretože pokyn policajta má prednosť pred dopravnou značkou ;-)

Inak značka "Prejazd zakázaný" je naozaj dosť na hlavu. Ak treba niekde zakázať skracovať si cestu, lepší je zákaz vjazdu s dodatkovou tabuľkou určujúcou výnimky.
 

 

a ak ten policajt povie zabocte dolava a ty si zrazu na tej ulici? take urcite nepovie ze prejdite ulicou, iba smery hovorili dolava, doprava, pokracujte po hlavnej ( co samozrejme nemusi znamenat priamy smer )
inak ta dodatkova tabulka nie je dobre riesenie , kto to ma cele citat.aj ked je to stale lepsie ako to co maju v US, ked aj standardne celosvetovo zname znacky nahradili svojimi vlastnymi iba textovymi.
napr. http://www.trafficsign.us/regs...
 
Hodnoť

Pozrel som si vyhlášku 9/2009 Z.z.

a tam sa píše:

"ak sa použije nápis „PREJAZD ZAKÁZANÝ“, nesmie vodič prejsť takto označeným
úsekom bez toho, aby jazdu prerušil napríklad s cieľom naložiť alebo zložiť náklad a podobne"

Ja tomu rozumiem tak, že tam môžem ísť len ak tam budem niečo nakladať, vykladať a podobne. Problém je v tom, ako interpretovať slová "napríklad" a "a podobne". Do toho sa zmestí asi všetko.

Čo sa týka úseku, na ktorom značka platí, tak to podľa mňa určuje §5 ods. 13 vyhlášky 9/2009, kde sa píše:

"(13) Zákaz, obmedzenie alebo príkaz vyplývajúci z príslušnej
zvislej dopravnej značky sa končí na vzdialenejšej
hranici najbližšej križovatky, ak nie je skôr skončený
inak; to neplatí pre
a) zvislé dopravné značky označujúce obec, miestnu
časť obce, obytnú zónu, pešiu zónu, školskú zónu,
zónu s dopravným obmedzením, zónu s plateným
alebo regulovaným státím, diaľnicu a rýchlostnú
cestu, ktorých platnosť sa končí dopravnou značkou
označujúcou ich skončenie,
b) zvislé dopravné značky č. P 1 až P 15, ktoré platia pre
najbližšiu križovatku,
c) zvislé dopravné značky č. IP 12 až IP 17b, ak nie sú
použité v spojení s príslušnými vodorovnými dopravnými
značkami, ktorých platnosť sa končí 5 m pred
hranicou najbližšej križovatky, ak nie je skôr skončená
inak; vjazd a výjazd z miesta mimo cesty len
prerušuje ich platnosť."

Takže obyčajný zákaz vjazdu aj "prejazd zakázaný" podľa toho končí na najbližšej križovatke. Ak by mal platiť pre nejakú oblasť s viacerými križovatkami, musela by byť použitá značka "Zóna" IP24a so symbolom značky B37 a ukončená značkou "Koniec zóny" IP24b. Druhá vec je, že dopravní projektanti a ani policajti toto ustanovenie asi nepoznajú.
 

 

Okrem nejasnej formulacie ("napriklad", "a podobne") je problem aj v tom, ze vodic pri vchadzani na miesto oznacene takouto znackou nemoze (resp. nemusi) este vediet, aky dlhy ten usek je. Samotna znacka ohranicuje usek len z jedneho smeru.

Ak na taku ulicu vodic vchadza a vie ze kdesi o 200 metrov dalej potrebuje vykladat tovar, moze tak robit v dobrom umysle ze zakon neporusuje. Lenze potom o 150 metrov vidi ze usek konci, a tam ho uz budu cakat s usmevom panduri...
 

Citoval som vyhlášku 9/2009

kde sa píše, že zákaz vyplývajúci zo značky (aj B 37) končí na najbližšej križovatke (dokonca sa tam píše, že na vzdialenejšej hranici, čo je v súvislosti s takýmto zákazom dosť zaujímavé). Takže podľa toho, ak zastavím skôr ako za najbližšou križovatkou, nemajú nárok. Ibaže by na začiatku bola značka "Zóna" a jej ukončenie by bolo skôr ako na najbližšej križovatke, pričom by som nevedel, kde je ten koniec a vykladal by som až za týmto koncom, potom by mohol nastať tebou popisovaný prípad. Ale nemyslím si, že taká situácia existuje. Skôr sa vyskytujú nesprávne použité samostatné značky B37 ohraničujúce celú oblasť s viacerými križovatkami.
 
Hodnoť

 

bezne v Presove v podzemnom parkovisku pod divadlom, kde je tato znacka umiestnena, sa to robi tak, ze dole, v parkingu sa zastavi a nasledne sa auto pohne dalej. uz par krat som tam videl stat, ci mestskych, ci statnych policajtov a nikdy ma nezastavili.
zhodou okolnosti je koniec platnosti tejto znacky dany napojenim na dalsiu cestu hned za vyjazdom z parkingu, takze s tym tu problem nie je
 
Hodnoť

 

Dufam ze tu cestu, kde si obyvatelia, ci dobyvatelia(?) osadia danu znacku, si cestu postavili sami, opravuju sami, a platia dan zo stavby (cesty) aj sami, atd..
Inak je to sprenevera, kradez, privlastnenie niecoho, co nie je ich.
 

Toto je podstata problému,

privatizácia cesty skrz značku. Podobne ako dodatková tabuľa "okrem dopravnej obsluhy". V 9/2011 nie je nikde spomenuté, žeby za túto značku smeli prejsť napr. mestskí pandúri. Alebo vari vykonávajú aj oni nejaké komunálne služby? Jaj, zabudol som, pokutujú všetkých ostatných na základe sťažností privatizérov danej cesty.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Auto