SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Stredoškoláci riešili zmenu systému na získanie vodičského oprávnenia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Príprava vodičov v autoškolách by sa mala opierať o vlastné špecifiká. Výchova, učenie a výcvik by tu mali ísť takpovediac ruka v ruke. Žiak v riadnej, serióznej autoškole síce má možnosť získať množstvo vedomostí, zručností a návykov – a to pomerne rýchlo, no to však pre bezpečnú jazdu ešte nestačí. Systém prípravy sa musí orientovať predovšetkým na dopravnú prevenciu bezpečnosti. Pokiaľ nie sú vo výcviku, ktorý má obsahovať úspešnú snahu o osvojenie si zručností potrebných pre samostatné a bezpečné manévrovanie s vozidlom (parkovanie v bežnej mestskej premávke) všetkými spôsobmi, úplne samostatná jazda (s vlastnou voľbou trasy a obsahu vrátane) uplatňované taktiež výchovné aspekty a poznatky z psychológie pre vodičov – efektívnosť výcviku a vzdelávania (v tomto zmysle) klesá. Samozrejme – zvládanie rizikových situácií, šmyku ako i jazdy za sťažených podmienok by malo byť taktiež logickou súčasťou výcviku v zariadeniach autoškôl. To by však ten výcvik (na sk.B) bol dvakrát tak drahý... (Len jedna poznámka – väčšina z nás vie, kde „všade“ na Slovensku sa dá celoročne nacvičovať jazda v sťažených podmienkach, šmyk, zvládanie rizikových situácií – a koľko to stojí...)

Psychotesty ku žiadosti do výcviku? Určite áno. Je všeobecne známy fakt, že k základným vlastnostiam a „výbave“ motoristu patria také atribúty ako sú schopnosti – psychomotorické (rýchlosť a presnosť reagovania, koordinácia pohybov očí a rúk, flexibilita), schopnosti percepčné (úroveň vnímania, koncentrácia pozornosti, priestorová orientácia) tiež intelektové schopnosti (poznávanie, hodnotenie, logické, analytické, praktické myslenie, zraková krátkodobá pamäť, hodnotenie, riešenie, tvorenie...), tak pri súčasnom stave v úrovni a zameraní posudzovania zdravotnej spôsobilosti sa do výcviku dostávajú jednotlivci, ktorí sú v týchto atribútoch hlboko pod úrovňou všeobecného priemeru populácie. No a to nespomínam indivíduá, ktoré sú už dedične neprispôsobivé, egoistické, zakomplexované, vzťahovačné, agresívne, neschopné vcítenia sa a zvládnuť emócie, intolerantné, pomstychtivé... – a neznesiteľne nedočkavé...
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Asi by si mal zájsť k psychiatrovi. ;-)
 

Bol som na "psychoteste"

robil som ho v DPMB (súčasťou bola aj otázka "Prečo chcete pracovať ako vodič MHD?" - strašne prekvapene sa psychológ tváril, keď som mu povedal, že nechcem, ja si len musím urobiť test :-D ) a ti poviem, koľkokrát sa mi zdá, že by ho mali absolvovať všetci vodiči len tak pre istotu - najmä vodiči nad 50, ktorí na ten značkový a semaforový sajgon, čo sa rozbujnel pri cestách nie sú zvyknutí!
 


Najčítanejšie na SME Auto