SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pokuty v Chorvátsku: Kde a na čo si treba dať pozor? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Neviem, kde to mám napísť, azda sem.

Dnešné ráno (30.6.2017) cesta pod Strčnom smer od Žiliny na Martin. Pred ostrou zákrutou doprava, na čistinke stojí policajný radar. (tam zvyknú merať) Ja idem v ľavom pruhu (ten rýchlejší, povolená 90) za mnou viaceré autá, ktoré sa "ponáhľajú" a tlačia sa na mňa. Vyhadzujem smerovku a odchádzam plynule do pravého pruhu. Tam je povolená 70. To je zákruta predtým, ako oni merajú. K radaru je to asi 100-150m. Oni ma namerali a policajtka odstavila. Pýtam sa, čo som vykonal. Vraj mi v pruhu, kde je MPR70, namerali 85. Snažím sa jej vysvetliť, že som prechádzal do toho pomalého a aby som neobmedzil a ani neohrozil tych za mnou, a aby som im to umožnil, že som to robil plynule, s tým, že po krátkom čase pôjdem ďalej 70. Lenže, oni mi namerali po vynorení zo zákruty 85. Pýtam sa - koľko? Vraj od 10 do 30€. Vytiahol som 10 a povedal, že to je nespravodlivé. Viem, de jure majú pravdu. De facto ale, myslím si, nie.
Odporučenie p. ministrovi: Inštruovať tých vymáhačov, že treba brať do úvahy celú situáciu. Potom, keď tomu tak bude, nebudem ich už nazývať "vymáhači."
 

odporucanie

Dodržuj pravidlá a nebudeš to mať ani za desať. Podľa toho čo píšeš išiel si v ľavom pruhu 90-kou. A prešiel si do pravého aby si neobmedzoval autá za tebou. Môžem otázku - ak ideš bežne po ceste 90-kou a za tebou sa budú "ponáhľať" viaceré autá tiež sa im uhneš?
 

To mi je všetko jasné, som prot. šofér,

mesačne najazdím cca 6000km. Predpisy dodržujem. Išlo mi len o princíp. Neporadil si mi. Ty, keď ideš z rýchlejšieho do pomalejšiho najprv zabrzdíš a potom sa presunieš? To vážne?
 

veď hej

mal si tak spraviť spomaliť na 70, a potom sa preradiť, a tí za tebou by Ťa zožrali aj s topánkami, Ešte raz opakujem pri Strečne pokiaľ idem 90+ treba jazdiť v ľavom pruhu, praví je pre pomalé vozidla, tak tam nemám čo robiť. a keď je niekto nervózny z 90-tky tak nech vráti vodický.
 

dodržuj predpisy

Ak si profesionálny šofér, tak si si určite na začiatku rozdelenia jazdných pruhov všimol dopravnú značku C 22c /zvýšenie počtu jazdných pruhov pre pomalé vozidlá/. Ako píšeš vo svojom prvom príspevku "tlačili" sa na teba autá ktoré sa ponáhľali. Keď si teda šofér čo najazdí mesačne cca 6000 km a niekde na ceste ideš nejakou rýchlosťou a budú sa na teba tlačiť autá tak odbočíš na krajnicu? A ak tam krajnica nie je tak prípadne aj mimo cestu len aby tie autá čo sa ponáhľajú mohli prejsť?
Odpoveď na tvoju otázku - v úseku Strečno-Vrútky jazdím často a keď idem v ľavom pruhu tak idem tacho cca 95 km/hod. Ak je za mnou auto čo sa "tlačí", zastanem vo svojom jazdnom pruhu, pretože iný nemám. Nikam sa nepresúvam. Žiadny paragraf neporušujem. Ak niekto má potrebu ísť ešte rýchlejšie môže sa preradiť do jazdného pruhu určeného pre pomalé vozidlá a môže ísť v ňom aj rýchlejšie. Je to jeho rozhodnutie. Rada - keď pôjdeš po ceste I/18 v úseku Strečno-Vrútky a pôjdeš rýchlejšie ako 70 km/hod. a nejdeš na autobuse alebo nákladnom aute zostaň v ľavom jazdnom pruhu. Nikam sa nepresúvaj. Rada2 - keď pôjdeš po ceste I/18 v úseku Vrútky-Strečno tak sleduj dopravné značenie. Ešte minulý týždeň (29.6.) bola v obidvoch jazdných pruhoch MPR 70 km/hod. Už som 2x volal na 158-ku že je tam takéto obmedzenie možno ako pozostatok predchádzajúcej opravy mosta. Ak zavoláš aj ty možno sa to skôr dostane do pôvodného stavu a v ľavom sa zas bude jazdiť 90-kou.
 

 

Píšeš, že predpisy dodržuješ, a ja sa pýtam, prečo si teda dostal pokutu?
Veď ti to správne píšu, ak chceš ísť do pravého jazdného pruhu máš v tom druhom spomaliť na 70 a potom sa preradiť do pravého, tým nič neporušíš. Keď však prejdeš v 90-ke do pravého prekročil si MPR v tomto jazdnom pruhu a teda si pravidlá nedodržal.
A či to myslí sever4040 vážne, nuž myslím si, že to myslí vážne, ale on to neurobí, tak ako to neurobím ani ja. Teda pôjdem svojich 90 a ak treba tak aj menej v druhom jazdnom pruhu a blikač za mnou, keď sa ponáhľa, tak nech sa ponáhľa v pravom pruhu pre pomalé vozidlá, veď tak či tak pravidlá nedodržiava, tak jemu to môže byť aj tak jedno, či poruší MPR v pravom (pomalom) jazdnom pruhu, alebo v tom druhom rýchlejšom. Že sa mu pritom pripočíta aj nesprávne predbiehanie mu môže byť tiež jedno, veď na rýchlu jazdu má zrejme vážny dôvod, tak si to pred políciou, ak ho zastavia iste náležite obháji (a možno ešte získa aj ich doprovod ak je ten jeho dôvod taký vážny).
 
Hodnoť

nič v zlom

pokiaľ idem 90 a viac, treba ísť v ľavom pruhu. Keď sa niekto ponáhľa s manželkou do pôrodnice, nech ma predbehne v pravom, má možnosť si udeliť samovínimku. Nevidím dôvod, prečo by som ja mal porušovať dopravné predpisy, len preto, že niekto je nervózny a nedokáže ísť predpisovo.
Ešte k tomu HR, je fakt, že na dialnici tolerujú až do 160, dôvod, je plynulosť premávky. Rýchlejšie auto je kratšie na dialnici menej zavadzia.
 
Hodnoť

 

Tam je to celé zbastardené, lenže asi si nikto nechce priznať, že urobil blbosť.

Čo by sa stalo, keby tam bolo obmedzenie na 70 km/h len pre nákladné vozidlá? Nič by sa nestalo, len by nenastávali takéto absurdné situácie a policajti by za toto nemohli inkasovať.

Absurdné je aj to, že predtým, než tam urobili trojpruh, bolo v spomínanej zákrute obmedzenie na 60 km/h a teraz, keď sú tam pruhy užšie, tak je tam 70 v pravom a 90 v ľavom. To sa tá zákruta narovnala?
 

60 / 90

To že tam kedysi bola 60-ka a teraz je 90-ka by ma ani tak netrápilo ako to, že v tej zákrute sa tá 60-ka aj merala. A takých špeci úsekov je viac. Medzi PD a Novákmi úsek cesty bez chodcov a križovatiek a stále tam máš 90-ku. Ešte kus vody v Nitre pretečie a raz tam bude možno 110-ka. Ale teraz ťa tam budú pokutovať za niečo čo o pár rokov bude povolené. A pritom sa tam nič nezmení.
Čo sa ale úseku Strečno - Vrútky týka je tam jednoduché riešenie ako tú blbosť vyriešiť - dokončiť D1-ku.
 
Hodnoť

super

som si myslel že toto má byť z HR, nie zo ZA :-)
 


Najčítanejšie na SME Auto