SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ochráni kabriolet posádku, keď sa prevráti? Test nám veľkú nádej nedáva (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

nie je uz po sezone na

propagaciu kabrioletov? :)
 
Hodnoť

Téma sedí, ale...

ja by som zameral pozornosť iným smerom.
kabrioletov, aspoň na SK, až tak veľa nejazdí.
Zato tu však jazdí nesmierne množstvo áut s veľkým skleneným panelom strechy, pretiahnutými čelnými sklami takmer nad hlavy predných pasažierov a pod. Najmä Peugeot a Citroen majú značnú prevahu nad ostatnými.
A je zaujímavé, že na testy NCAP chodia len autá bez presklenej strechy.
A mňa by skutočne zaujímalo, čo tie sklíčka na strechách áut urobia pri prevrátení, pri kotúľaní auta a pod. Plechová strecha sa pokrčí, ale stále chráni hlavy pasažierov pred priamym kontaktom s vonkajším prostredím. Aj tapacírung pod plechom je tvárny a poddajný.
Čo ale sklo? Vypadne ako celok, roztriešti sa? A čo chráni hlavy pasažierov? iste, sklo ako celok je zvonku, pod ním sú v kabíne priečne nosníky.
Ale predsa len, toho voľného miesta, bez nosníka a bez skla, kde môže dôjsť ku kontaktu holej hlavy s konármi, pňnami, inými predmetmi mimo vozidla je viac ako dosť.
Ak som vrazil príplatok 1/3 nad cenu vozidla za všetky dostupné bezpečnostné systémy, neviem si predstaviť, žeby som to degradoval znížením bezpečnosti objednávkou sklenenej strechy. V žiadnom prípade.
 

 

S tými testami súhlasím, moc sa ich dohľadať nedá.

Každopádne, potom by asi bolo vhodné zaplechovať i zadné a bočné okná, nie? Tiež nemalá plocha zasklenia. A pri kotúľaní ti potom hrozí kontakt s konármi, pňami.
Povedal by som, že plech má skôr psychickú podporu v bezpečnosti. Ako píšeš, dôležité sú nosníky pod ním.

PS - pri ktorom štandardnom aute dávaš naviac 1/3 jeho ceny za bezpečnostné systémy? :-O
 

 

Ešte reagujem na seba, i keď vlastne na Lanoesa.
Pozri si toto video od cca 8:02. Je tam kotúľajúci sa Peugeot 407 SW s panoramou (dosť z nich panoramu malo). Samozrejme, neviem povedať, či bolo auto pre účely filmu zosilnené, ale predpokladám, že nie, skôr ešte naopak. Vypadá, že sa celkom drží.
https://youtu.be/lK2vAEc79bw?t...
 


Najčítanejšie na SME Auto