SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pokuty na Slovensku: Na ktoré priestupky si vodiči musia dávať pozor? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

"na našom území nesmiete pred jazdou požiť ani minimálne množstvo alkoholu."

Takze ak som si raz v zivote vypil, uz nikdy nemozem u nas soferovat? Policajtom na demetnu otazku "Pili ste pred jazdou?" odpovedam vzdy "samozrejme". Najprv sa mi rozziaria ocicka a potom ich dodr... za dementnu otazku.

"Prístroje, ktoré používajú slovenskí policajti na meranie alkoholu v dychu...."... su detektormi praliniek a kvapaliny do ostrekovaca, s katastrofalnou (ne)presnostou, navyse velmi casom pouzivane v rozpore s navodom na pouzitie. Pri akomkolvek cisle inom ako 0.00 je treba VZDY pozadovat odber krvi, inak si nevinny clovek z neznalosti zarobi na pruser.

"Pri jazde po diaľnici treba navyše stále myslieť na to, že auto musí ísť rýchlosťou minimálne 80 km/h" Toto sa dost blbo dodrzuje v zapchach...
 

Ak máš defekt dojazdove koleso

tak môžeš ísť max 80 tzn že aj 60?
 

 

Ak povies policajtovi, ze si pred jazdou pil, je to automaticky priznanie a moze ta zacat sikanovat ovela neprijemnejsie ako si len vies predstavit. Napr hned ta moze zobrat na odber krvi a pod. Takze vtipkovat s policajtom sa neoplaca...
 

 

Ja nevtipkujem - ja som naozaj pred jazdou pil - niekolko desiatok rokov som pil alkohlicke aj nealkoholicke napoje. Nepovedal som, ze som pil alkoholicky napoj tak, ze som v case soferovania pod vplyvom alkoholu. Kazdu komunikaciu s policajtom si, samozrejme, nahravame, takze by nemal byt ziaden problem v pripade sporu, ci som sa priznal alebo nepriznal.
 

 

Si neskutočný frajer. Keď raz vyrastiem, chcem byť ako Ty.
 

 

Ale má pravdu, Mnoho policajtov sa iba opýta pri kontrole či si pil. Ak si pil čaj vodu alebo iné nealko tak odpovieš logicky áno, či nie?
Ak je ale policajt trocha uvedomelý a znalý svojej práce, tak sa spýta či si pred jazdou požil alkoholické nápoje a na to ak by si odpovedal áno tak by bola situácia iná.
 
Hodnoť

 

Priestupok nemožno prejednať, ak od jeho spáchania uplynuli dva roky. Zaujímalo by ma odkiaľ čerpal autor, keď tvrdí, že tá lehota je trojročná. Treba vedieť odlišovať priestupky od iných správnych deliktov. Takto članok motá individuálnu zodpovednosť priestupcu s objektívnou zodpovednosťou držiteľa vozidla, pričom vôbec nejde odlíšiť čo sa týka čoho. Prejednanie priestupku a jeho pachateľa je jedná vec a prejednanie spravneho deliktu držiteľa vozidla, ktorý zodpovedá za prieatupok je druhá vec. Obe veci majú svoje vlastné konania a s rozdielnymi pravidlami.
 

 

On tam toho autor nejako domotal viac vecí. Konkrétne posledná pasáž kde ukladá pokutu úrad, tak tam mal pravdepodobne na mysli udelenie pokuty okresným úradom za neplatnú TK a EK akurát to tam zabudol napísať.
Inak toto je riadny nezmysel, už dokonca posielajú pokuty za neabsolvovanú administratívnu STK a EK. Konkrétny prípad z poslednej doby z môjho okolia. Auto bolo dovezené zvonka, absolvovalo všetky potrebné kontroly vrátane TK a EK vo všetkom bolo spôsobilé bez problémov, akurát ešte nemalo značky tak nedostalo kartičky a nálepky. Auto dostalo značky a majiteľ zabudol ísť na STK spraviť administratívnu kontrolu kde by mu kartičky a nálepky dali. Po pol roku prišla bez upozornenia z okresného úradu pokuta 132€ za neabsolvovanie administratívnej kontroly. Toto nie je nič iné ako šikana občana zo strany štátu.
 

Jedna otázka, hádam k téme:

známy nedávno dostal platobný príkaz za jazdu po diaľnici bez známky, pričom incident sa mal udiať pred cca tromi rokmi. Ani oznam, rovno príkaz na 150 €. Koľko je potom premlčacia doba na priestupky?
 

 

Podľa zákona o priestupkoch je tá doba 2 roky od spáchania priestupku a táto lehota je prekluzívna a nie premlčacia, t.j. štát úž nemá žiadne právo na pokutu a ak by táto bola aj uhradená, išlo by o bezdôvodné obohatenie. Vo Vašom prípade išlo skôr o iný správny delikt než je priestupok, lebo pokuta bola zaslaná držiteľovi vozidla. Pri spravnom delikte je možné pokutu uložiť do dvoch rokov, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti, najneskôr do troch rokov od porušenia povinnosti. Aj táto lehota je prekluzívna a nie premlčiaca, t.j.pokutu je možné uložiť len v tejto lehote.
 

 

Vďaka.
 
Hodnoť

 

Na Slovensku si zbytočne budete dávať pozor.
Odhadujem, že 70% všetkých pokút sú za takzvané administratívne priestupky, pretože tie sa udeľujú najľahšie. Čiže expiračná doba lekárničiek, chýbajúca zelená karta (pri udeľení tejto pokuty vozidlu so slovenským EČ sa policajt dopúšťa zločinu zneužitia právomoci), chýbajúci taký doklad, hentaký doklad, neplatný doklad a podobne.
Všetko "veľmi závažné" priestupky, ohrozujúce bezpečnosť a plynulosť premávky.
 
Hodnoť

telefon

Poprosim autora kde v zakone je napisane ze mozem dostat pokutu " za používanie mobilu pri šoférovaní". Respektive ako presne je to definovane. Ak si dobre pametam bolo tam ze sa nesmie telefonovat pocas jazdy s vynimkou pouzitia handfree. Uz sa to zmenilo?
Dakujem
 

 

§ 4 ods. 2 písm. m zákona č. 8/2009 Z. z.:
"Vodič nesmie ... počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj okrem telefonovania s použitím systému „voľné ruky“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla"
A čítal som aj takú interpretáciu policajtmi, že pod obdobnou činnosťou chápu písanie SMS, ladenie rádia, jedenie a pitie,...
 
Hodnoť

Minimálna reálna rýchlosť

je sprostosť.
Prekročenie rýchlosti by sa malo snkciovať so zohľadnením povolenej maximálnej rýchlosti. Nie je jedno, či prekročím 50-ku o 10 km/h alebo 130 o 10 km/h
Za ten istý stav s 0,4 promile sa mi nestane v Rakúsku a pod. nič a na Slovensku basa. Tak čo je správne?
Minimálna vzdialenosť 70m je hovadina vymyslená a odsúhlasená niekým, kto nemá ukončenú základnú školu.
Otáčanie vozidiel údržýby na diaľnici je dedičstvo socializmu s časov obmedzenej rýchlosti na 11 km/h a riedkej premávky. Je čas aby to prestalo a vozidlá údržby (zvlášť za zimnej hmly) jazdiĺi aj tu ako všade inde na svete.
Telefonovanie počas jazdy definované bez handsfree je nebezpečné práve tak ako s handsfree. Lebo aj tam je vodičova koncentrácia v ri..
 

 

Hlavne pokuty za vyssie prekrocenie rychlosti by sa uz konecne mali odvijat od vysky majetku ktory vodic vlastni.
 

hlúposť

v práve by malo platiť - za rovnaký priestupk rovnaký trest.
Reči, že tá istá pokuta je ťažšia pre tých, čo málo zarábajú, než pre tých, čo zarábajú viac, je demagógia. Keď niekoho pokuta finančne ruinuje, má jazdiť podľa predpisov a nedostane žiadnu pokutu.
 

 

Aj na priestupky sa aplikujú princípy trestného práva. Sankcia/pokuta má hlavne slúžiť na nápravu páchateľa a na ochranu spoločnosti. Práve v záujme dosiahnutia tohto cieľa je ukladanie pokút vo výške závislej od majetkových a príjmových pomerov páchateľa. Inak ten efekt nikdy nedosiahneme a milionári budú jazdiť cez dediny bez obmedzení, lebo ich to reálne nič nestojí.
 

 

Veď ten trest by bol rovnaký, t.j. rovnaké percento z príjmu. BTW, v práve spravidla neplatí, že za rovnaký priestupok rovnaký trest. Stále je tu rozpätie od - do, osoba páchateľa, závažnosť skutku, okolnosti za ktorých bol spáchaný, spôsobený následok a pod. Takže za dva rovnaké priestupky vôbec nemusí byte rovnaká sankcia.
 

suhlas

skoro zo vsetkym suhlasim.
ohladom handsfree je to otazka. v podstate je to rovnake ako sa rozpravat zo spolujadcom. skor je zarazajuce ze telefonovat sa nesmie, ale pisat smsm mozes, hrat sa s telefonom tiez, iba telefonovat nemozes.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Auto