Dacia Logan má v servisnej knihe predpísanú prehliadku každých 30 000 kilometrov prípadne raz ročne, podľa toho, čo nastane skôr. V priebehu nášho dlhodobého testu absolvujeme teda iba jedinú servisnú prehliadku, preto sme sa venovali obhliadke celého vozidla a nielen predpísaným úkonom. Záručná prehliadka bola zároveň aj prvou návštevou servisu v priebehu testu, nakoľko Dacia fungovala bez problémov a bez jedinej poruchy. Našťastie sa nám vyhýbali havárie, defekty a v podstate všetko zlé, čo by sme mohli na cestách stretnúť. Akurát našim kolegom sa podarilo jemne oškrieť nárazník a dvere. V dohodnutom termíne sme sa vybrali do autoservisu s nádejou, že prehliadka nebude stáť viac ako štyritisíc korún.
Okrem predpísaných úkonov technici nastavili chod spojkového pedálu, dotiahli lapače nečistôt na zadných kolesách a podrobne prehliadli podvozok celého auta vrátane bŕzd, ktoré sú približne v polovici svojej životnosti. Investovať raz za rok alebo raz za tridsaťtisíc kilometrov tritisíc korún do servisu nie je až taká tragédia. Celkové náklady na prevádzku však činia 82 350 Sk.
Náklady na servis a údržbu dnes hrajú rozhodujúcu úlohu pri kúpe automobilu a od Loganu, ktorý má byť cenovým trhákom pre chudobných motoristov, sme čakali priaznivý účet za prvú servisnú prehliadku. Servisná prehliadka po 30 000 km má podľa tabuliek trvať 1,5 hodiny a podľa sadzobníka stojí práca cca 900 Sk s DPH. Po pripočítaní ostatných položiek sa cena prvej prehliadky vyšplhala na akceptovateľných 3036 Sk. V porovnaní s konkurenciou má Logan netradične dlhý servisný interval výmeny oleja avšak iba v tom prípade, ak majiteľ najazdí 30 000 km za jeden rok. V záujme predĺženia životnosti motora a zníženia opotrebenia odporúčame meniť olej po 15 000 km. Olej vypustený z motora vyzeral napohľad normálne a primerane k počtu kilometrov. Viac ako farba opotrebovaného oleja poteší skutočnosť, že na prevodovke a motore nevidieť stopy po presakujúcom oleji alebo netesnosti chladiaceho systému motora. Chladiaca zmes za celý čas testu klesla na minimálnu hodnotu, technik tak musel doliať jeden liter tekutiny. Okrem ošúchaného krytu motora nebolo na podvozku vidieť poškodenie alebo nadmerné opotrebovanie jednotlivých častí. Podľa očakávania prvé stopy povrchovej korózie sú iba na výfukovom potrubí.
Náklady na servisnú prehliadku po 30 000 km
Položka Cena
Práca 1,5 hod. 900 Sk
Motorový olej Elf Excellium 3,8 l 1381,70 Sk
Podložka pod výpustnú skrutku 1 ks 6 Sk
Olejový filter 1 ks 319 Sk
Vzduchový filter 1 ks 377 Sk
Chladiaca kvapalina 1 l 31 Sk
Zmes do ostrekovača 1 l 22,10 Sk
Servisná prehliadka celkom 3036,80 SK
Na výmenu vzduchového filtra bol najvyšší čas, pretože pravidelné jazdenie po prašných cestách urobilo svoje. Ceny za vzduchový a olejový filter sú primerané cene a hodnote auta, najmä na pomery autorizovaného servisu.
Výfukové potrubie zvykne padnúť korózii za obeť ako prvé a inak to nebude ani v prípade testovacieho vozidla. Vzhľadom na polročné používanie ide iba o náznak korózie výfuku. Ostatné karosárske diely sú samozrejme v poriadku, veď výrobca na ne dáva záruku šesť rokov (odolnosť voči korózii). Sme zvedaví, ako bude lak (záruka 2 roky) odolávať kamienkom zo zimného posypu.
V motore používame syntetický olej 5W 40 vhodný pre naše klimatické podmienky s vonkajšími teplotami od -30 do +30 stupňov Celzia. Táto kategória oleja umožňuje s odporúčaním výrobcu automobilu výmenný interval až 30 000 km.
Počiatočná nesúmernosť brzdného účinku s pribúdajúcimi kilometrami zanikla a pri poslednej kontrole dosiahli brzdy požadované výsledky. Výmena brzdový doštičiek a obloženia bude záležitosťou ďalšej prehliadky.
Zadné lapače nečistôt, tzv. zásterky, boli uvoľnené, preto si vyžiadali drobné doladenie a pritiahnutie skrutiek.
Autorizované servisy dnes musia spĺňať prísne štandardy aj pre lacný rodinný sedan, navyše v tomto prípade išlo o medializované vozidlo. Mechanici si dali záležať na ochrane interiéru ešte pred začiatkom prehliadky.
Žiadali sme nastavenie spojky
Pár tisíc kilometrov pred prvou prehliadkou začala spojka zaberať až vtedy, keď bol spojkový pedál takmer v hornej polohe. Nevedeli sme, či ide o opotrebenie spojky ako takej, alebo len nastavenie mechanizmu medzi pedálom a spojkou. Vozidlo je stále v dvojročnej záruke, čiže odstránenie nedostatku bolo bezplatné a rýchle, pretože spojka je v poriadku a problém bol iba v nastavení. Po takmer dvoch tretinách testu sa Logan drží statočne bez porúch a bez známok opotrebenia, samozrejme s výnimkou gumičiek stieračov , brzdového obloženia a pneumatík.
Pneumatiky
Technik v autoservise pri pohľade na opotrebovanie pneumatík iba zalomil rukami. Pneumatiky dodávané priamo z továrne zvyknú vydržať okolo 50 000 km a nás už opustili pri dvoch tretinách bežnej životnosti. Na predných plášťoch zostal dezén hlboký 2 mm a na zadných približne 4 mm. Nadmerné opotrebenie zrejme spôsobil štýl jazdy a nie geometrie, pretože dezén bol zošúchaný rovnomerne na všetkých štyroch pneumatikách. Na krátky čas potrebný do výmeny zadné pneumatiky putovali na prednú nápravu a naopak predné dozadu.
Pol roka a tridsaťtisíc kilometrov nám stačilo na zodratie jednej sady pneumatík. V bežných podmienkach a pri normálnej záťaži by zrejme vydržali viac, ale v tempe dlhodobého testu, dynamických skúšok a jazdení po rozbitých cestách povolili skôr než sme čakali. Nameraná minimálna hĺbka dezénu znamená stop ďalšiemu používaniu, a preto sme si hneď objednali termín prezutia do zimných plášťov.
Stierače
Nízke výrobné náklady Dacie Logan sa prejavili na mnohých detailoch, stierače nevynímajúc. Systém zapínania stieračov má dve rýchlostné polohy a cyklovač. Pri ostriekavaní čelného skla sa stierače nespustia automaticky, ale si ich treba zapnúť manuálne do polohy jeden. Od takéhoto riešenia sme si pri technickej úrovni dnešných automobilov odvykli. Asi najviac nás v priebehu testu sklamali gumové lišty stierača, ktoré po pol roku už neplnia dobre funkciu a budeme ich musieť vymeniť.
Počas obhliadky podvozka sme našli odpoveď na otázku, kde sa vmestí toľko paliva nad rámec uvádzaného objemu nádrže. Podľa výrobcu má Logan objem palivovej nádrže 50 l. Presné meranie spotreby si však vyžaduje, aby sme nádrž naplnili až po hrdlo (benzín sa vylieva z nádrže), a vtedy Dacia bez problémov zhltne aj 59 l benzínu. Nechránené hrdlo nádrže uchytené o vnútorný blatník nemá žiadnu ochranu. Naše výlety po lesných cestách mu zatiaľ neublížili.
Náklady na 30 053 km Suma
Prihlásenie vozidla 2000 Sk
Ročná diaľničná známka pre SR 1000 Sk
Povinné zmluvné poistenie (2x štvrťročne) 3916 Sk
Ročné havarijné poistenie 15432 Sk
Záručná prehliadka po 30 000 km 3036 Sk
Pohonné hmoty (Sk) 79313 Sk
Náklady celkom 104 697 Sk
Priemerná spotreba Množstvo
Spotrebované pohonné hmoty 2066,39 l
Počet kilometrov 30 053 km
Priemerná spotreba 6,87 l/100km
Minimálna spotreba 4,9 l/100km
Maximálna spotreba 9,88 l/100km
Ideme do finále
Od servisnej prehliadky pribudlo na tachometri ďalších sedemtisíc kilometrov. Do finále nám teda ostáva ešte trinásťtisíc, ktoré chceme najazdiť do konca kalendárneho roka. Pôvodne plánovaná dĺžka testu sa natiahne aj kvôli tomu, aby sme vyskúšali reakciu Dacie na sneh a mrazy. Onedlho sa budeme v denníku SME venovať jazdným vlastnostiam maximálne zaťaženého vozidla, ktoré neboli zrovna oslňujúce.
Do kufra vošla dlažba s hmotnosťou 380 kg. Keď sa k tomu pripočíta dvojčlenná posádka (cca 150 kg) do maximálnej užitočnej hmotnosti 560 kg nám chýbalo iba 30 kg.
Autor: Foto : Tomáš Benedikovič