„V susednom Maďarsku došlo už v prvom roku od zavedenia podobného systému kontroly k 40 percentnému poklesu kriminality spojenej s odcudzenými automobilmi,“ povedal Marián Jánošík, hovorca ministerstva dopravy. Ministerstvo zatiaľ nemá vlastné štatistiky, o ktoré sa môže oprieť.
„Závisí na každom štáte, aký systém boja proti automobilovej kriminalite si zvolí“, povedal o novom systéme Ľubomír Šesták z firmy Iris Ident, ktorá školí strediská kontroly.
Prípravou nového systému povinnej kontroly reagovalo ministerstvo na požiadavku Európskej únie urobiť na Slovensku opatrenia, aby nebolo odbytišťom alebo prestupnou stanicou ukradnutých automobilov. Podľa súčasných zistení a kontrol originality má každé jedenáste vozidlo nejaký problém - pozmenené identifikačné znaky alebo nezrovnalosti po oprave pri ťažkých haváriách.
Začiatok už v januári
Podľa ministerstva dopravy sa pravdepodobne podarí dodržať plánovaný termín zavedenia povinnej kontroly originality pre dovezené vozidlá stanovený na 1. januára 2008. Podmienkou je rovnomerná dostupnosť staníc kontroly originality na celom Slovensku.
„Nemôžeme niečo vyžadovať, ak to nie je dostupné,“ povedal Jánošík. V súčasnosti môže predpísanú kontrolu originality vykonávať iba tridsiatka subjektov, ktoré splnili zákonom stanovené podmienky. Banskobystrická spoločnosť Iris Ident momentálne doškoľuje ďalších prevádzkovateľov, ktorým bude udelené povolenie, aby koncom roka mohla fungovať približne päťdesiatka staníc. Podľa Jánošíka od januára sa povinnosť bude týkať iba dovezených automobilov zo zahraničia pred prvým prihlásením do evidencie. V budúcnosti sa ráta s rozšírením povinnosti aj na ojazdené vozidlá už prihlásené na Slovensku. Kedy sa tak stane, je zatiaľ ťažko povedať.
Pozmeňovanie je trestným činom
Obvodný úrad dopravy nevydá osvedčenie pre jednotlivo dovezené vozidlo ak má nečitateľné, neúplné alebo pozmenené identifikačné znaky alebo doklady. Neoprávnené pozmeňovanie identifikátorov vozidla a dokladov je na Slovensku trestným činom. Údaje o dovezenom vozidle bude možné v zahraničí overiť aj prostredníctvom systému Eucaris, ktorý umožňuje priamy prístup do zahraničných evidencií vozidiel.
„K prihláseniu vozidla na Slovensku bude potrebné vykonať kontrolu originality v niektorom z pracovísk kontroly originality na našom území.“ povedal Šesták z Iris Ident. Kým kontroly technického stavu a emisné kontroly sú cyklické s predpísaným intervalom, u kontrol originality to tak nebude, pretože postačí jediná kontrola a ďalšia bude potrebná iba pri zmene držiteľa vozidla alebo administratívnom úkone v evidencii vozidiel. Od januára sa povinné kontroly dotknú iba dovezených automobilov.
Kontroly sú poistené
Vykonávateľom kontroly originality vyplýva zo zákona povinnosť byť poistený na škody, ktoré vzniknú v súvislosti s kontrolou. Kto však kupuje vozidlo ojazdené alebo dovezené zo zahraničia, mal by sa zúčastniť kontroly spolu s predávajúcim. Môže sa totiž stať, že predávajúci vykoná úpravy po kontrole, alebo s pravým odborným posudkom o kontrole originality mu predá iné auto - dvojičku. Aby sa sťažili manipulácie po kontrolách, vozidlá sú počas kontroly značené a pravosť odborného posudku o kontrole originality je možné overiť na www.ko.sk.
Ak sa v budúcnosti zavedie povinná kontrola originality aj pre vozidlá evidované na Slovensku, bude musieť predávajúci kupujúcemu doložiť odborný posudok o kontrole. Od januára sa bude týkať povinnosť iba osôb alebo subjektov dovážajúcich auto na Slovensko. Certifikát kontroly originality bude platiť 30 dní a v tomto čase bude možné vykonať administratívne úkony.
Riziko individuálneho dovozu
Firmy zaoberajúce sa dovozom ojazdených automobilov zo zahraničia prídu časom na to, ako v systéme fungovať a vyhnúť sa dovozu automobilov, ktoré kontrolou neprejdú. Najväčšie riziko môže podstúpiť motorista, ktorý sa jednorazovo vyberie po auto do zahraničia, kúpi ho za výhodnú cenu, zaplatí, privezie auto na Slovensko, ale neprejde kontrolou originality. Auto mu bude nanič a ak pochádza z trestnej činnosti, polícia ho zhabe. Preto by si mali záujemcovia o individuálny dovoz jedného automobilu dobre prečítať zmluvy uzatvorené s predávajúcim v zahraničí a zvážiť, či dovoz jednotlivého auta stojí zato. Podľa Šestáka je riziko dať peniaze firme alebo ľudom, u ktorých si objednáme dovoz a zobrať ho bez kontroly originality, pretože tá zostane na pleciach kupujúcemu a v prípade neúspechu bude vymáhanie vrátenia peňazí problematické. Spoločnosť , ktorá auto na Slovensko dovezie, by ho mala odovzdať s kontrolou originality.
Povinnú kontrolu originality budú musieť od budúceho roka podstúpiť všetky vozidlá dovezené zo zahraničia v pracoviskách kontroly originality. Ich zoznam sa priebežne aktualizuje na internetovej stránke www.ko.sk, ktorá bola zriadená špeciálne na tento účel. Nájdete tam aktívnu mapu všetkých okresov s adresami a kontaktnými údajmi poverených pracovísk.
Pri každom type automobilu majú technici zvlášť zadefinovaný postup, ktoré dielce budú kontrolovať a aké sú výrobné identifikačné znaky automobilu. Zákazník preto nemusí na vozidle nič pripravovať, iba ho pristaviť na príslušné pracovisko. Spolu s vozidlom si treba na kontrolu priniesť technický preukaz a doklad o nadobudnutí vozidla. Vozidlo bude po kontrole originality spôsobilé na premávku, dočasne spôsobilé alebo nespôsobilé. Dočasná spôsobilosť sa môže týkať administratívnych chýb v dokladoch alebo drobných nezrovnalostí.
Ceny ovplyvní trh
Predajcovia áut sa nezhodujú v názore, či povinná kontrola originality dovážaných áut povedie k ich zdražovaniu. „Kým jedni očakávajú zvýšenie cien pre konečného kupujúceho, niektorí sú presvedčení o zachovaní cien,“ povedala Markéta Lintnerová zo spoločnosti Autovia združujúcej sieť autobazárov. Podľa Lintnerovej predajcovia jazdených vozidiel očakávajú, že pri prihlasovaní vozidla nebude v budúcnosti potrebný originál COC a pokiaľ bude mať vozidlo platnú STK v zahraničí, tak dôjde k zníženiu prihlasovacích poplatkov.
Úspora na prihlasovacích poplatkoch by sa tak mohla vyrovnať s poplatkami za kontrolu originality, ktorou sa zrušia desaťtisícové správne poplatky. Ich výšku štát neurčuje. Ceny kontrol sú len odporučené a pri ich tvorbe si môžu voľne konkurovať firmy, ktoré ich budú vykonávať. Zákon stanovuje, že takéto stanice musia byť dostupné rovnomerne na celom území.
Školenie technikov, ktorí budú kontroly robiť, a ich skúšanie má na starosti banskobystrická spoločnosť Iris Ident, ktorá zvíťazila vo verejnej súťaži ministerstva dopravy. Firma nesmie vykonávať samotnú kontrolu. Na tú vyškolí iné súkromné firmy alebo živnostníkov, ktorí splnia zákonné podmienky. Ide o podobný systém ako v prípade školenia stredísk STK a EK.
Odporúčané ceny kontroly originality
Osobné automobily (M1)
do 1300 cm3 | 1500 korún |
od 1300 - 1600 cm3 | 1800 korún |
od 1600 - 1800 cm3 | 2000 korún |
od 1800 - 2000 cm3 | 2500 korún |
nad 2000 cm3 | 2800 korún |