Prvý týždeň je toho dôkazom. Väčšinu nehôd spôsobila nepozornosť za volantom a porušovanie základných povinností. Prežiť kritický mesiac bez ujmy pomôže iba lepšie sústredenie za volantom, predvídanie a ohľaduplnosť.
BREZNO. V minulom roku počet nehôd na našich cestách mierne klesol, ale záväzok, ktorý dalo Európskej komisii, že zníži do roku 2010 počet obetí ich na polovicu, Slovensko nesplní. Obetí totiž pribúda.
Vodiči na našich cestách ignorujú pravidlá, nevenujú pozornosť riadeniu auta, premávke, stavu cesty a jazdia pod vplyvom alkoholu. Najviac z registrovaných nehôd sa stane v obeciach, najviac ľudí však zahynie na cestách prvej triedy mimo obcí. Mimoriadne tragický bol už tohtoročný august, ktorý v minulosti patril medzi najbezpečnejšie mesiace na cestách.
Porušenie povinností V roku 2007 klesol počet nehôd, ktoré spôsobili vysoká rýchlosť, nedanie prednosti v jazde alebo nesprávne predchádzanie. Šoférom robí však stále najviac ťažkostí, keď majú dodržiavať hlavné zásady bezpečnej jazdy a svoje povinnosti. Porušenie základných povinností je hlavnou príčinou nehôd.
Rýchlosť a následky Zo štatistík jasne vyplýva, že sa jazdí rýchlo na miestach, kde je to najmenej vhodné, a šoféri nevedia zvážiť svoje schopnosti. Vodiči vo vysokej rýchlosti nezvládnu situáciu v premávke, havarujú a následky vzrastajú priamo úmerne s rýchlosťou, ktorou išli v čase nehody.
Vplyv na počet ťažkých nehôd má zrejeme aj spôsob, akým rýchlosť kontroluje polícia. Cez pracovné dni kontroluje dodržiavanie rýchlosti na viacerých miestach a tam, kde jazdí najviac áut.
Podvečer počet hliadok klesá, a dvojnásobne narastá počet vážnych nehôd.
Pozor na piatok a nedeľu Celoročne je najhorším dňom na cestách piatok. Výrazne menej nehôd býva vo štvrtok. Následky nehôd sú každý deň v týždni priamoúmerné ich počtu. Najmenej dopravných nehôd býva v nedeľu, ale percento ťažkých zranení a úmrtí je vyššie ako v iných dňoch. Kým v piatok zomrie človek pri každej 99 nehode, v nedeľu pri každej 68.
Štatistiku významne ovplyvňuje množstvo nehôd po diskotékach, ktoré po sobotnej polnoci pripadajú na posledný deň v týždni. Šoférovanie pod vplyvom alkoholu, a často bez vodičského oprávnenia, sa končí nehodami áut plných mladých ľudí. Obyčajne tiež jazdia nepripútaní.
Súmrak zabíja Počet ťažkých a tragických nehôd spôsobených ľahostajnosťou priamo súvisí s časom, keď k nim dochádza. Cez deň, keď je na cestách najviac áut a premávka je hustá, následky nehôd nie sú ani zďaleka také ako po štvrtej popoludní. Vtedy na cestách umiera dvakrát toľko ľudí ako tesne popoludní a trend pokračuje od ôsmej večer až do polnoci. V kritickom čase prichádzajú unavení vodiči domov z práce, alebo jazdia po podvečernej návšteve krčmy. Cez deň je pritom nehôd podstatne viac - len ich následky nebývajú také tragické.
Nebezpečné nákladiaky Vodiči nákladných áut a kamiónov spôsobia až jedenásť percent všetkých nehôd. V minulom roku zapríčinili až o 1260 nehôd viac ako rok predtým. Počet obetí stúpol o dvanásť. Na nehodách kamiónov je najhoršie, že vodič osobného auta nemá veľké šance vyhnúť sa rútiacemu sa kamiónu. Šoféri by sa v záujme vlastnej bezpečnosti mali vyhýbať dlhšej jazde za nákladným autom so zle upevneným nákladom a v kritických situáciách jazde blízko kamiónov.
Ako nehavarovať? Dôležité je sústrediť sa na jazdu a nepreceňovať svoje schopnosti. Treba tiež predvídať udalosti, ktoré môžu nastať na danom úseku cesty. Najčastejším reťazovým nehodám zabráni jazda s väčším rozostupom, z áut vpredu netreba spúšťať zrak, aby vodičovi zostal čas zabrzdiť.
V dnešnej hustej doprave sa nedá spoliehať na predbiehanie v tiahlych zákrutách, lebo oproti môže ísť auto vysokou rýchlosťou. Častou príčinou ťažkých nehôd je predbiehanie po vonkajšej strane zákrut, keď predchádzané auto zužuje zdanlivo dobrý výhľad. Každý manéver treba dobre zvážiť a radšej dvakrát vyhodnotiť situáciu pred aj za sebou.
Prevencia Základom bezpečnej jazdy je konanie v predstihu. Vodič blížiaci sa k pomalšej kolóne by mal brzdiť predčasne a nie na poslednú chvíľu, pretože kolóna môže prudko spomaliť. Pred začatím predbiehania si treba obzrieť miesto medzi predchádzanými vozidlami. Dobrý šofér sa na úseku s plnou čiarou mierne vykloní a sleduje vzdialenosť medzi autami vpredu. Ak sú vozidlá nalepené na sebe dá sa predpokladať, že medzera môže byť ešte menšia.
K spomaleniu na diaľnici musí nabádať zhustená doprava a nie iba brzdové svetlá posledných áut. Podľa otrasných nehôd s tragickými následkami v prvom septembrovom týždni sa ako nebezpečné javia tiež cesty mimo hlavných ťahov. Práve na menej frekventovaných cestách je väčšie riziko, že za zákrutou bude pomalý poľnohospodársky stroj. Zákruty na starších vidieckych cestách sú staršej konštrukcie a nedajú sa prejsť tak rýchlo a komfortne ako tiahle na cestách prvej triedy.
Únava Riziko omylu za volantom stúpa s rastúcou únavou na konci pracovného dňa alebo dlhej cesty. Nehody, pri ktorých z nevysvetliteľných príčin prechádzajú autá do protismeru, spôsobujú mikrospánok, strata koncentrácie vplyvom pracovného stresu alebo rozoberanie vážnych tém počas jazdy.
Obete nehôd už nepovedia, či v tragickom momente hľadali mobil, alebo čítali esemesku. Sústredenie na cestu, rešpektovanie dopravných predpisov a prispôsobenie rýchlosti okolnostiam by mohli na Slovensku ušetriť až tristo životov ročne.
Jesenný kolotoč Po skončení dovolenkového obdobia stúpa pracovné tempo, ľudia sa snažia stihnúť zameškané. Vyťaženosť v práci a v rodinách výrazne mení aj správanie vodičov.
Jazdu autom vo všeobecnosti ľudia považujú iba za vec presunu z miesta na miesto, ktorej sa venuje najmenej pozornosti. Preprava autom pritom rozhoduje o živote viac ako to, či dokončia úlohu v práci. Na jazdu si treba vytvoriť primeraný čas a venovať jej pozornosť.
Kto spôsobuje nehody
Vodiči osobných áut 65 percent
Vodiči nákladných áut 11,6 percenta
Chodci 1,6 percenta
Zahraniční vodiči 7,3 percenta
Vodiči autobusov 0,9 percenta
Vodiči motocyklov 0,8 percenta
Vodiči dodávok 0,8 percenta
Vodiči traktorov 0,2 percenta
Ako sa vyhnúť nehode *dodržiavať predpisy
*predvídať konanie iných
*dodržiavať väčšie rozstupy
*neodvádzať svoju pozornosť od diania na ceste
*nepodceňovať krásne slnečné dni
*vyhradiť si na jazdu viac času
*nenosiť starosti za volant
*ddychovať
Desať hriechov našich motoristov
nepozornosť anerešpektovanie povinností
neprispôsobenie rýchlosti svojim schopnostiam astavu cesty
nedodržanie bezpečnej vzdialenosti
nebezpečné cúvanie alebo otáčanie
ignorovanie značenia, neohľaduplné správanie, neposlúchnutie polície
nedanie prednosti anezastavenie na značke „stop"
vbehnutie zveri na vozovke
jazda po nesprávnej strane
prechádza medzi pruhmi, jazda vnesprávnom pruhu
nedanie prednosti protiidúcim vozidlám
(spracované podľa štatistiky dopravnej nehodovosti v roku 2007, zdroj Policajný zbor)
Zlý začiatok mesiaca Prvý týždeň školského roka potvrdil štatisticky vysokú nehodovosť z minulých rokov. Na cestách slovenska došlo k početným nehodám a mnohé z nich skončili tragicky. Nebezpečie nečíhalo iba na diaľnici D1 ale tiež na vidieckych cestách a prechodoch. Obzvlášť tragický bol utorok 2. september keď pri nehodách zahynuli traja ľudia
1. september Čelná zrážka dvoch osobných motorových vozidiel, ku ktorej došlo pred polnocou z nedele 31. augusta na pondelok 1. septembra na štátnej ceste medzi obcami Stakčín a Kolonica v Sninskom okrese si vyžiadala život 19-ročného muža z Kalnej Roztoky.
Mladý vodič riadiaci Škodu 120 v nepriehľadnej pravotočivej zákrute začal predbiehať osobné vozidlo, pričom došlo k zrážke s protiidúcim vozidlom Volkswagen Polo, ktoré riadil 29-ročný vodič zo Sniny. Po kolízii skončili obidve autá v priekope. Pri nehode utrpel vodič škodovky zranenia krčnej chrbtice, ktorým na mieste nehody podľahol. V druhom vozidle utrpel vodič aj jeho spolujazdec zranenia s dĺžkou liečenia asi sedem dní. Vodičovi Volkswagenu namerali policajti 0,07 pri opakovanej skúške 0,03 mg/l alkoholu vo vydychovanom vzduchu.
1. september Na Botanickej ulici v Bratislave v smere do centra došlo 1. septembra krátko po 10. h k smrteľnej dopravnej nehode, pri ktorej zahynul 30-ročný muž z okresu Trenčín. So svojím vozidlom Škoda Fabia combi vyšiel z doposiaľ nezistených príčin z vozovky, kde narazil do stĺpu verejného osvetlenia. Pri náraze utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol.
2. september Pri obci Valaská Dubová v okrese Ružomberok sa vodič Fordu dostatočne nevenoval vedeniu vozidla a neskoro zbadal chodca, ktorý prechádzal cez vozovku. Štrnásťročný chlapec zraneniam na mieste podľahol.
2. september Popoludní pri obci Čaklov 69-ročný vodič Opla Astra z nezistených príčin zišiel z cesty do priekopy. Následkom nárazu zahynul. Jeho spolujazdkyňa utrpela ľahké zranenie.
2. september Pri obci Nitrianske Hrnčiarovce v okrese Nitra 40-ročný vodič Škody Favorit z nezistených príčin prešiel do protismeru a čelne narazil do nákladného vozidla. Zraneniam na mieste podľahol.
4. september Vo štvrtok napoludnie v obci Prašník v okrese Piešťany vodič Fiatu pri prejdení pravotočivej zákruty narazil do 83-ročného chodca, ktorý pred sebou tlačil ručný vozík. Spôsobil mu ťažké zranenie, ktorému na mieste podľahol. Ďalšia chodkyňa utrpela ľahké zranenie.
5. september Na 19. Kilometri diaľnice D1 v smere z Bratislavy do Trnavy sa krátko pred 7.00 h stala tragická dopravná nehoda. Zraneniam na mieste nehody podľahol 53-ročný muž, vodič vozidla Škoda Octavia. K tragédii prišlo po zrážke vozidla Ford Tranzit s vozidlom Škoda Octavia. Vodič Škody Octavia zišiel z cesty do pravej priekopy, odkiaľ ho vyrazilo do stredových zvodidiel a utrpel zranenia nezlučiteľné so životom.
5. september Medzi obcami Kriváň a Mýtna na rozhraní okresov Detva a Lučenec došlo krátko pred 7.00 hodinou k dopravnej nehode medzi dodávkovým autom Mercedes Benz a autobusom Karosa. Pri havárii utrpel v dodávke smrteľné zranenia 22-ročný spolujazdec z Banskej Bystrice, ktorý sedel pravom prednom sedadle. Ďalší spolujazdec, 28-ročný muž z Hontianskych Nemiec v okrese Krupina utrpel ťažké zranenie. Vodič dodávky utrpel poranenie hlavy, hrudníka a panvy. Šofér Mercedesu Benz jazdiaci v smere od Zvolena do Lučenca nestihol pri predbiehaní predísť tri kamióny idúce za sebou a v miernej ľavotočivej zákrute sa auto čelne zrazilo s oproti idúcim autobusom premávajúcim na pravidelnej linke Rimavská Sobota - Bratislava.
6. september V katastri obce Lubina, časti Pod Kozince, došlo k smrteľnej nehode 53 - ročného motocyklistu. Vodič jazdil aj s 29-ročným spolujazdcom na motocykli Jawa bez osvetlenia dolu svahom a s nenaštartovaným motorom. Rýchlosť jazdy ale neprispôsobil svojim schopnostiam, pričom stratil rovnováhu a následne havaroval. Starší vodič zraneniam na mieste podľahol, jeho 29-ročný spolujazdec bol jednorazovo ošetrený v nemocnici. (Sita,tasr)
Epilóg
Prednosť v jazde Na prvej jazde v autoškole mi učiteľ citoval jeden náhrobný nápis: „Ležím tu preto, lebo som využil právo prednosti v jazde". Presne o tom to je. Nestačí využívať svoje práva na ceste a nehľadieť vôkol. Ak pôjdem deväťdesiat vo svojom pruhu a nebudem predvídať, nie je isté, či dôjdem do cieľa. Boli časy, keď šofér po ôsmej večer šťastne minul dve autá v protismere. Dnes sú ich tisíce a v žiadnom prípade nestačí hľadieť na seba a svoje záujmy.
V minulom roku urobilo 53 730 vodičov automobilov chybu s následkom nehody. Kto vie, koľkým nehodám sa dalo zabrániť, keby mali ostatní účastníci oči tam, kde treba. Každému dobre padne, ak jeho chybu vyrieši iný šofér aj na úkor svojho práva prednosti v jazde. Najviac nehôd spôsobilo nerešpektovanie štvrtého paragrafu, ktorý predpisuje povinnosti vodiča.
Dopravná nehodovosť je celospoločenským zrkadlom, v ktorom všetci poznajú svoje práva, ale nikto povinnosti. Každý šofér sa musí povinne venovať jazde a predvídať. Potom rýchlo zbadá toho, kto mu ide neprávom skrížiť cestu.