Dopravná nehoda alebo škodová udalosť? Viete, aký je medzi tým rozdiel? Niekedy stačí drobnosť a to, čo sa dá vyriešiť bez polície, môže skončiť obvinením z úteku z miesta nehody. Miroslavovi niečo podobné hrozí:
Miroslav: "Na parkovisku, kde nie sú dva jazdné pruhy na vchádzanie a vychádzanie, som zistil, že nie je žiadne voľné miesto na parkovanie. Pri cúvaní z parkoviska som "ťukol" do vozidla, ktoré bolo odparkovné pozdĺžne s vjazdom na parkovisko. Nechcem riešiť, či tam mohlo alebo nemohlo stáť, každopádne sa tam nenachádzal majiteľ vozidla. A keďže som bránil výjadzu vozidiel, išiel som si auto preparkovať na iné miesto s tým, že nechám za stieračom telefónne číslo na mňa, aby sme sa následne dohodli.
Bohužiaľ, stalo sa to, že kým som bol preč približne 5 minút, prišla majiteľka auta a poškodenie si nevšimla a s autom odišla.
Tento incident ohlásil svedok, ktorý situáciu videl a nahlásil ju na políciu.
Teraz je to riešené ako odídenie z miesta nehody s odobratím vodičského preukazu.
Chcem sa teda opýtať, ako postupovať v takomto prípade: Spôsobím nehodu, majiteľ druhého vozidla nie je na mieste nehody, blokujem voľný prejazd vozidiel. Čo urobiť ako prvé? Čakať na majiteľa vozidla môže znamenať čakať aj niekoľko hodín (teoreticky), blokovať pri tom výjazd vozidiel. Volať políciu aj keď škoda na oboch vozidlách nepresahuje výšku 1000€?"
Podľa zákona o cestnej premávke spôsobil Miroslav škodovú udalosť. Keďže však majiteľku auta, do ktorého narazil, nemohol o zrážke informovať, lebo ju nepoznal a nevedel by ju nájsť, mal zavolať políciu. Škodová udalosť sa vtedy totiž z pohľadu zákona stáva dopravnou nehodou.
Ku každej dopravnej nehode treba volať políciu a zostať na mieste. Zákon dokonca vyžaduje "zdržať sa konania, ktoré by bolo na ujmu vyšetrenia dopravnej nehody, najmä premiestnenia vozidiel".
§ 64, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Za dopravnú nehodu sa považuje aj škodová udalosť podľa odseku 3, ak
a) nie je splnená niektorá z povinností podľa § 66 ods. 6,
§ 66, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(6) Účastník škodovej udalosti je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, poskytnúť údaje o poistení vozidla, zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Ak účastník škodovej udalosti spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a oznámiť jej svoje osobné údaje.
Miroslav, aj keď blokoval výjazd z parkoviska, mal zavolať políciu a počkať, kým príde. Takto mu hrozí to, že jeho vysvetlenie bude polícia brať ako výhovorku pre útek z miesta nehody. Za to mu hrozí minimálne pokuta 300€ a rok bez vodičského.
V zákone o priestupkoch totiž píše, že priestupku sa dopustí ten, kto "ako vodič vozidla, ktorý sa zúčastnil na dopravnej nehode nezotrval na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajta alebo sa na toto miesto bezodkladne nevrátil po poskytnutí alebo privolaní pomoci, alebo po ohlásení dopravnej nehody.
Ak by mu však šoférka poškodeného auta dosvedčila, že za oknom stierača nechal kontakt na seba s vysvetlením "ako sa to stalo", polícia by celú udalosť mohla znovu posudzovať ako škodovú udalosť.
§ 64, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(3) Ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, sa na účely tohto zákona nepovažujú za dopravnú nehodu. Takéto udalosti sú škodovou udalosťou, ktorú orgány Policajného zboru neobjasňujú.
Iný problém rieši Juraj. Viacerí z vás zažili situácie, keď šoféri v rýchlych autách predbiehali kolónu. Keď sa objavilo niečo v protismere, "rýchlik" sa vtlačil do kolóny. Juraj je zvedavý, kto by bol vinný, ak by sa vtedy stala nehoda.
Juraj: "Idem napríklad v kolóne áut, nechávam si odstup od auta idúceho predo mnou, tak aby som mal dosť času zareagovať, keby sa niečo stalo. Sledujem aj situáciu za mnou, ale občas sa nájde nejaký frajer na silnom aute, ktorý začne predbiehať 3, 4 aj 5 áut - nie vždy si ho človek všimne.
Vybehne mu auto v protismere, tak sa v rýchlosti pichne rovno predo mňa, kde som si držal odstup. Ja musím brzdiť (stalo sa mi to viackrát, raz to bolo doslova na centimetre), za mnou je nalepené ďalšie auto. Čo ak by som ja narazil do takéhoto blázna zozadu? Koho chyba by to bola?"
Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Veľmi záleží od situácie. Ak si však povieme, že autá v kolóne dodržiavajú dopravné predpisy, napríklad dostatočné rozostupy, a vodič rýchleho auta by so do nich nevedel trafiť alebo by nevedel prispôsobiť rýchlosť jazdy v kolóne, vinný by bol on.
V takýchto situáciách totiž platia nasledovné dopravné predpisy zo zákona o cestnej premávke:
Vodič motorového vozidla je povinný dodržiavať za vozidlom idúcim pred ním takú vzdialenosť, aby sa predchádzajúce vozidlo mohlo pred neho bezpečne zaradiť.
Vodič nesmie predchádzať, ak by sa nemohol bezpečne zaradiť pred vozidlo alebo pred vozidlá, ktoré chce predísť.
Vodič nesmie pri predchádzaní ohroziť ani obmedziť vodiča vozidla, pred ktoré sa po predídení zaraďuje; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Pri predchádzaní musí zachovávať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla.
Vodič nesmie znížiť náhle rýchlosť jazdy alebo náhle zastaviť, ak to nevyžaduje bezpečnosť cestnej premávky.
Vodič predchádzaného vozidla nesmie zvyšovať rýchlosť jazdy ani inak brániť predchádzaniu.
Ak by vodiči dodržali tieto dopravné pravidlá, hrozba dopravnej nehody, ktorá by mohla vzniknúť tak, ako to popísal Juraj, by mala byť minimálna.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.