• NOVINKY
 • TESTY
 • PRAVIDLÁ
 • GARÁŽ
 • DOPRAVA A NEHODY
 • POHONNÉ LÁTKY
 • Peugeot RCZ mení pohľad na športové auto

  Vydané 14. 7. 2010 o 9:28 Autor: Rastislav Chvála | FOTO - autor

  Atraktívne línie športovej karosérie ukrývajú pomerne praktické auto. Podvozok a ovládateľnosť v zákrutách predčili všetky očakávania.

  Línie karosérie symbolicky pripomínajú okruhové špeciály vytrvalostných pretekov v LeMans. Jazdné vlastnosti sú výborné.
  Foto: autor

  BRATISLAVA, BREZNO. Pri pohľade na nový Peugeot RCZ mnohým najskôr zaplesá srdce a potom príde rad racionálnych úvah. Ktovie, či to auto vôbec športovo jazdí, či je vhodné na každý deň, koľko stojí, a hlavne, či Peugeot vôbec patrí do sféry, ktorej roky dominuje Audi TT. Vyskúšali sme dve motorizácie a najazdili stovky kilometrov, aby sme zabudli na predsudky a spoznali jedno vydarené auto.

  Konštruktéri dali dizajnérom voľnú ruku, ale nenechali sa obmedzovať v rázvore náprav a dĺžke auta. Vďaka tomu RCZ nevyzerá ako malá buchta na štyroch kolesách, dobre vedie stopu v tiahlych zákrutách, má slušný kufor a priestorom neobmedzuje príliš vodiča a spolujazdca.

  autor: Rastislav Chvála, Marian Illes

  VIDEO

  Peugeot RCZ mení pohľad na športové auto
  video

  Chce byť iný Peugeot

  Atmosféru auta umocňujú dlhé dvere s bezrámovými oknami a prístrojový panel obšitý kožou. Základné črty prístrojovej dosky vychádzajú z modelového radu 308, ale množstvo detailov, vrátane hodiniek na palubnej doske, materiály a spracovanie prezrádzajú, že toto je iný Peugeot.

  41_rcz_male_big.jpg

  Uprostred precízne vypracovanej a kožou potiahnutej prístrojovej dosky sú klasické analógové hodiny.

  Radenie prevodov a manžeta okolo radiacej páky už také exkluzívne nie sú. Zato predné sedadlá s výborným tvarom a vytlačeným reliéfom loga Peugeot sa podarili. Zadné dve sedadlá rozmermi vyhovujú deťom do deväť rokov a aj to im bude svietiť na hlávky slnko. Peugeot RCZ považujte za dvojsedadlové auto s veľkým kufrom.

  Dlhé cesty sú vysloveným pôžitkom umocneným prehľadnou navigáciou. Prehľadnosť a jednoduchosť však chýba ovládačom na stredovej konzole. Najmä stredový je zbytočne zložitý a počas jazdy sa s ním zle narába. Rovnako ďalší prepínač displeja medzi prednými sedadlami mohol byť niekde vyššie.

  45_rcz_male_big.jpg

  Najväčším prekvapením v tomto type auta je veľkosť
  a využiteľnosť batožinového priestoru.
  Objem 321 litrov a veľký nakladací otvor by asi nikto nečakal.

  Prekvapujúco dobrý je výhľad vodiča do všetkých strán a displej navigácie má ergonomicky dobrú polohu. Vďaka systému vyklápania neruší, keď je nepotrebný.

  Čiperný diesel zaujal

  Z dvoch skúšaných motorizácií emočne a športovo viac priťahoval benzínový štvorvalec 1,6 THP s výkonom 147 kW (200 k). Preplňovaný motor dokázal pobaviť ťahom v celom spektre otáčok. Dokonca, čo nebýva u preplňovaných motorov zvykom, Peugeot pred maximom otáčok ešte potiahne a ponúkne takzvanú špičku. V športovom režime spotreba stúpne aj cez desať litrov, avšak bežne dokáže výkonné športové auto jazdiť za 7,7 litra benzínu.

  43_rcz_male_big.jpg

  Peugeot RCZ je výborný v serpentínach, v uliciach mesta, aj na diaľnici. Je to auto stvorené na užívanie si jazdy s úplne vypínateľným ESP a brilantným podvozkom.

  Vzhľadom na očakávania prekvapil diesel 2,0 HDi FAP, pretože v športových autách sa obyčajne berie ako menej hodnotný s iba jediným benefitom spotreby. Peugeot naladil dvojlitrový diesel tak, že akurát charakter zvuku pri rozbehu a na voľnobehu prezrádza naftový pôvod. Kvalite jazdy v meste a v serpentínach prospieva dobre odstupňovaná prevodovka. Diesel výborne reaguje na plynový pedál a v podstate nemá hluché miesto.

  44_rcz_male_big.jpg

  Ovládací panel má netradičný, gumovo-silikónový povrch niektorých skupín tlačidiel, aby boli príjemné na dotyk. Stredový ovládač je zbytočne komplikovaný, pritom displej palubného systému je prehľadný.

  V teste a pri relatívne dynamickej jazde dosiahol priemernú spotrebu 6,2 litra. Naftová verzia stojí 29 000 eur, čo je o 500 eur viac ako najsilnejšia benzínová motorizácia. Diesel okrem nižšej spotreby prináša príjemnejšie ladený podvozok.

  Jazda priťahuje

  Najsilnejšia benzínová verzia poteší športovo ladených vodičov, ktorí musia počítať s pomerne tvrdým podvozkom a na horších cestách zníženým komfortom. V tomto ohľade vychádza lepšie naftová verzia s ideálne nastaveným podvozkom, na ktorom sme nenašli slabé miesto.

  47_rcz_male_big.jpg

  Charakteristickou črtou modelu je aerodynamicky tvarovaná strecha a zadné okno. Jedinou nevýhodou šikmého a dlhého okna je prehrievanie interiéru na slnku.

  Výborné sú brzdy a elektrohydraulické riadenie s výbornou spätnou väzbou. Dokonca naftový Peugeot RCZ robí radosť aj na horšom povrchu ciest. Vodič si doslova užije jazdu v serpentínach a na vidieckych cestách. Podstatné je, že RCZ len nevyzerá športovo, ale aj tak jazdí a pritom je to vozidlo použiteľné na každý deň.

  46_rcz_male_big.jpg

  Kožou potiahnuté športové sedadlá majú dobrý tvar chrbtovej časti, pretože ani po celom dni za volantom v nich nebolia kríže. Zmysel pre detail dokumentuje logo automobilky vytlačené v koži.

  Je totiž úplne jedno, či si na malom okruhu vypnete stabilizačný systém a po pol hodine vystúpite so spotenými rukami alebo si idete iba tak zajazdiť. Vďaka veľkému batožinovému priestoru a pohodliu si vieme Peugeot RCZ predstaviť ako auto pre podnikateľa tráviaceho veľa času na cestách. Jazda pôsobí relaxačne a jedného, či dvoch milovníkov jazdy auto po praktickej stránke neobmedzuje. Toto auto sa skutočne podarilo a v porovnaní s Audi TT stojí o 10 000 eur menej.

  SME spokojní SME nespokojní
  ponuka vzhľadom na cenu komplikovaný centrálny ovládač
  jazdné vlastnosti nedostatočné odklápanie sedadla pri nastupovaní dozadu
  športovo naladený diesel solárne prehrievanie zadnej časti auta
  veľký batožinový priestor -
  spotreba naftovej aj benzínovej verzie -
  posed vodiča -
  relatívne ľahké nastupovanie -
  výborné sedadlá -

  Kupujem – nekupujem

  Doteraz ma kategória imidžových vozidiel tohto typu vôbec nelákala. Peugeot RCZ má okrem príťažlivého dizajnu dobrú cenu, výborné jazdné vlastnosti a je použiteľný aj na každý deň. Kupujem. (Rastislav Chvála)
  Technické parametre
  Motor 1,6 THP 2,0 HDi FAP
  Zdvihový objem (cm3) 1598 1997
  Prevodovka 6-st. manuál 6-st. manuál
  Výkon (kw/k) 147/200 120/163
  Pri otáčkach (ot./min.) 5800 3750
  Krútiaci moment (Nm) 275 340
  Pri otáčkach (ot./min) 1770 2000
  Emisie CO2 (g/km) 159 139
  Prevádzkové hodnoty - -
  Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 7,6 8,7
  Maximálna rýchlosť (km/h) 235 220
  Spotreba mesto(l/100 km) 9,1 6,8
  Spotreba mimo mesto (l/100 km) 5,6 4,5
  Kombinovaná spotreba 6,9 5,3
  Spotreba v teste (l/100 km) 7,7 6,2
  Cena modelu od (eur) 28 500,- 29 000,-
  Rozmery
  Rázvor náprav (mm) 2612
  Dĺžka (mm) 4287
  Šírka (mm) 1845
  Výška (mm) 1359-1362
  Pohotovostná hmot (kg) 1350
  Objem palivovej nádrže (l) 55
  Objem batož. priestoru (l) 321/760

  Ďalšie novinky

  Legendárna Toyota Land Cruiser dostala nový úspornejší motor

  Agregát môže spolupracovať s manuálnou alebo automatickou prevodovkou. Priemerná spotreba klesla pod osem litrov.

  Otvorený "kaktus" od Citroënu láka užívať si život

  Citroën Cactus M je štúdia orientovaná na voľný čas, s odolnými materiálmi interiéru i nafukovacím stanom.

  Hlavné správy

  TÉMA

  Spoplatnený obsahRodné čísla sa po storočí zmenia, bude to drahé

  Zmenu rodných čísel na iný identifikátor v Česku odmietli, lebo by bola drahá, ale Slovensko sa do nej púšťa.

  PÍŠE MARTIN SLÁVIK

  Spoplatnený obsahAko správne pozametať. KBS v role čističa

  V prípade bývalého rektora Katolíckej univerzity je scenár obdobný ako s arcibiskupom Róbertom Bezákom.

  AKTUALIZOVANÉ

  Stanicu v Budapešti otvorili, utečenci sa rozutekali na nástupište

  Vlaky aj napriek otvoreniu stanice stále nepremávajú.

  ZAHRANIČIE

  Za Mistraly zaplatí Francúzsko Rusku takmer 950 miliónov eur

  Paríž nepopiera, že sa už začali rokovania o predaji oboch plavidiel iným štátom.