BRNO. Továrenský jazdec Chevroletu Rob Huff práve parkuje s tréningovým dvojsedadlovým Cruze v pitlane. Zo sedadla spolujazdca vystupuje posledný z niekoľkých dôležitých hostí. Pár vyvolených malo to šťastie sedieť na sedadle spolujazdca vedľa víťaza kvalifikácie a neskoršieho víťaza prvej jazdy. Mňa čaká ešte väčší zážitok a veľká pocta. Po „príprave“ v ADAC Cruze Cupe šoférovať auto, na ktorom prebieha vývoj jednotlivých častí súťažných špeciálov WTCC.
Od chvíle, keď mi oznámili, že budem šoférovať testovací Cruze, uplynulo pár minút, avšak za ten čas som mal plnú hlavu myšlienok. Ako rýchlo uchytiť kameru? Bude mi dobré nastavenie sedadla? Ako sa s tým Cruze vôbec pohnúť? Pre krátkosť času sme kameru inštalovať nemohli a iba letmo som nazrel na polohu pedálov, volantu a základných tlačidiel.
Máme niečo spoločné Najrýchlejší muž tréningu Rob Huff a ja máme niečo spoločné. Nie, rýchlosť na okruhu to rozhodne nie je, ale posed áno. Aj zo stredu auta pohodlne dočiahnem na pedále a volant. Oboje sú totiž posunuté smerom k sedadlu a konečne môžem objavovať čaro pozície šoférovania zo zeme. Je to romantické, lebo zapadajúce slnko mi svieti rovno do očí a v zornom uhle dominuje prístrojovka. Neprekáža to, veď tak nízko sedia ozajstní piloti a mám ambíciu sa na chvíľu vtesnať do ich kože.
Spomalenie šokuje Auto určené na vývoj častí podvozka má klasickú manuálnu prevodovku. Takže pohnutie bolo podľa predstáv, na prvý krát. Nakoľko moje súťažné Mitsubishi Evo IX vyrazí z miesta podstatne rýchlejšie, šprint mi dych nevyráža. Akurát som nečakal zvuk odfukujúceho turbodúchadla.
Rozjímanie končí, pretože Cruze sa momentálne oprelo do pomyselných koľajníc a signalizuje, že je mu málo, stále málo, málo rýchlosti. Pred ďalším horizontom prichádza na rad skúška bŕzd s patričnou rezervou, pretože takto zo zeme je pohľad na cestu iný, než zo sériového auta, s ktorým som tam doteraz jazdil. A teraz to prišlo. Nohu som sotva oprel o brzdu a Chevrolet Cruze takmer zastavil. Ešteže fotograf Tomáš Kelement dokázal udržať zrkadlovku v rukách a nevyletela čelným oknom. Tie brzdy sú famózne.
To auto ide pod kožu Napriek tomu, že toto Cruze je na svetelné roky vzdialené bežnému autu, okamžite si naň zvykám. Neviem s akým, pre mňa novým, autom by som si tak rýchlo začal dovoľovať. V technickej pasáži naberám odvahu nechať si jemne zaplávať zadok. Kontakt pilota s cestou je dokonalý. Toto je stroj na zdokonaľovanie šoférskych schopností. Konečne mám auto, ktoré po prudkom klesaní do najnižšieho bodu Masarykovho okruhu nekvíli, ale s radosťou zatáča.
Pred jazdou na upravenom Cruze vozil Rasťo Chvála hostí na sériovom modeli s naftovým motorm. Hoci ide podľa názvu o ten istý model, rozdiel bol obrovský.
Ešte jedno kolo Na cieľovej rovinke eufória vrcholí a po pár zbabelých pridaniach so slnkom v očiach tlačím plyn ako sa len dá. Teraz budem míňať boxy ako najrýchlejšie viem s mysľou upriamenou na povestnú prvú zákrutu brnenského okruhu.
Dávam si záväzok, že budem po dlhej rovinke brzdiť krátko a neskoro. Akurát to moje neskoro bolo zasa príliš skoro. Jazda na pretekárskej trati s akýmkoľvek športovým sériovým autom vyznie v porovnaní s týmto Chevroletom ako trápenie.
Sú vrcholne otravní… S každou novou zákrutou skúšam držať vášeň na uzde, ale mimovoľne vykrikujem nadšením z toho, čo podvozok dokáže. Dvojlitrový prepĺňaný motor ani nevyzerá, že by mal mať 250 koní, pretože v aute zaniká. Tu sú jazdné vlastnosti povýšené nad kone. Ani pred odbočením z okruhu do boxov sa mi nechce poľaviť a ešte raz si chcem užiť poriadne zabrzdenie.
Pred garážou Chevroletu vyletím plný dojmov z auta skôr, než ma mechanik stihol osloviť s „nemiestnou“ prosbou. Či by som vraj mohol urobiť ešte jedno kolo na vychladenie bŕzd a pneumatík. Keď to „musí“ byť, nenechám sa dva krát núkať.
Slúži vývoju a zábave Testovacie auto tímu, určené tiež na vozenie sponzorov, má vnútorný rám, podvozok a brzdy totožné so súťažnými špeciálmi. Pod kapotou je zatiaľ dvojlitrový turbomotor spojený s manuálnou prevodovkou. Už koncom augusta sa do testovacieho auta dostane nový súťažný motor s objemom 1,6 litra a turbodúchadlom. Približne v septembri začínajú testy súťažného auta s prepĺňaným motorom. K nasadeniu do pretekov príde až v budúcom roku.
Chevroletu tento víkend vyšiel, ale BMW a Seat mu stúpali na krk.
Idem na koberec V nedeľu počas hlavných pretekov stojí testovacie auto pred stanom Chevroletu. Návštevníci sa pri ňom pristavujú, fotia sa a potvrdzujú slová šéfa športového oddelenia Chevroletu, Erica Néva: „Keď máme na autosalóne vystavené pretekárske auto, návštevníci sa u nás zdržia tri krát dlhšie, ako keby tam nebolo.“
Tiež pozerám na vystavené auto a najradšej by som všetkým vôkol povedal, že včera som ho šoféroval. Myšlienky prerušilo pozvanie na kávu od Erica Néva, ktorý chcel vidieť toho „relystu“, čo šoféroval skúšobný Chevrolet Cruze.
Eric prezradil, že absenciu turba a zadného pohonu v porovnaní s konkurenciou od BMW a Seatu sa Chevrolet snaží dohnať v detailoch. Napríklad v päťtýždňovej pauze po pretekoch v Brne budú testovať viac ako ostatné tímy. Chevrolet má teraz viac než inokedy istú prevahu a šancu získať titul v hodnotení značiek aj pilotov. Po 14-tych z celkovo 24 pretekov vedie pred Seatom a BMW. Rovnako pilot tímu Yvan Muller si napriek nevydarenému víkendu v Brne udržal celkové prvenstvo.
BRNO 1. PRETEKY - VÝSLEDKY 1. R. Huff Chevrolet Cruze 12 kôl/28 min 46,901 s
2. G. Tarquini SEAT León TDI + 0,796 s
3. A. Menu Chevrolet Cruze + 2,036 s
4. A. Farfus BMW 320si + 2,345 s
5. A. Priaulx BMW 320si +12,874 s
BRNO 2. PRETEKY VÝSLEDKY
1. A. Priaulx BMW 320si 12 kôl/22 min 22,054 s
2. C. Turkington BMW 320si + 2,254 s
3. A. Menu Chebrolet Cruze + 3,353 s
4. R. Huff Chevrolet Cruze + 5,347 s
5. A. Farfus BMW 320si + 5,724 s
KLASIFIKÁCIA JAZDCOV PO 14 Z 24 PRETEKOV
1. Y. Muller (Chevrolet) 199 b
2. G. Tarquini (SEAT) 194 b
3. A. Priaulx (BMW) 183 b
4. R. Huff (Chevrolet) 167 b
5. A. Menu (Chevrolet) 116 b
KLASIFIKÁCIA VÝROBCOV PO 14 Z 24 PRETEKOV
1. Chevrolet 445 b
2. SEAT 405 b
3. BMW 382 b