Na Slovensku existuje v súčasnosti 45 dovozcov a predajcov približne stovky typov hliníkových diskov. Podľa zoznamu dovozcov na stránke ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií iba šesť dovozcov spĺňa všetky náležitosti, ktoré predpisuje zákon pre dovozcov diskov. Ostatní nemajú potrebné povolenia na svoju činnosť a predávajú neschválené typy diskov. Neodborný predaj a montáž môžu mať následky v oblasti bezpečnosti.
Prípady, keď bol nesprávny a zle namontovaný disk príčinou nehôd, riešia aj v Ústave súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity. „Na disku sa zistilo, že nebol správne technicky konštruovaný, upevňovacie skrutky a dištančné podložky nespĺňali požadovaný prítlak, čím vzniklo spontánne odmontovanie kolesa a jeho následné odpadnutie," opisuje jeden z prípadov profesor Gustáv Kasanický.
Hľadajte značku kvality a certifikát Keďže na Slovensku neexistuje akreditované pracovisko na skúšky diskov podľa platných predpisov, riadime sa výsledkami nemeckej skúšobne TÜV, ktorá schváleným diskom udeľuje značku KBA, vytlačenú najčastejšie pri otvore na ventil. Toto je jeden z najdôležitejších identifikátorov kvalitného a bezpečného disku. Okrem toho by mal mať predajca certifikát danej značky a databázu rozmerov pre daný typ auta. Predajcovia značiek Aez, Dotz, Dezent a Enzo vystavia doklad pre dodatočné zapísanie rozmeru disku do technického preukazu.
Ak sa stane vážna dopravná nehoda a na príčine bude disk, ktorý nebol schválený pre náš trh, poisťovňa odmietne poskytnúť plnenie v celej výške.
Vyberte si správny rozmer Rozmer disku musí sedieť s údajom v technickom preukaze auta. Ak máte zapísaný iba jediný rozmer, certifikovaný dovozca diskov môže vystaviť doklad o schválení daného typu pre konkrétne auto. S tým treba ísť na obvodný úrad dopravy kde vám za šesť eur vydajú nové osvedčenie so zapísaným rozmerom.
Disk musí, samozrejme, pasovať k pneumatikám, ich šírke aj priemeru, treba sa poradiť s odborníkom. Najskôr sa musí zhodovať vonkajší priemer disku a vnútorný priemer pneumatiky, teda na disk 6 J x 16 ide pneumatika, ktorá má v označení symbol R16. Šírka pneumatiky má isté tolerancie, na šírku disku 6 J môže byť vhodných niekoľko rôznych rozmerov. Školený človek v pneuservise presne vie, aké disky môžu byť pre daný typ auta použité, aby mali správnu rozteč dier a príslušné ET, teda hĺbku zálisu.
Hliníkové disky sú na zimu lepšie Popularita diskov z ľahkých zliatin stúpa vďaka stále priaznivejším cenám, estetickému dojmu, ale aj praktickým výhodám. Dnešné disky majú podstatne lepšiu povrchovú úpravu, vyššiu pevnosť a jednoduchú údržbu.
Jednoduchosť údržby je možná najmä vďaka kvalitnému laku diskov a celkovej povrchovej úprave.
Ľahšia údržba Vnútorná strana klasických plechových diskov sa veľmi ťažko umýva, je takmer nedostupná a autá často jazdia s hrubým nánosom špiny a snehu na disku. Koleso je potom nevyvážené, vibruje a nenápadne poškodzuje podvozok auta. Navyše medzi ozdobnými krytmi kolies (puklicami) sa hromadí zamrznutý sneh a tiež spôsobuje nevyváženie.
Radosť z nových diskov môže pokaziť zlý pneuservis a neodborná montáž. Skúsený mechanik najskôr vyskúša, či nový disk pasuje na nápravu auta. Vtedy možno disk s nesprávnym rozmerom vymeniť. Ak naň najprv nasadí pneumatiku a problém zistí až potom, použitý disk už predajca nemusí zobrať naspäť. Na disky z ľahkých zliatin patrí nalepovacie zinkové a nie natĺkacie závažie, ktoré je síce lacnejšie, ale na obvode disku zanecháva stopu.
Pozor na skrutky Zákazník by mal na manipuláciu s hliníkovými diskmi v pneuservise dozerať a trvať na použití k nim dodaných skrutiek alebo matíc, prípadne vymedzovacích krúžkov a momentového kľúča. Kvalitný pneuservis má údaje o sile dotiahnutia matíc kolesa pre každý typ automobilu. Ak nie, nastáva riziko, že sa skrutka pretrhne alebo uvoľní.
Na čo pamätať pri montáži diskov v pneuservise - pred obutím pneumatiky vyskúšajte disky na aute
- použite skrutky alebo matice dodávané k diskom
- použite plastové vymedzovacie krúžky
- ak je väčšia diera, preverte si, či je povinné ich použiť
- použite nalepovacie, nie natĺkacie závažie
- dotiahnuť ich treba momentovým kľúčom