MALMO. Nezostal kameň na kameni - aj tak by sa dala charakterizovať nová generácia Citroenu C4. S predchodcom má navonok spoločné iba logo.
Predok je menej zaoblený a podstatne vyšší. Na prvý pohľad vidieť natiahnutú zadnú časť auta, ktorá je už na pol ceste medzi kombi a hatchbackom. Samotný batožinový priestor s objemom 408 litrov prerástol ešte pred pár rokmi bežný objem. Navyše, kufor má praktický tvar a nakladaciu hranu v prijateľnej výške.
Po minuloročnej premiére menšieho modelu C3 už vonkajšie tvary C4 neprekvapujú, lebo sú o poznanie konzervatívnejšie ako v prípade C3. Interiér je však ešte krajší, na pomery dneška nápaditý, bez hlúpych experimentov s pevným stredom volantu a množstvom displejov. V podstate ide o modernú a vkusnú interpretáciu klasického kokpitu s okrúhlymi prístrojmi a vysokým stredovým tunelom.
Vpredu je veľa miesta na nohy a vzadu pribudlo miesto nad hlavou. Samozrejme, Citroen všetky modely určené na novinársku prezentáciu natlačil výbavou Exclusive a množstvom príplatkových prvkov. Všetky autá mali masážne predné sedadlá a okrem iných, aj systém strážiaci mŕtvy uhol.
Vodič môže meniť nielen intenzitu podsvietenia prístrojov, ale tiež farbu podsvietenia. Dokonca aj autorádio má úplne nový dizajn a nepodobá sa na to, ktoré mali všetky Citroeny jednotne. Čo je horšie, na vodiča vrieska päť rôznych polyfonických zvukov, v závislosti o aký druh výstrahy ide. Ak otvoríte dvere a nie je zaistená ručná brzda, spustí sa alarm hodný poplachu odistenia zbrane s jadrovou hlavicou.
Extrémne kvalitné cesty vo Švédsku umocňujú avizované úsilie konštruktérov o odhlučnenie kabíny. Zamerali sa najmä na odstránenie zvukov nízkych frekvencií a tiež aerodynamického šumu. Na švédskych cestách bol Citroen C4 mimoriadne tichý a samozrejme, ako každý francúz, komfortný.
Akurát pod prednou kapotou sa veľa nezmenilo, pretože na prvých jazdách bol k dispozícii benzínový a preplňovaný štvorvalec 1,6 THP s výkonom 155 koní. Jazdí výborne, ale nie v kombinácii s robotizovanou manuálnou prevodovkou BMP6. Tá je rovnako nemožná a komótna ako predtým.
Vyskúšali sme tiež vynovený a tichší diesel 2,0 HDi s výkonom 110 kW (150k). Manuálna prevodovka mu pristala. Medzi základnými motorizáciami bude od začiatku predaja aj verzia e-HDi, čo je v podstate verzia s vylepšeným systémom Stop a Štart, ktorý by mal zvládnuť väčší počet štartov v mestskej premávke pri plnom zaťažení klimatizáciou a ostatnými spotrebičmi elektrickej energie.
V uliciach Švédskeho Malmo ťažko výdrž väčšej batérie vyskúšať, pretože státie na semaforoch je krátke a zápchu, akú poznáme u nás, sme nezažili.