Jeden z vás nám napísal o svojej skúsenosti. Dostal pokutu za parkovanie na zeleni, no autom stál na časti prašnej cesty.
Tomáš: "Zaparkoval som na mieste kde parkujem často. Nie je tam žiadna dopravná značka, je to jednoducho kúsok trávy resp. časť prašnej cesty, ktorá vedie okolo garáží v Banskej Bystrici.
Bežne sa tu parkuje každý deň a nikdy s tým nebol problém. Až do jedného dňa, kým neprišli mestskí policajti a nedali mi pokutu. Za to, že som vraj stál na zeleni."
Policajti mu dali pokutu
"Nakoľko som nevedel, aké mám práva a ako je to s pokutami, keďže to bola moja prvá, spravil som chybu. Policajtka mi hneď vypísala blok na 30 €, najskôr sa vyhrážala 60-timi a povedala "tu mi to podpíšte".
Beriem, že je moja chyba, že som to podpísal a poďľa zákona som súhlasil s pokutou. Preto som aj zaplatil."
Sťažnosť neuznali
"No nedalo mi to a spísal som na pracovníčku mestskej polície sťažnosť ohľadom udelenia tejto pokuty, nakoľko podľa katastrálnej mapy ktorá je zverejnená na internete som zistil, že miesto, kde som dostal pokutu, je označené ako "ostatné". Prišla mi odpoveď, napísali na troch stranách, že som im podpísal a tým súhlasil s pokutou / priestupkom.
Moja otázka znie, či sa dá nejako preveriť v prípade, že vodič podpíše blok, preveriť správanie sa policajta a posúdenie udelenej pokuty. Ďalej by som chcel vedieť váš názor na udeľovanie takýchto pokút. Podľa čoho policajti určia, že to a to miesto je zeleňou alebo nie je?"
Zaparkoval na zeleni?
§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
s) na cestnej zeleni a inej verejne prístupnej zeleni, na ostrovčekoch a deliacich pásoch, ak to nie je dovolené dopravnou značkou,
V zákone o cestnej premávke sa píše, že vodič nesmie poškodzovať životné prostredie, najmä verejnú a cestnú zeleň. Taktiež nesmie zastaviť a ani stáť s vozidlom na cestnej alebo inej verejne prístupnej zeleni, ak to nie je určené dopravnou značkou.
Čo je to zeleň? To sa zo zákonov nedozviete. Každý z nás sa však v mladosti naučil, čo si predstaviť pod pojmom zeleň. Niektorí si to však upravia podľa toho, ako im to v danom momente vyhovuje.
Všetci sa určite zhodnú, že stromy alebo kríky sú zeleň. Aj trávnik. Ale čo v prípade, že niekto trávnik poškodí do takej miery, že z neho zostanú len korene? Na povrchu to možno vyzerá ako prašná plocha, ktorá nie je zelená, no pod povrchom sú zvyčajne stále pozostatky rastlín, ktoré majú možnosť napraviť poškodenia, ktoré im spôsobil človek.
To, že v katastri je miesto označené ako "ostatné", neznamená, že to nemôže byť plocha, na ktorej bola verejne prístupná zeleň.
Podľa čoho sa rozhodnúť, čo je zeleň
Nie je ťažké zistiť, či miesto, kde chcete zaparkovať, je určené rastlinám. Na prvý pohľad sa dá určiť, či sa plocha stavebne upravovala alebo nie. Ak tam niekto umiestnil betónové plochy alebo plochu pokryl štrkom a úrady neboli proti, ide o plánovanú činnosť človeka, ktorej cieľom bolo nahradiť zeleň iným povrchom.
Ak ale územie vyzerá tak, že postupnou činnosťou človeka sa z plochy vytratili rastliny, neparkujte tam, pretože stále je to zeleň. Zničená zeleň, no zeleň.
Je to ako keď chodci vychodia v trávniku chodníček. Takýto chodníček sa takisto dá považovať za zeleň, aj keď na ňom už nerastie tráva.
Aj po akceptovaní nespravodlivej pokuty sa dá brániť
§ 5, zákon č. 514/2003 Z.z.:
(1) Právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím má účastník konania, ktorému vznikla škoda v dôsledku rozhodnutia vydaného v tomto konaní.
Tomáš je nespokojný s tým, že zaplatil pokutu. Napriek tomu, že sa odvoláva na "tradíciu" v parkovaní na mieste, kde bol sankcionovaný, porušil dopravné predpisy. A svojim podpisom v rámci blokového konania s tým súhlasil a zároveň akceptoval sankciu.
Za takéto parkovanie smie policajt na mieste udeliť pokutu do výšky 60 eur. Ich možnosťou je aj sankciu neudeliť a upozorniť vodiča na porušenie zákona. Policajtka sa v Tomášovom prípade rozhodla pre "stred": 30 eur.
Napriek tomu, že Tomáš súhlasil s pokutou, vždy má možnosť si sťažovať, ak by sa ukázalo, že rozhodnutie policajtky bolo nezákonné. Na základe zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci má každý možnosť podať sťažnosť na príslušnú inštitúciu. V Tomášovom prípade je to Ministerstvo vnútra.
V konečnom dôsledku by to mohlo znamenať, že Tomášovi vrátia pokutu. V jeho prípade je to však málo pravdepodobné, pretože podľa jeho opisu situácie parkoval na mieste, kde nesmel.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.