Ján má rovnakú skúsenosť. Aj keď pokutu zaplatil na druhý deň, k vodičáku sa ani do týždňa nedostal. Mal ho mať pritom bezodkladne.
Ján: "Za aký čas sú policajti povinní vrátiť vodičský preukaz, ak mi bol zadržaný z dôvodu nezaplatenia pokuty na mieste? Priestupok som spáchal v Prešove 7.4.2011, pokuta bola 150 eur za jazdu na červenú. Policajtov som požiadal o doručenie na DI Michalovce. Šek som vyplatil 8.4.2011. Do 15.4.2011 vodičský v Michalovciach nebol."
Ak by Ján odmietol zaplatiť pokutu za jazdu na červenú cez križovatku, mohli mu policajti zadržať vodičský preukaz s tým, že na dopravnom inšpektoráte by následne mohli Jánovi zakázať šoférovať až na 2 roky.
§ 71, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Policajt na mieste vydá o zadržaní vodičského preukazu podľa odseku 1 potvrdenie, v ktorom povolí ďalšiu jazdu na 15 dní; povolenie platí len na území Slovenskej republiky. V potvrdení musí byť uvedený rozsah udeleného vodičského oprávnenia a spôsob vrátenia vodičského preukazu. Páchateľ priestupku môže požiadať policajta, ktorý vodičský preukaz zadržal, aby zadržaný vodičský preukaz postúpil orgánu Policajného zboru v mieste jeho pobytu alebo v mieste, kde sa zdržiava, na účely jeho vrátenia; policajt je povinný tejto žiadosti vyhovieť.
(4) Ak páchateľ priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky preukázateľne zaplatil uloženú blokovú pokutu v lehote podľa odseku 2, zadržaný vodičský preukaz sa mu bezodkladne vráti po tom, čo sa orgán Policajného zboru o zaplatení pokuty dozvedel. Páchateľ priestupku je na účely prevzatia zadržaného vodičského preukazu povinný dostaviť sa na orgán Policajného zboru.
Ján sa teda rozhodol pre "menšiu bolesť". Chcel zaplatiť pokutu, no nemal pri sebe peniaze. Policajt je vtedy oprávnený zadržať vodičský preukaz do doby, kým vodič pokutu nezaplatí. Namiesto vodičáku dostane potvrdenie o zaplatení pokuty, ktorý vodičovi umožňuje šoférovať po Slovensku 15 dní. V zahraničí takéto potvrdenie ale nič neznamená.
Vodič môže policajta požiadať, aby vodičský zaslal na dopravný inšpektorát v mieste jeho bydliska, aby si ho tam mohol vyzdvihnúť. To aj Ján spravil.
Polícia má vracať vodičák bezodkladne
Ak vodič do 15 dní zaplatí pokutu, polícia je povinná vrátiť mu vodičský preukaz bezodkladne, len čo sa o zaplatení dozvedela. Vodič si vodičák musí vyzdvihnúť na dopravnom inšpektoráte.
Ján zaplatil pokutu v lehote. Orgán policajného zboru, ktorý mal preukaz vydať vodičovi, sa však ešte nemusel dozvedieť o zaplatení pokuty. Ján to môže vyriešiť napríklad tak, že polícii preukáže zaplatenie pokuty ústrižkom z pošty alebo iným dokladom.
Problém by mohol nastať ešte v tom, ak sa oddelenie polície, ktoré má vodičák vydať vodičovi, nedostane k preukazu včas. Vodičský preukaz sa totiž musí z Prešova dostať do Michaloviec.
V tomto má polícia nezávideniahodnú situáciu, pravdepodobne pre pomalé interné procesy. Zákon od policajtov vyžaduje vrátiť vodičský preukaz bezodkladne po vodičovom splnení podmienok. Ako to ale spraviť bezodkladne, ak si policajné oddelenia neposúvajú zadržané doklady hneď po zadržaní? Ak by to robili okamžite, Ján by už vodičák mal v rukách 8. alebo 9. apríla.
Policajti sú povinní byť iniciatívni
V poradni Natankuj.sk sme našli aj otázku, ktorá sa týka iniciatívnosti policajtov pri riešení priestupku.
007bob007: "Chcem sa spýtať, či mestskí (resp, policajti ako takí) môžu konať z vlastnej iniciatívy v prípade riešenia parkovania na prenajatom parkovacom boxe.
Ak mám prenajatý pred panelákom parkovací box, kde ako býva zvykom je aj EČV a zaparkujem tam iné auto (napríklad kamarátovo, firemné, atď.), môže sa mi stať, že ma bdelá policajná hliadka opapučuje (nedaj bože odtiahne) len tak z ich vlastnej iniciatívy, alebo na to nemajú pravo (kompetenciu, nazvime to ako chceme)?"
Jednou z úloh policajného zboru je aj odhaľovanie priestupkov a zisťovanie ich páchateľov. Zároveň je policajt v službe povinný v medziach zákona vykonať služobný zákrok, ak je páchaný priestupok alebo je dôvodné podozrenie z jeho páchania. To platí nielen pre štátneho policajta ale aj pre obecného či mestského.
Keďže parkovanie na vyhradenom mieste bez povolenia je priestupkom, policajti sú povinní priestupok riešiť. Nemusia o tom, byť kýmkoľvek informovaní, môžu konať z vlastnej iniciatívy.
Platí to aj pri iných priestupkoch, nielen pri parkovaní. Príkladom je aj policajná iniciatíva v dohľade nad dodržiavaním najvyšších povolených rýchlostí. Nikto nemusí policajtov volať, aby merali rýchlosť a predsa tak robia, lebo to robiť musia.
Sused na vyhradenom parkovacom mieste?
Aj keď dovolíte susedovi, aby zaparkoval na parkovacom mieste, ktoré máte prenajaté, môže dostať pokutu, prípadne ho štátny policajt môže dať odtiahnuť. Povolenie pre vyhradené parkovacie miesto totiž vodičovi nedáva jeho držiteľ ale dopravné značenie.
Ak je na dodatkovej tabuľke umiestnená informácia, že parkovacom mieste smie stáť len vozidlo s určeným evidenčným číslom, iné vozidlo tam zastaviť a ani stáť nesmie.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.