BRATISLAVA. Príďte spoznať východoslovenský vinársky región, vyzýva cyklistov košická župa. Na stránke propaguje vyše 150 kilometrov cyklotrás aj s opisom vínnych pivníc.
Podstatná časť trás však vedie po bežných cestách a cyklistom, ktorí sa nechajú zlákať ochutnávkou, tak hrozí vysoká pokuta.
Zmeniť to chcú poslanci Mosta-Hídu László Solymos a Andrej Hrnčiar, ktorým sa nepozdáva nulová tolerancia alkoholu pre cyklistov.
Dve veľké desiatky
Nehody cyklistov 2011
Dopravných nehôd spolu: 15 001 S účasťou cyklistov: 417 (to je 2,8 % zo všetkých nehôd) Usmrtených cyklistov: 11 Zranených cyklistov: 324 Počet cyklistov, ktorí zavinili nehodu pod vplyvom alkoholu: 92 Ich podiel na všetkých nehodách s alkoholom: 4,8 % Usmrtených cyklistov do konca mája 2012: 6
Zdroj: Polícia
Parlament sa bude v júli zaoberať ich novelou, ktorá povolí pol promile, podobne ako vo väčšine európskych krajín.
Dospelý muž by tak mohol vypiť štyri radlery, dve desiatky pivá alebo tri deci vína. Ženy zhruba o tretinu menej.
„V poslednom čase začali policajti kontrolovať aj cyklistov, ktorí si v sparných dňoch dopriali na túre v horskej doline jedno pivo. Dávať za to ľuďom 150-eurovú pokutu nepovažujem za správne,“ vysvetľuje Hrnčiar.
Návrh opierajú o expertízu Ústavu súdneho lekárstva v Martine.
Znalci v nej hladinu pol promile označili za takú, „pri ktorej je osoba ešte spôsobilá byť bezpečným účastníkom premávky“.
S tým však nesúhlasí polícia ani ministerstvo vnútra. Polícia sa opiera o iný posudok, podľa ktorého je psychomotorika narušená už pri 0,3 promile.
KOMENTÁR:
Ak povolia cyklistom alkohol, ohrozia bezpečnosť na cestách
Alkohol zapríčinil štvrtinu nehôd
„Túto hladinu u vodičov, a teda aj cyklistov pri kontrolách tolerujeme,“ hovorí Alena Koišová z ministerstva vnútra. Nižšie hodnoty alkoholu v dychu totiž môže spôsobiť aj chyba prístroja, lieky či jedlo.
Polícia sa opiera aj o štatistiky. Štvrtinu nehôd s účasťou cyklistov zavinili cyklisti pod vplyvom alkoholu.
Až päť percent všetkých nehôd s alkoholom spôsobili cyklisti, ktorí pili. Čísla podľa polície ukazujú „nepripravenosť tejto skupiny na toleranciu alkoholu“.
Hrnčiar súhlasí s prísnymi postihmi opilcov na bicykloch. „Bolo by dobré, aby polícia zverejnila, koľko nafúkali tí, ktorí zavinili nehodu. Do pol promile medzi nimi nebude žiadny,“ mieni.
Kaliňák: Je to Pandorina skrinka
Návrh Mostu-Híd, ktorý by povolil cyklistom 0,5 promile alkoholu v krvi, je pochopiteľný. Minister vnútra Robert Kaliňák sa napriek tomu s takouto zmenou nedokáže stotožniť.
"Nikto nechce terorizovať niekoho, kto si dá "dvanástku" po dobrom športovom výkone.
Na druhej strane však máme niekoľko obetí na cestách, ktoré sú spôsobené práve podnapitými cyklistami a nielenže prídu o život, ale samozrejme ohrozia aj ďalších účastníkov cestnej premávky.
Osobne si myslím, že toto je otvorenie Pandorinej skrinky," komentoval v piatok po rokovaní vládneho kabinetu Kaliňák.
TASR