Otázka z Poradne: "Chcela by som vedieť, či mi môže policajt zadržať vodičský preukaz ak odmietnem zaplatiť pokutu na mieste a chcem vec postúpiť na správne konanie.
Policajti ma zastavili za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti o 10 km/h, za čo som mala zaplatiť pokutu 30 €. Prekročenia rýchlosti som si nebola vedomá. Moja rýchlosť bola podľa predpisov, žiadala som preto dôkaz o tomto tvrdení (napadlo ma aj, či nemám náhodou pokazený tachometer, ak som údajne išla rýchlejšie ako ukazoval).
Odpovedali, že to na zázname nemajú, ale že stačí ich tvrdenie. Keďže som rýchlosť neprekročila, povedala som, že pokutu na mieste nezaplatím a odvolávala som sa na správne konanie. Policajt na to povedal, že to môžem, ale ak nezaplatím pokutu na mieste, tak mi zadrží vodičský preukaz, kým pokutu nezaplatím (alebo teda kým správny orgán nerozhodne).
Spýtal sa ma, či ten vodičský preukaz potrebujem, lebo ak áno, musím zaplatiť pokutu na mieste. Nikto iný v aute vodičák nemal, auto sme mali naložené ťažkými vecami do záhrady, mhd nikde v blízkosti, na krajnici cesty to auto aj tak ostať stáť nemôže. Nezmyselnú pokutu som nakoniec zaplatila, aby sme mohli pokračovať ďalej.
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
V opísanom prípade policajti oklamali vodičku. Tvrdili jej nesprávne informácie, ktoré nakoniec viedli k tomu, že vodička zaplatila pokutu za priestupok, ktorý nie je možné dokázať.
Policajti vedia dokázať prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti len certifikovaným meradlom. Policajti však podľa vodičky záznam z radaru nemali a spoliehali sa len na svoj "odhad".
Vodička zareagovala správne, keď sa rozhodla neriešiť spor na mieste, ale až na dopravnom inšpektoráte na správnom konaní.
Dôkaz o prekročení rýchlosti ukazovať nemuseli
Ak by sa aj policajti nepriznali, že dôkaz nemajú, neboli povinní dokazovať prekročenie rýchlosti vodiča na mieste zastavenia vodiča. Dôkazy sa predkladajú až na správnom konaní na dopravnom inšpektoráte.
V blokovom konaní sa smie priestupok prejednať, len ak je priestupok spoľahlivo zistený a vodič je ochotný zaplatiť pokutu na mieste. Priestupok je ale spoľahlivo zistený, len ak obe strany súhlasia (policajt aj vodič), že sa priestupok stal.
Samozrejme, slušný policajt, ak neexistuje technický problém, by vodičovi hneď na mieste dokázal prekročenie povolenej rýchlosti.
Nesmeli vodičke zadržať vodičský preukaz
Zákon
o cestnej premávke:
Porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom je prekročenie rýchlosti jazdy vozidiel ustanovenej týmto zákonom alebo vyplývajúcej z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia v obci o 20 km/h a viac alebo mimo obce o 30 km/h a viac.
Policajti, na ktorých natrafila vodička, nielenže žiadny dôkaz nemali, ale aj vodičku oklamali. Mali jej tvrdiť, že ak sa bude spor riešiť na správnom konaní, zadržia jej vodičský preukaz.
Policajt je oprávnený, no nie povinný, zadržať vodičský preukaz len v takých prípadoch, keď možno za priestupok uložiť trest zákazu šoférovania.
Šoférovať vám môžu zakázať len za závažné porušenie dopravných pravidiel. Prekročenie rýchlosti o 10 km/h však medzi také nepatrí. Ak by vodičke zadržali vodičský preukaz, išlo by o nezákonné rozhodnutie a vodička by nakoniec mohla od polície vymáhať náhradu prípadnej škody.
Dokonca sa na prípad vodičky nevzťahuje ani ďalšie oprávnenie polície, podľa ktorého vám smú zadržať vodičák, ak ste ochotní zaplatiť pokutu, no nemáte pri sebe dosť peňazí.
Z toho, čo nám napísala vodička, cieľom policajtov bolo zjavne získať peniaze z pokút a nie strážiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.
V prípade, že zažijete podobnú skúsenosť, hneď volajte inšpekciu ministerstva vnútra a nahláste jej mená policajtov, ktorý sa pokúšajú zneužiť policajné oprávnenia.
Kedy vám smú policajti zadržať vodičský preukaz
Marcel: "Chcel by som vedieť, či je aj v nasledovnom prípade policajt oprávnený zadržať vodičský preukaz.
Ak nesúhlasíte s obvinením policajta z priestupku, ste presvedčení o opaku, odmietate uznať vinu, zaplatiť pokutu na mieste a neprevezmete blok za nezaplatenú pokutu na mieste, policajt Vám vraj vodičský preukaz nesmie zadržať. Budete sa však musieť dostaviť na Dopravný inšpektorát a predložiť dôkazy o Vašej nevine."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajti vám smie zadržať vodičský preukaz len v dvoch prípadoch:
- porušíte pravidlá cestnej premávky závažným spôsobom, alebo
- porušíte akékoľvek dopravné pravidlo, súhlasíte s pokutou, ale nemáte hotovosť na zaplatenie pokuty.
Dokonca, nemusíte policajtovi odovzdať vodičský preukaz na to, aby vám ho mohol zadržať. Stačí, že o zadržaní vodičáku policajt rozhodne na mieste priestupku a vy bez jeho povolenia nesmiete ďalej šoférovať.
§ 137 zákona o cestnej premávke
(2) Porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom je
a) jazda pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky,
b) odmietnutie podrobiť sa vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu alebo inej návykovej látky,
c) také porušenie pravidiel cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda alebo nesplnenie si povinností účastníka dopravnej nehody alebo škodovej udalosti,
d) prekročenie rýchlosti jazdy vozidiel ustanovenej týmto zákonom alebo vyplývajúcej z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia v obci o 20 km/h a viac alebo mimo obce o 30 km/h a viac,
e) jazda po požití lieku, ktorý môžu znížiť schopnosť vodiča bezpečne viesť vozidlo,
f) použitie vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť vozidla, najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy, najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla alebo najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravy vozidla je prekročená,
g) prejazd cez križovatku na signál STOJ! dávaný policajtom alebo inou oprávnenou osobou, alebo vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,
h) prejazd cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané,
i) nedanie prednosti v jazde,
j) neuposlúchnutie pokynu, výzvy alebo príkazu policajta v súvislosti s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky,
k) jazda v protismernej časti cesty, ak si to nevyžaduje situácia v cestnej premávke,
l) neumožnenie bezpečného a plynulého prejazdu vozidlu s právom prednostnej jazdy,
m) vedenie vozidla bez tabuľky s evidenčným číslom alebo s tabuľkou s evidenčným číslom, ktorá nezodpovedá svojím vyhotovením a umiestnením na vozidle tomuto zákonu alebo s tabuľkou s evidenčným číslom, ktorá nie je pridelená tomuto vozidlu
n) vedenie vozidla vyradeného z cestnej premávky alebo vozidla, ktoré nebolo schválené na prevádzku v cestnej premávke, alebo vozidla vyradeného z evidencie,
o) predchádzanie iného vozidla v mieste, kde je to zakázané,
p) vedenie motorového vozidla bez príslušného vodičského oprávnenia, bez osoby spolujazdca podľa § 74 ods. 2 alebo počas zadržania vodičského preukazu; to neplatí, ak sa osoba učí viesť motorové vozidlo v autoškole, podrobuje sa skúške z vedenia motorového vozidla alebo má povolenú jazdu podľa § 70 ods. 4 a § 71 ods. 2,
q) porušenie povinnosti podľa § 3 ods. 3, § 4 ods. 3, § 9 ods. 2 alebo § 25 ods. 1 písm. g),
r) zastavenie a státie na vyhradenom parkovacom mieste pre osobu so zdravotným postihnutím, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovacie miesto vyhradené,
s) ohrozenie chodca, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov,
t) ohrozenie chodca prechádzajúceho cez cestu, na ktorú vodič odbočuje, pri odbočovaní na miesto mimo cesty, pri vchádzaní na cestu a pri otáčaní alebo pri cúvaní,
u) ohrozenie cyklistu prechádzajúceho cez priechod pre cyklistov,
v) porušenie povinností inštruktora autoškoly podľa § 7,
w) porušenie povinností spolujazdca podľa § 74 ods. 2,
x) neoprávnené vybavenie vozidla zariadením umožňujúcim používanie typického zvukového znamenia alebo zvláštneho výstražného svetla ustanoveného pre vozidlá s právom prednostnej jazdy alebo neoprávnené použitie typického zvukového znamenia alebo zvláštneho výstražného svetla ustanoveného pre vozidlá s právom prednostnej jazdy.