BRATISLAVA. Na dlhú zimu a katastrofálny stav ciest sa dá pozerať aj z inej strany.
Podľa odborníkov patria medzi hlavné dôvody, prečo za prvý štvrťrok zomrelo na našich cestách najmenej ľudí v histórii. Počet nehôd pritom oproti vlaňajšku mierne stúpol.
Od januára do konca marca zahynulo pri haváriách 43 ľudí, čo je o 17 menej ako doteraz v najmenej tragickom minulom roku.
„Keď máte na vozovke sneh, poľadovicu a výtlky, jazdíte pomalšie. A aj keď riziko nehody je väčšie, následky nebývajú také fatálne,“ hovorí dopravný analytik Jozef Drahovský.
„Vplyv mohla mať aj zlá ekonomická situácia, keď si ľudia dávajú pozor, aby sa vyhli haváriám a drahým opravám,“ dodáva.
Počasie šetrí motorkárov
Potvrdzujú to aj ďalšie štatistiky. Cez zimu mierne klesol aj počet ťažko zranených, kým ľahších zranení pribúdalo. Dlhá zima sa prejavila aj na nehodách motorkárov, o život tento rok ešte neprišiel žiadny. Cyklista zahynul jeden.
S teplejším počasím sa polícia začína pripravovať na náročnejšie obdobie, lebo prvé štvrťroky bývajú dlhodobo najbezpečnejšie.
Najviac ľudí v posledných piatich rokoch zomieralo v lete a na jeseň, najtragickejším mesiacom bol október.
Dopravní policajti zvýšili v posledných dňoch počet hliadok najmä v blízkosti škôl, nemocníc, železničných a autobusových staníc, kostolov, cintorínov a nákupných centier, lebo až 35 percent všetkých tohtoročných obetí boli chodci.
„Už prvý januárový týždeň sa začal nepriaznivo, dvoma mŕtvymi chodcami. Postupne každý týždeň, až na tri výnimky, pribúdal ďalší,“ vraví policajná hovorkyňa Denisa Baloghová.
Za prvé tri mesiace roka zrazili motorové vozidlá až 252 chodcov, v 109 prípadoch chodci nehodu zavinili. Zahynulo ich 15.
Opitých vinníkov ubúda
„Prvého marca minútu po polnoci v Trenčíne zrazil 21-ročný vodič osobného auta o rok mladšieho chodca. Na priamom úseku cesty išiel v tom istom smere. Chodec ťažkým zraneniam na mieste podľahol,“ opisuje jednu z nehôd Baloghová.
Drahovský hovorí, že ide o typický príklad, ktorý poukazuje na chybu v zákone.
„Keď sa pozriete na štatistiky, najviac nehôd je za zlej viditeľnosti, a to najmä v obciach, kde chodci nemajú ani v noci povinnosť nosiť reflexné prvky.“
V prvom štvrťroku sa po vlaňajšku opäť potvrdil pokles nehôd, ktoré spôsobili opití vodiči. V prvých troch mesiacov roku 2009 ich bolo vyše päťsto, tento rok prvýkrát ich počet klesol pod tristo.
Ministerstvo vnútra ešte pod vedením Daniela Lipšica presadilo trestnú zodpovednosť za šoférovanie v opitosti.
Od novembra 2011 hrozí vodičom, ktorí nafúkajú viac ako promile alkoholu, až rok väzenia.