Ronald: "Mám 72 rokov. Jazdil som posledných asi 15 rokov na motorkách (i skútroch). V súčasnej dobe mám zdravotné problémy s nohami, preto som prestal jazdiť na motorkách, používam iba skútre (hlava, zrak, sluch, ruky v poriadku, reakčná doba 100%).
Mám ako ZŤP nárok na preukaz na parkovanie na vyhradených miestach pre ZŤP?
Žiadal som o to ústne, keď mi pred rokom vydali preukaz ZŤP. Moja žiadosť bola nevyriešená s tým, že parkovací preukaz nie je možné na dvojstopovom vozidle zasunúť za okno, teda by mi ho okamžite niekto ukradol. Nie je možné to vyriešiť nejakou nálepkou? Podobne ako sa lepí v súčasnej dobe na rám motorky STK?
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Parkovací preukaz
Vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
Osobitné označenie sa umiestňuje vnútri vozidla v pravej dolnej časti predného skla alebo v ľavej dolnej časti zadného skla; ak to nie je možné, osobitné označenie sa umiestňuje na inom vhodnom mieste v prednej alebo zadnej časti vozidla. Osobitné označenie musí byť vždy dobre viditeľné, nesmie obmedzovať vodiča vo výhľade a nesmie ohrozovať vodiča ani prepravované osoby.
Parkovací preukaz oprávňuje vodiča vozidla, v ktorom sa vezie jeho držiteľ, využiť možnosti dopravných pravidiel, ktoré bežný vodič nesmie.
Napríklad môže parkovať na mieste pre zdravotne postihnutých alebo nemusí po nevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia.
Len ak ste na vozidlo odkázaní
Parkovací preukaz vydáva úrad práce len takým osobám, ktoré sú odkázané na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, alebo majú praktickú či úplnú slepotu oboch očí.
Spôsob použitia parkovacieho preukazu nie je súčasťou posudku, na základe ktorého sa rozhoduje o vydaní preukazu.
Ak teda Ronald má také zdravotné problémy, pre ktoré by potreboval parkovací preukaz, úrady by mu ho mali vydať.
Z motorky by parkovací preukaz mohli ukradnúť
Použiť parkovací preukaz na motorke by však bolo nepraktické. Predpisy síce nebránia použitie parkovacieho preukazu aj s motorkou alebo skútrom, ktokoľvek by ho však mohol ľahko ukradnúť. Parkovací preukaz sa vydáva len ako kartička.
Tvorcovia predpisov pravdepodobne nepredpokladali rozmach motocyklovej dopravy. Málokto by tiež očakával, že zdravotne postihnutí by ako motorové vozidlo použili motorku.
Parkovací preukaz ako nálepka by sa nemohol použiť, keďže parkovací preukaz je sa nevzťahuje na vozidlo ale na človeka.
Vo vozidle sa nesmie použiť parkovací preukaz, ak vozidlo nie je využívané v súvislosti s prepravou držiteľa parkovacieho preukazu. Nálepku by ste potom museli strhnúť a je vysoké riziko, že by ste ju už druhý raz nemohli použiť.
Ronald: "Môžem ako ŤZP parkovať so skútrom na chodníku, alebo mimo parkovacieho miesta?
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Skúter je motorové vozidlo, na ktoré sa vzťahujú rovnaké pravidlá parkovania, ako na autá.
Ak dopravné značenie neurčuje inak, na chodníku so skútrom smiete parkovať, no chodcom musíte nechať zo šírky chodníka 1,5 metra.
V prípade, že sú na parkovisku vyznačené parkovacie miesta, smiete stáť len na nich. Presné pravidlá parkovania upravuje zákon o cestnej premávke.