Po roku a dvoch týždňoch používania by sme si opäť vybrali benzínový motor 1,6 GDi avšak iba za predpokladu, že 50-tisíc kilometrov by sme najazdili tak za dva až tri roky a kupovali by sme auto v najvyššej výbave Style.
Tam je rozdiel medzi 1,6 GDI a 1,6 CRDi až 2000 eur v prospech nového benzínového motora.
Pri dodržaní výrobcom stanovených priemerných spotrieb a pri dnešných cenách palív by bola návratnosť naftového motora efektívna až po 64 614 kilometroch.
Okrem toho benzínový motor je tichší, v zime sa rýchlo zohrial a pri prekročení istého pásma otáčok mu nemôžeme uprieť dynamiku.
Jediná a veľká škoda je, že Hyundai nedáva 1,6 GDI s výkonom 99 kW do slabšie vybavených verzií.
Dve tváre plne vyhovujúBez použitia turbodúchadla urobil Hyundai motor dvoch tvárí, pretože v meste aj na ceste prvej triedy si výborne rozumie s prevodmi aj v nízkych otáčkach.
Preto nie je problém v meste jazdiť za reálnych sedem litrov benzínu a mimo mesta aj za 5,7 l/100 km. Na rodinné prisunovanie a premiestňovanie do práce sa s trochou snahy môžete držať priemernej spotreby 6,7 l/100 km.
Diaľnica dvíha spotrebu na 7,2 až 7,6 l/100 km pri vytrvalej jazde do 140 km/h. Na motore, ktorý sa do 3000 otáčok javí ako lenivý kamarát, baví jeho druhá tvár.
Pri 3500 otáčkach sa zobudí a prepne šoféra aj s autom do druhého režimu.
Nie je veľa motorov tohto objemu, čo cestou do Frankfurtu a s tromi mužmi na palube držia bez problémov tempo okolo 160 km/h. A to bez hluku z otáčok a zjavnej únavy.
Spotreba klesla o poldruha litraSamozrejme, že existujú aj silnejšie kombi, naznačujeme akurát to, že so štvorvalcom 1,6 GDI sa dá aj pekne ponáhľať na dlhšej trase.
Otáčky a svižnejšie tempo na diaľnici zdvihnú spotrebu tak na 8,2 l/100 km. Vodič, ktorý rozumie dobrému atmosférickému motoru, si 1,6 GDi užije.
Benzínový agregát vychádza po teste ako dobrá voľba pre rodiny. Akurát tie musia byť rozhodnuté kúpiť najvyššiu výbavu Style.
V tom prípade môžete čakať, že za 50.000 kilometrov spadne spotreba dole tak o liter a pol a dynamika motora sa zmení len mierne.
Zmeny u dieselov bývajú väčšie, pretože Hyundai i30 kombi bol oproti začiatku testu rýchlejší v pružnosti zo 70 na 100 km/h rádovo len o štyri desatiny sekundy.
Ak bude Hyundai i30 kombi 1,6 GDi slúžiť ako firemné auto a zamestnanci nebudú špeciálne šetriť, dostanete sa na priemer dlhodobého redakčného testu 7,1 l/100 km.
Ešte odfiltrovať podvozokHyundai i30 kombi má dobrú štartovaciu pozíciu v tom, že nikto od neho neočakáva etalón triedy v podvozku a jazdných vlastnostiach.
Tým, čo predviedol, sa zaradil medzi ostatné slušné autá triedy. Možno tak dobre nepohlcuje zvuk od odvaľujúcich sa pneumatík alebo nerovností, ale zasa dáva vodičovi celkom dobre cítiť cestu.
S pedantne nastavenou elektronikou si užijete aj sneh a aj ostrejšiu jazdu na Šturci. Podvozok bol o chlp lepší ako naše očakávania na začiatku testu a v tomto ohľade nemá čo bežného motoristu sklamať.
Možno by sme na základe zlej skúsenosti zo zimy použili 16 palcové kolesá. Ozdobné 17 palcové kolesá sú fajn ale na ostrej hrane jamy pneumatiku seknete podstatne skôr.
Komfort pruženia na danom obutí je na takej úrovní, že nemožno povedať: "nekupujte 17 palcové kolesá" ani nemôžeme povedať, že je to úplne komfortné.
Ešte by stálo za zváženie dať dozadu tuhšie pružiny, aby auto po plnom naložení menej "sadlo" na cestu.
Príkladné využitie možností ukazuje kuforSkúšali sme presne ten typ auta, ktorý s tvrdeným chrbtom operadiel vyhovuje aj firemnému aj rodinnému využitiu.
Možno aj niektoré nemecké automobilky sa môžu prísť pozrieť na to, ako sa robí kufor na praktické využitie a nie katalógové litre.
Odkladacie priestory a boxy sú navrhnuté tak, že zo seba vyžarujú: "niekto pri našom navrhovaní rozmýšľal a zjavne má rodinu".
Kombinácia bezkľúčového zamykania a priestoru robí z i30 kombi užitočné auto.
Popri excelentnom vyhotovení interiéru, výplní dverí, madiel a mechanických detailov ostáva zlepšiť len tri veci: poťah volantu, manžetu okolo radiacej páky a podlahový koberček vodiča.
Na nich bolo vidieť 50.000 kilometrov a nevedno prečo, lebo ostatok auta bol na vysokej úrovni.
Hrôza pomyslieť na to, čo všetko vydržali zadné operadlá pri prevoze hliníkovej konštrukcie kamerového žeriavu a zabrať dostalo aj dno kufra.
Každý jeden box ukazuje svoje opodstatnenie a reálny význam. Za nakladacou hranou kufra je priestor na povinnú výbavu ale aj nákup. Je fajn ak sa fľaše nekotúľajú po dne kufra. Takto môžete brzdiť v kolóne bez cinkania sklenenými fľašami.
Okrem iného bol Hynudai i30 pozrieť aj doma vo výrobnom závode Nošovice, kde ho pred vyše rokom vyrobili.
Systém "clean air" samočinne filtruje pachy a púšťa uzavretý okruh. Veľmi spoľahlivo a presne tak ako celá dvojzónová klimatizácia.
Nevieme prečo, ale pri 42.000 kilometroch v priebehu týždňa vyšlo na povrch ošúchanie volantu.
Tento kokpit znesie aj náročnejšie kritériá a najmä po ergonomickej stránke vyhovuje dnešnému štýlu života.
Strecha možno poteší deti alebo na klimatizáciu alergické osoby. Občas dobre padne vetrať strechou, ale veľmi by nám nechýbala. Pripomeňme, že má elektrické otváranie aj elektricky ovládanú nepriesvitnú clonu.
Dizajnom možno neohúri, avšak vyzerá ucelene. K aerodynamickému odhlučneniu treba prispôsobiť odfiltrovanie podvozka.
Elektricky ovládané sedadlo vodiča, elektrickú parkovaciu brzdu a ventilačné výduchy pre zadné sedadlá spolu za 500 eur môžeme odporučiť. Najmä sedadlo je veľmi pohodlné.
Hyundai i30 kombi, Style 1,6 GDI - základné údaje
Cena modelu od (eur)
13.190
Cena test. verzie od (eur)
18.190
Cena test. auta (eur)
21.170
Motor
1,6 GDI
Objem (cm3)
1591
Výkon (kW(k))
99 (135)
Pri otáčkach (ot./min.)
6300
Krútiaci moment (Nm)
164
Pri otáčkach (ot./min.)
4850
Priemerná spotreba (l/100km)
6,4
Zrýchlenie z 0-100 km/h (s)
10,2
Maximálna rýchlosť (km/h)
192
Prevodovka
manuálna
Počet stupňov
6
Rozmer a index pneumatík
225/45 R17 94V
Brzdy vpredu
kotúčové
Brzdy vzadu
kotúčové
Pohotovostná hmotnosť (kg)
1223
Rezervné koleso
núdzové
Záruka
5 rokov
Dĺžka (mm)
4485
Rázvor náprav (mm)
2650
Šírka (mm)
1780
Výška (mm)
1500
Základný objem kufra (l)
528
Delenie sedadiel
2/3