Predpisy dovoľujú predchádzať len zľava. Z pravej strany smiete predbiehať len vozidlo, ktoré odbočuje vľavo a nie je o tom pochýb. Vpravo predpisy dovoľujú predchádzať aj pri jazde v pripájacom alebo v odbočovacom jazdnom pruhu.
Pre väčšinu situácií stačí takto definované predchádzanie.
Napríklad na cestách, ktoré majú pre každý smer jazdy jeden jazdný pruh, nikto ani len nezapochybuje, že rýchlejšie vozidlo, ktoré sa dostane pred pomalšie, predchádzalo.
Problém nenastane ani na diaľniciach, ak vodiči dodržiavajú pravidlá jazdy v jazdných pruhoch. Mimo obce sa smie jazdiť len v pravom pruhu. Ostatné sú určené na predchádzanie, obchádzanie, odbočovanie alebo otáčanie.

Diaľnica medzi Trnavou a Bratislavou
Na diaľnici D1 medzi Trnavou a Bratislavou ale bežne jazdia vodiči v strednom jazdnom pruhu. Diaľnica tam má pre každý smer tri jazdné pruhy.
Ako sa dostať podľa pravidiel pred takéto auto, ak jazdí výrazne nižšou rýchlosťou ako vy? Vy dodržiavate predpisy a ste v pravom jazdnom pruhu.
Podľa polície by ste tam mali predbiehať zľava. S tým sa dá len súhlasiť. Ak predchádzate iné vozidlo.
Čo je to predchádzanie?
Zákon o cestnej premávke vodičom nedáva jednoznačnú odpoveď na otázku, čo je to predchádzanie. Aký je to manéver? Kým si na túto otázku neodpovieme, nemôžeme vedieť, či vodič pokračujúci v prvom jazdnom pruhu vedľa pomalšieho vozidla porušil predpisy alebo nie.
Podľa jazykovedcov predchádzať znamená dostať sa pred niekoho.
Ak pokračujete v pravom jazdnom pruhu, skutočne sa dostanete pred pomalšie vozidlo v strednom pruhu predchádzaním? Veď sa nedostanete pred pomalšie auto. Vy pokračujete vo svojom jazdnom pruhu, pomalšie vozidlo v susednom.
A teraz si predstavte rovnakú situáciu s tým, že pomalšie vozidlo jazdí v ľavom jazdnom pruhu.
Vy ste v pravom a od pomalšieho vozidla v ľavom pruhu si udržiavate dostatočne veľký odstup. Veď je medzi vami voľný stredný pruh.
Dostanete sa pred úroveň pomalšieho vozidla. Kto chce ešte tvrdiť, že rýchlejšie vozidlo predbehlo pomalšie?
Viedenský dohovor napovedá
Ani Viedenský dohovor o cestnej premávke nedáva jasnú odpoveď na to, čo je to predchádzanie. Tento medzinárodný dokument, ktorý podpísala aj Slovenská republika, je nadradený nášmu zákonu o cestnej premávke (tvrdí to aj náš zákon v § 142).
Aj keď vo Viedenskom dohovore nenájdete definíciu predchádzania, z predpisov je možné vydedukovať, aký manéver, ktorý nazvali predchádzanie, mali na mysli tvorcovia dohovoru.
"Na vozovkách s najmenej dvomi jazdnými pruhmi vyhradenými pre premávku v smere jazdy smie vodič, ktorý by chcel opäť predchádzať ihneď alebo krátko po tom, keď opäť zaujal miesto pri okraji vozovky zodpovedajúcemu smeru premávky, smie spraviť tento jazdný manéver pod podmienkou, že se presvedčí, že tým vážne neobmedzí vodičov rýchlejších vozidiel, ktoré predchádzajú za ním v jazdnom pruhu, do ktorého vošiel pri prvom predchádzaní." (viac vo Viedenskom dohovore, článok 10 a 11)
Predchádzanie môže byť teda len taký manéver, pri ktorom rýchlejší vodič zmení jazdný pruh. Žiadny predpis nenaznačuje, že by to malo byť inak.
Pomalšieho v ľavom pruhu by ste nemohli predbehnúť
Ak by pomalší vodič jazdil v strednom pruhu, mohli by ste sa pred neho dostať aj tak, že postupne prejdete z pravého pruhu cez stredný až do ľavého a potom naspäť.
Lenže už pri prejdení do stredného pruhu diaľnice by ste porušili pravidlá. Tam smiete vojsť len pri predchádzaní alebo obchádzaní. Keďže váš jazdný pruh je voľný, nie je dôvod, aby ste prechádzali do stredného pruhu. Ešte nikoho nepredchádzate a ani neobchádzate.
Ak by bolo pomalšie vozidlo namiesto stredného pruhu jazdilo v ľavom, vôbec by ste sa pred neho nemohli dostať, ak by sme jazdu rýchlejšieho vozidla v pravom alebo v strednom pruhu chápali ako predchádzanie v pravo.
Bezpečnejšie je pokračovať v pravom pruhu
Odhliadnuc od toho, ako to má byť správne podľa predpisov, predbehnutie pomalšieho vozidla jazdiaceho v strednom pruhu diaľnice cez všetky pruhy je nebezpečnejší manéver ako pokračovanie vo voľnom pravom jazdnom pruhu.
Keby ste pokračovali rovno, rizikový by mohol byť len úsek, v ktorom by obe vozidlá šli vedľa seba. Pri prejazde cez všetky jazdné pruhy sa vaše vozidlá dvakrát ocitnú za sebou a raz vedľa seba. Teoreticky je teda predchádzanie cez všetky jazdné pruhy trikrát rizikovejšie ako pokračovanie v pravom pruhu
Neobstojí argument, podľa ktorého sú rýchlejšie vozidlá v pravom pruhu nebezpečné pre vodičov v strednom pruhu.
Spätné zrkadlá sa musia už veľa rokov montovať na obe strany auta. Na cestách prakticky nenájdete vozidlo, ktoré by nemalo spätné zrkadlo aj na ľavej pravej strane. Vodič v strednom pruhu má možnosť skontrolovať, či sa v pravom pruhu nenachádza iné vozidlo, s ktorým by sa mohol zraziť, ak by sa chcel preradiť do pravého pruhu.
Okrem toho, pomalšie vozidlo zo stredného pruhu, ak by aj chcelo prejsť do pravého, je povinné dať prednosť tomu, kto sa v pravom nachádza.
Jazdite vpravo. Pomohla by aj definícia predchádzania
Ideálny stav by nastal, ak by vodiči na viacpruhových cestách mimo obce nejazdili zbytočne v strednom jazdnom pruhu, ak môžu ísť v pravom.
Pomohla by aj zmena predpisov, ktorá by jednoznačne určila, čo je to predchádzanie. Vodiči na cestách by potom nemuseli premýšľať, či porušujú pravidlá alebo nie. Vedeli by to.