Vladimír: "Posielam vám videá z HD autokamery. Podľa môjho názoru sa páni policajti správali na ceste nevhodne.
Jazdili v strednom a rýchlom pruhu bezdôvodne, mali malé rozostupy medzi vozidlami (menej ako 70 metrov), ohrozili/obmedzili trikrát predbiehajúce vozidlo, navyše aj s miernym "vybrzďovaním". Používali smerovky až po začatí vybočenia z pruhu a aj to len niekedy.
No a skončilo sa to bezdôvodnou cestnou kontrolou mňa a môjho vozidla.
Išiel som podľa GPS asi 108 až 122 km/h na diaľnici D1 medzi Trnavou a Bratislavou (maximálka 110 km/h). Dával som vzorne smerovky a aj rozostupy medzi vozidlami som dodržiaval.
Policajné vozidlo sa predo mňa zaradilo len asi 10 metrov, širokouhlá kamera skresľuje a zdá sa to byť oveľa ďalej."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Na videu vidno, ako dve policajné vozidlá jazdia v strednom jazdnom pruhu diaľnice D1 medzi Trnavou a Bratislavou. Dokonca aj vtedy, keď to nebolo potrebné. Nepredbiehali nikoho a ani neobchádzali prekážku.
Predpisy dovoľujú na cestách s viacerými pruhmi v jednom smere jazdiť mimo obce len v pravom pruhu. Ostatné sú určené na predchádzanie, obchádzanie, otáčanie alebo odbočovanie.
Nedodržali bezpečnú vzdialenosť
Policajt za volantom druhého vozidla zároveň nerešpektoval povinnosť dodržiavať minimálnu bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami na diaľnici. Vo všeobecnosti sa počíta ako vzdialenosť, ktorú vozidlo prejde za 2 sekundy (pre nákladiaky platia 3 sekundy).
Na natočenej diaľnici je však aj dopravné značenie, ktoré prikazuje vodičom dodržiavať vzdialenosť medzi vozidlami 70 metrov. Nie je podstatné, akou rýchlosťou jazdíte.
Medzi policajnými vozidlami na videu by ste len zriedka namerali 70 metrov. Ak vôbec.
V týchto prípadoch by sme mohli uvažovať o tom, že policajti si udelili výnimku okamžite potrebnú v cestnej premávke a zároveň výnimku zo zákazových značiek. Otázkou ale ostáva, na čo je potrebné jazdiť v strede diaľnice, vozidlo na vozidle, ak sa policajti nikam neponáhľajú.
Z jedného zo záberov, ktorý Vladimír natočil po zastavení policajtmi vyplýva, že policajti šli 110 km/h.
Policajt nechcel, aby ich predbehol
Policajt jedného z vozidiel sa okrem porušovania predpisov rozhodol "vyškoliť" Vladimíra. Mohol ho tým ohroziť. Určite ho ale obmedzil.
Vladimír sa niekoľkokrát pokúšal policajné autá predísť cez ľavý jazdný pruh. Policajt sa zakaždým preradil do ľavého pruhu, aby mu v tom zabránil. Najmenej jedenkrát to spravil tesne pred Vladimírovým vozidlom.
Porušil tým predpis o dávaní prednosti v jazde vozidlu jazdiacemu v pruhu, do ktorého sa iné vozidlo preraďuje.
Za nedanie prednosti v jazde je pritom nielen pokuta do 300 eur ale aj zákaz šoférovania až na dva roky.
Po štvrtom pokuse vodiča zastavili
Keď sa Vladimír rozhodol štvrtýkrát predbehnúť policajtov, jedno z vozidiel sa mu znovu postavilo do cesty a eskortovalo ho na kraj diaľnice.
Tam sa ukázalo, že policajt chcel Vladimírovi zabrániť prekračovať najvyššiu povolenú rýchlosť.
Policajt ale dopredu nemohol vedieť, prečo vodič jazdil rýchlejšie ako 110 km/h. Predpisy v istých situáciách a istým vodičom dovoľujú prekročiť povolenú rýchlosť.
Pre úplnosť ale treba dodať, že policajt, ktorý zastavil Vladimíra, bol mimoriadne slušný. Pokutu mu nedal, ale upozornil ho na to, že nesmie prekračovať najvyššiu povolenú rýchlosť.

Preveria, čo policajti robili
Požiadali sme políciu o reakciu na natočené video.
"Na základe vášho podnetu polícia preverí skutočnosti, za akých došlo k podozreniu zo spáchania priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. V prípade preukázania zavinenia zo strany policajta (vodiča služobného cestného vozidla) príslušný nadriadený v rámci vlastnej disciplinárnej právomoci prijme opatrenia v zákonnej lehote," uviedla Karina Považanová, hovorkyňa bratislavskej krajskej polície.
Ozval sa nám aj policajt, ktorý prípad preveruje a požiadal nás o kontakt na Vladimíra. Potvrdil nám, že má v úmysle riadne vyšetriť, čo sa stalo.
Vladimír súhlasil, že pomôže polícii, aby pomohol z ciest spraviť bezpečnejšie miesto.