Značná skupina ľudí so zdravotným postihnutím potrebuje na ceste za kvalitnejším a samostatným životom špeciálne upravené auto.
Dnešné technické možnosti umožňujú prestavbu vozidiel podľa ich individuálnych potrieb a typu zdravotného postihnutia.
Opel ponúka program mobility
Na tohto týždňovej tlačovej konferencii predstavil nemecký výrobca s bleskom v znaku program mobility Opel Handycars. Ten je určený pre spoluobčanov s rôznou formou a mierou telesného postihnutia.
V rámci Handycars ponúka automobilka na Slovensku komplexné poradenstvo a prostredníctvom partnerskej spoločnosti aj úpravu vozidiel pre potreby zdravotne postihnutých občanov.
Súčasťou programu mobility je zľava, ktorá v priemere dosahuje 23 percent z cenníkovej ceny v závislosti od vozidla a stupňa výbavy. Zľavu však nie je možné kombinovať s akciovými ponukami a ďalšími bonusmi.
Movano sa dá šoférovať priamo z vozíka
Samotná úprava vozidiel má niekoľko stupňov a zároveň je vždy individuálna podľa nárokov vzhľadom na typ zdravotného postihnutia.
Od úpravy riadenia cez špeciálne sedadlá a plošiny pre uľahčenie nastupovania až po komplexné úpravy.
Cieľom komplexnej prestavby je zabezpečiť nastupovanie a riadenie vozidla aj priamo z invalidného vozíka.
Prvým takýmto vozidlom na Slovensku je Opel Movano, ktorý získala Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR.
Jeho prestavba si vyžadovala montáž zdvíhacej plošiny, elektrické ovládanie zadných dverí, či inštaláciu automatického dokovacieho zariadenia pre státie elektrického vozíka.
Movano prešlo aj množstvom ďalších úprav pre možnosť prevozu pasažierov s obmedzeným pohybom.
Pri získaní nového vozidla majú zdravotne postihnutí možnosť získať od štátu dva príspevky. Jeden na kúpu a druhý na prestavbu automobilu.
O príspevok na prestavbu môžu požiadať až po zakúpení a prihlásení nového auta. Nové a pre ich potrebu upravené vozidlo tak z dôvodu štátnej byrokracie reálne dostanú do užívania až po asi troch mesiacoch.