BRATISLAVA. Policajti už vedia, ktoré úseky ciest považujú ľudia za najproblematickejšie. Práve dnes na ne postavia hliadky. Preventívna akcia Rýchlostný maratón štartuje o šiestej ráno a potrvá nepretržite 24 hodín.
Hliadky budú kontrolovať najmä dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti. Vysoká rýchlosť je podľa štatistík druhou najčastejšou príčinou dopravných nehôd a hlavnou príčinou smrteľných dopravných nehôd, tvrdí Martin Wäldl, hovorca policajného prezídia.
Do prípravy tejto akcie sa mohol zapojiť každý občan s prístupom na internet. „Cez webový portál polície môžu definovať rizikové miesta, kde vodiči bezohľadne prekračujú rýchlosť,“ povedal v marci počas predstavovania akcie policajný viceprezident Ľubomír Ábel.
Policajti bližšie k ľuďom
Dať možnosť ľuďom oznámiť, kde by si policajtov želali najviac, je dobrý nápad, hovorí dopravný analytik Ján Bazovský.
„Policajti veľakrát nevedia postrehnúť, ktoré úseky sú najproblematickejšie a podnety od občanov sú oveľa efektívnejšie,“ povedal Bazovský.
Rýchlostný maratón je najmä preventívna akcia. Policajti preto budú vodičov za prekročenie rýchlosti iba napomínať, nie pokutovať. Neplatí to však všeobecne, podľa vedenia dopravnej polície môže dostať pokutu každý vodič za bezohľadnú jazdu na nebezpečných úsekoch ciest.
„Napomenutie sa týka prekročení rýchlosti do 20 kilometrov za hodinu v obci a do 30 kilometrov za hodinu mimo obce,“ spresnil Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície policajného prezídia.
Pomáhať a chrániť
Polícia chce zmeniť rozšírený názor, že radary stavia najmä na miestach, na ktorých sa pokuty ľahko vyberajú, a nie tam, kde by sa takto dali obmedziť agresívni šoféri.
„Ľudia si všimnú, že policajti sú tu pre nás a napĺňajú heslo pomáhať a chrániť. A nie sú tu len na to, aby sa postavili na koniec dediny, merali rýchlosť a rozdávali pokuty,“ tvrdí Bazovský.
Do akcie sa súbežne zapája 22 európskych štátov, ktoré sú členmi organizácie TISPOL združujúcej dopravné polície. S výnimkou Ukrajiny sú v nej všetky štáty, s ktorými Slovensko susedí. Aj v nich sú verejne známe miesta, kde budú stáť policajné hliadky s radarmi.
„Chceme sa dostať do hláv vodičov, nie do ich peňaženiek,“ povedal Aidan Reid, prezident TISPOL-u.
Cenné informácie
Z informácií od občanov môže polícia ťažiť aj po skončení akcie a častejšie sa zameriavať na nahlásené úseky. „Budeme poznať miesta, ktoré ľudia považujú za rizikové a domáhajú sa, aby na nich bola polícia,“ uviedol Ábel.
Do akcie nasadia všetkých 245 policajných radarov, hliadky dopravnej i poriadkovej polície.
„V našich možnostiach bude, aby sme za 24 hodín obsiahli aj niekoľko tisíc miest,“ vysvetlil Ábel. Akcia podľa neho nebude statická a hliadky s radarmi sa budú premiestňovať.
„Rýchlostný maratón je o prevencii. Chceme, aby vodiči mysleli na rýchlosť, ktorú si vyberú. Rýchlosť, ktorá je aj legálna, aj vhodná na dané podmienky,“ povedal Aidan Reid.
Autor: Roman Cuprík