zvyšujú ceny áut. Brusel ich totiž chce zdaniť jednotnou sadzbou, aby stáli vo všetkých členských krajinách rovnako. Európskej komisii (EK) vadilo, že napríklad v niektorých krajinách sú autá lacnejšie než v susedných štátoch, a tak sú napríklad tamojší obchodníci ukrátení. Je to dôsledok rozdielneho zdanenia, lebo v pätnástke platí v súčasnosti pätnásť rôznych daňových systémov.
V rámci liberalizácie sa majú ceny pred zdanením zjednotiť, čo však vedie k ich rastu. Podľa štúdie spoločnosti KPMG sa za posledných 12 mesiacov zvýšili takmer o päť percent. Ceny vzrástli vo všetkých krajinách s výnimkou Veľkej Británie, kde priemerná maloobchodná cena v roku 2002 o 2,2 percenta poklesla, viac-menej konštantné zostali ešte v Rakúsku.
Najviac boli postihnutí motoristi v severských krajinách. V Dánsku sa ceny zvýšili o 7,6 percenta a v Nórsku dokonca o 12 percent. "Výrobcovia automobilov sú pod tlakom, aby štandardizovali ceny pred zdanením a vyhli sa tak masívnej explózii šedého trhu, lebo spotrebitelia si logicky kúpia svoj nový automobil v tej členskej krajine EÚ, kde je najlacnejší," vysvetlil Mike Bacon.
Skutočnosť, že sa ceny vozidiel v krajinách EÚ naďalej výrazne odlišujú, vyplýva aj z júlového porovnania indexu maloobchodných cien osobných automobilov vrátane dane. Pod priemerom krajín eurozóny boli v Taliansku a Belgicku, vysoko nad priemerom boli naopak na severe Európy. Zatiaľ čo v Taliansku sa nové osobné autá predávali o štyri percentá lacnejšie ako bol priemer v krajinách pätnástky, napríklad v Nórsku uvádza KPMG 159 percent priemeru.
Česká republika má v tomto porovnaní index 95 a susedné Poľsko 86. Podľa EK sa ceny ešte výrazne nevyrovnali kvôli tomu, že nová legislatíva o predaji motorových vozidiel doteraz naplno nevstúpila do platnosti, uzatvára český iDnes.