Dundee 26. septembra (TASR) - Vďaka technickému pokroku je auto
plné vymožeností, od multifunkčných autorádií cez mobilné telefóny po
družicové navigačné ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Dundee 26. septembra (TASR) - Vďaka technickému pokroku je auto plné vymožeností, od multifunkčných autorádií cez mobilné telefóny po družicové navigačné systémy. Práve títo elektronickí pomocníci však odvádzaniu pozornosť od riadenia vozidla. Tento problém sa rozhodli riešiť britskí vedci z University of Dundee.
Vodič sa už nebude musieť naťahovať za prístrojmi, pretože jeho úmysel, naznačený pohybom ruky, zaznamenajú pohybové senzory zabudované v aute. Informáciu spracuje centrálny počítač, ktorý napríklad stíši rádio, vymení kompaktný disk, alebo vytočí telefónne číslo. Prvé demonštračné zariadenie už bolo úspešne otestované, oznámil Stephen McKenna na výročnom stretnutí British Association for the Advancement of Science v Glasgowe.
"V prvom rade sme sa zamerali na ovládanie autorádia, pretože z neho pramení najviac nehôd," povedal McKenna. Stačí, aby vodič prstom ukázal na malý displej nad tachometrom so symbolmi systémových funkcií. Priebeh pohybu prsta sleduje videokamera umiestnená nad vodičom, z čoho systém určí zvolenú funkciu.
Podľa McKennu bude možné systém ovládať aj jednoduchými slovnými príkazmi, no predtým treba vyriešiť niekoľko problémov. Systém musí napríklad vedieť rozlišovať medzi priamym príkazom a konverzáciou vodiča s pasažiermi. V nej totiž môžu byť aj slová, ktoré by počítač mohol chápať ako príkaz. Do vyriešenia tohto problému je lepšie používať vizuálne systémy.
Vývojári z firmy IBM by však mohli mať námietky, pretože len nedávno predstavili "digitálneho spolujazdca", ktorý rovnaké úlohy plní po zadaní slovných príkazov. McKenna sa ale práce na projekte ACTIVE (Advanced Camera Technology In Visual Ergonomics) nemieni vzdať.
Ani vizuálna verzia systému ešte nie je celkom bez chýb. Ak sa auto napríklad ocitne v tuneli, systém by mohli zmiasť meniace sa svetelné podmienky. Tento nedostatok má byť odstránený v krátkom čase.
Systém ACTIVE môže byť pomôckou pre telesne postihnutých ľudí. "Ľudia s motorickými poruchami síce nemôžu rozprávať, ale rukami robia individuálne pohyby, ktoré vedia pochopiť ich príbuzní," povedal McKenna pre časopis Nature. To isté by bolo možné "naučiť" aj počítač.