Mám 5-ročné auto a chcel by som ho predať. Ako mám pri predaji postupovať?
Ján B., Bratislava
Predaj motorového vozidla sa medzi fyzickými osobami - nepodnikateľmi - riadi ustanoveniami § 588 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka, v znení neskorších predpisov upravujúcich kúpnu zmluvu. Pre nadobudnutie vlastníckeho práva k vozidlu sa vyžaduje platné uzavretie kúpnej zmluvy, nevyžaduje sa ale jej uzavretie v písomnej forme.
Je však v záujme aj predávajúceho aj kupujúceho, aby bola zmluva uzavretá písomne. Pre platné uzavretie kúpnej zmluvy je nevyhnutné, aby obsahovala podstatné náležitosti - teda predmet kúpy a kúpnu cenu. Zmluvnými stranami sú predávajúci ako vlastník vozidla a kupujúci, prípadne nimi riadne splnomocnené osoby.
V prípade, ak predávate vozidlo nadobudnuté za trvania manželstva a patriace do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, sú predávajúcimi obaja manželia. Predmet kúpy - motorové vozidlo - musí byť v zmluve jednoznačne vymedzené tak, aby o tom, čo je predmetom kúpy, nevznikli pochybnosti, Nesmú teda chýbať údaje o vozidle uvedené v technickom preukaze, nemali by chýbať údaje o čísle motora, čísle karosérie, prípadne ďalšie.
Z praktického hľadiska je vhodné, aby zmluvné ustanovenia o predmete kúpy obsahovali aj bežné príslušenstvo vozidla, ktoré vlastník predáva spolu s automobilom. Z kúpnej zmluvy vzniká kupujúcemu povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu.
Splatnosť kúpnej ceny treba dojednať jednoznačne, najvhodnejšie priamo pri odovzdaní a prevzatí vozidla.
Kúpna cena sa považuje za zaplatenú v momente, keď sa peniaze dostanú predávajúcemu (boli pripísané na jeho účet, prípadne hotovosť bola odovzdaná súčasne s odovzdaním vozidla).
Ak kupujúci kúpnu cenu nezaplatí, môže predávajúci po uplynutí dodatočne poskytnutej lehoty od zmluvy odstúpiť.
Na druhej strane z kúpnej zmluvy vzniká predávajúcemu povinnosť odovzdať predmet kúpy kupujúcemu. Predávajúci je povinný dodať kupujúcemu automobil bez faktických (týkajú sa stavu vozidla) aj právnych chýb (napríklad záložné právo na vozidlo), odovzdať doklady od motorového vozidla a umožniť kupujúcemu nadobudnúť vlastnícke právo k vozidlu. Ak má automobil chyby, je predávajúci povinný kupujúceho na ne upozorniť, inak za ne zodpovedá.
Ak predávajúci kupujúceho na chyby upozorní, už za ne nezodpovedá. Je preto vhodné zahrnúť do kúpnej zmluvy upozornenie predávajúceho na jemu známe chyby a prehlásenie kupujúceho, že bol oboznámený s technickým stavom vozidla.
Okamihom odovzdania vozidla kupujúcemu nadobudne k nemu kupujúci vlastnícke právo. Moment nadobudnutia vlastníckeho práva možno však dohodnúť medzi zmluvnými stranami aj inak. Je možné využiť ustanovenie § 601 Občianskeho zákonníka a v kúpnej zmluve dohodnúť písomne tzv. výhradu vlastníctva, na základe ktorej prejde vlastnícke právo k vozidlu na kupujúceho až po zaplatení kúpnej ceny predávajúcemu.
Upozorňujeme, že predajom vozidla môže vzniknúť predávajúcemu daňová povinnosť v zmysle zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov, v znení neskorších predpisov, ak medzi nadobudnutím a predajom vozidla neuplynul viac než jeden rok, kedy je príjem z predaja vozidla od dane oslobodený.