Považská Bystrica 30. januára (TASR) - Do nepríjemností sa môžu dostať motoristi, ktorí chcú ušetriť na zákonnej poistke. Vozidlo môžu nechať dočasne vyradiť z evidencie, lenže podľa zákona o premávke na pozemných komunikáciách nesmie byť odstavené na verejnom priestranstve.
Mnohým z vodičov to môže spôsobiť problémy, pretože nie sú vlastníkmi súkromného pozemku, na ktorom by auto mohli na niekoľko mesiacov odparkovať. Zákon ukladá, že držiteľ musí auto do 30 dní po vyradení z evidencie odstrániť, inak mu ho správca komunikácie dá odtiahnuť. Platí to napríklad na verejných parkoviskách na sídliskách.
Náčelník Mestskej polície v Považskej Bystrici Jozef Vaneček povedal, že na dvoch sídliskách zatiaľ narátali 17 takto odstavených vozidiel bez evidenčných čísiel. "Majiteľov upozorníme, že si vozidlá musia odstrániť na súkromný pozemok, lebo takéto vozidlo nemôže zaberať verejné priestranstvo," uviedol náčelník. Vypátrať majiteľa auta, ktoré nemá evidenčné čísla, nebude jednoduché. "Budeme musieť pracne zháňať, komu auto patrí, zvoniť ľuďom v domoch na okolí a vypytovať sa susedov," dodal Vaneček.
Ak majiteľ nezareaguje na výzvu, podľa zákona musí mesto ako správca komunikácie konať. "Asi budeme musieť auto odtiahnuť a umiestniť ho na nejaké strážené miesto, aby nedošlo k jeho vykradnutiu," povedal Vaneček. Na nepoužívané autá, ktoré zaberajú parkovacie miesta na sídliskách, sa podľa neho sťažujú ostatní vodiči. Dodal, že tento problém sa netýka len Považskej Bystrice.
Rozhodnutia o dočasnom vyradení z evidencie vydávajú obvodné úrady. Ľuboš Ďuráči z Obvodného úradu v Trenčíne povedal, že rozhodujú podľa zákona, ktorý nepozná pojem "dočasné" vyradenie. "Podľa zákona je to tak. Auto vyradené z evidencie nemá stáť na verejnom priestranstve," potvrdil Ďuráči.
Trenčianska krajská policajná hovorkyňa Lenka Bušová TASR informovala, že do konca januára bolo v okresoch Považská Bystrica a Púchov z evidencie dočasne vyradených 331, v okrese Trenčín 261 a v okrese Ilava 214 vozidiel.