Potvrdili to poznatky pracovníkov zvolenského Ústavu ekológie lesa (ÚEL) SAV, ktorí od marca do konca septembra najmä na strednom Slovensku monitorovali vyše 4 200 kilometrov ciest. Kým predtým na sto kilometroch komunikácií denne zahynulo priemerne 1,6 cicavca, teraz je to takmer päť.
Ako pre TASR uviedol vedúci oddelenia ekológie živočíchov ÚEL SAV Anton Krištín, pod kolesami áut najčastejšie hynú ježe. Zo 100 usmrtených cicavcov ich bolo až 57. V pätnástich percentách prípadov išlo o líšky a v trinástich o kuny. Pritom usmrtenie týchto dvoch druhov zvierat na cestách pred dvadsiatimi a tridsiatimi rokmi zaznamenali len výnimočne.
Naopak, výrazný pokles počtu zajacov v prírode sa prejavil aj na rapídnom znížení prípadov ich zabitia autami. Kým v predchádzajúcom období zo sto usmrtených zvierat bolo až 62 zajacov, teraz to boli len dva. Počet týchto usmrtených zvierat však predtým i teraz môže byť skreslený, pretože niektorí vodiči si zrazené zajace zoberú. Neustále veľké znižovanie stavov zajacov nepotvrdzuje len ich minimálne usmrcovanie na cestách, ale aj údaje získané od poľovníkov.
Podľa A. Krištína k zvýšeniu počtu zvierat, ktoré zahynú pri strete s vozidlami, dochádza aj v dôsledku nárastu počtu áut, ktorý sa za posledných desať rokov zvýšil šesťnásobne. Úlohu zohráva aj ich vyššia rýchlosť, pri ktorej zvieratá majú len veľmi malú šancu úniku. Tá navyše spôsobuje aj to, že niektoré zo zrazených zvierat neostanú na ceste, ale skončia v tráve a pri monitorovaní počtu usmrtených živočíchov ich nenájdu.