Skúška systému ochrany proti podkĺznutiu prebieha za prítomnosti osobného auta, v tomto prípade Audi A3. Audi A3 naráža v rýchlosti 60 km/h do nákladného automobilu tak, že náraz zasiahne 75 percent čelnej šírky osobného automobilu. Aby sa tento typ zrážky obišiel bez tragických následkov, je nutná vysoká bezpečnosť osobného auta, ale aj ohľaduplnosť konštrukcie kamióna. Jeden zo systémov ochrany proti čelnému podkĺznutiu má aj Scania. Po takomto náraze sú cestujúci v osobnom automobile schopní sami vystúpiť.
Stretnutie obra s trpaslíkom - tak sa zvykne označovať náraz osobného automobilu do kamióna. Následky dopravných nehôd kamiónov sú často tragické, preto ich výrobcovia kladú čoraz väčší dôraz na bezpečnosť. Dlhodobo sa skúšajú a preverujú systémy aktívnej bezpečnosti, ktoré majú nehode zabrániť.
Scania napríklad do svojho modelu R-série montuje antiblokovací systém, zjednodušené radenie rýchlostí, prípadne xenónové svetlomety. Ťahače 4x2 s pneumatickým odpružením môžu byť voliteľne vybavené programom elektronickej stabilizácie ESP a, samozrejme, ABS. Skúšky systému ESP prebiehali posledných sedem až osem rokov s rôznymi kombináciami ťahačov a návesov, aby overili správnosť funkcie ESP za všetkých okolností.
Prvky pasívnej bezpečnosti sa dostávajú na rad pri nehode. Hoci sú kamióny vysoké a ťažké, achillovou pätou kabíny boli krátke deformačné zóny pri náraze do múru či stromu. Scania R série má stĺpik riadenia navrhnutý tak, aby minimalizoval možnosť zranenia vodiča. Volant sa pri náraze kontrolovaným spôsobom zdeformuje, aby pohltil čo najviac energie. Voliteľne je k dispozícii aj volant vybavený airbagom. Pre lepšiu ochranu osobných automobilov v prípade vzájomného nárazu sa začali do kamiónov montovať bariéry proti podkĺznutiu osobného auta. Bariéra zároveň slúži ako spojler, ktorý upravuje prúdenie vzduchu v prednej časti automobilu.