Autá ponúkajú stále viac možností, ako čo najlepšie nastaviť pozíciu za volantom, no nie všetci vodiči to využívajú. Správne sedenie je prvým stupňom prevencie proti dopravnej nehode, pretože na vzniknutú kritickú situáciu treba reagovať okamžite a s prehľadom.
V prvom rade je podstatný výhľad z vozidla a pohodlný dosah na dôležité ovládacie prvky (volant, pedále, radiaca páka, zapínanie smeroviek a stieračov). Nastavenie výšky sedadla (ak je vo výbave) závisí od vzrastu a potrieb vodiča. Pre nastavenie sklonu operadla už existujú presné pravidlá. Operadlo musí byť nastavené tak, aby pri opretom chrbte a ramenách o sedadlo dosiahlo zápästie vystretých rúk na veniec volantu. Iba s mierne pokrčenými rukami dokážeme volantom otáčať rýchlo a presne. Vzdialenosť sedadla od prístrojovky má byť taká, aby mal vodič pri vytlačenej spojke ešte mierne pokrčenú nohu v kolene.
Pri vzpriamenom posede sa človek tak skoro neunaví a je to lepšie pre chrbticu. Pohyb auta má vodič cítiť zadnou časťou tela, nie chrbtom. Dôležitá je aj poloha hlavy. V ostrých zákrutách nenakláňajme hlavu smerom do zákruty, pretože zrak vníma obraz skreslene. Pre potvrdenie tohto javu si stačí vyskúšať vojsť do úzkej garáže so vzpriamenou hlavou a potom s hlavou naklonenou k ramenu.
Dnes je módou jazdiť takmer poležiačky s jednou vystretou rukou na vrchu volantu, druhou na lakťovej opierke a hlavou naklonenou k spolujazdcovi. Tento spôsob je úplne nesprávny!
Nedávno sa zmenila aj stará teória ako držať volant. Poloha rúk nezodpovedá času na hodinách "o desať dve" ale "trištvrte na tri".
Podcenenie správneho nastavenia spätných zrkadiel môže mať v dnešnej prehustenej premávke katastrofálne následky. Telefonovanie za volantom bez "hands free" je na Slovensku zakázané a zákon nepovoľuje ani činnosti, ktoré s jazdou a ovládaním vozidla nesúvisia. Napríklad fajčenie, jedenie a pitie. K častým neduhom v meste patrí čítanie rannej tlače v zápchach.