Leoben 22. apríla (TASR) - Zdá sa, že katalyzátory v autách jeden problém vyriešili, ale druhý spôsobili. Rakúski vedci z univerzity v Leobene totiž zistili, že pôda pozdĺž ciest obsahuje vysoké koncentrácie vzácnych kovov ako sú platina, paládium, rhódium a irídium.
Tieto kovy sa pridávajú do katalyzátorov, aby premieňali oxid dusnatý a oxid uhoľnatý na menej škodlivé zlúčeniny. Zatiaľ sa nevie, aký vplyv majú na životné prostredie.
"Zavedenie povinných katalyzátorov v roku 1987 na jednej strane znížilo emisie oxidu dusnatého a uhľovodíkov, zároveň sa však začali vypúšťať nové skupiny škodlivín," povedal Thomas Meisel z Oddelenia pre všeobecnú, analytickú a fyzikálnu chémiu leobenskej univerzity.
Vzácne kovy vznikajú chemickými procesmi v katalyzátore a koncentrujú sa pozdĺž ciest. Jedno auto uvoľní asi 0,5 mikrogramu platiny na kilometer. Najvyššie koncentrácie platiny (134 nanogramov na gram) sa namerali pri diaľnici A14. Vzorky vedci odobrali na ôsmich stanovištiach medzi Viedňou a Vorarlberskom.
Keďže vzácne kovy sa nerozkladajú, s určitosťou sa dá očakávať zvyšovanie ich koncentrácií v pôde pri cestách. "Kolegovia si zažartovali, že začnú z cestného prachu ťažiť vzácne kovy," poznamenal Meisel.