Žilina 18. februára (TASR) - Slovenským vodičom, ktorí v Poľsku zaparkujú na mieste, kde to nie je dovolené, môže súkromná firma odtiahnuť auto a bude musieť zaplatiť pokutu, odťah a parkovné. Vozidlo, ktoré si vodič nevyzdvihne do šiestich mesiacov, môže byť predané.
Riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu (KDI) Krajského riaditeľstva (KR) PZ v Žiline Richard Dragoun dnes na tlačovej besede v Žiline informoval spolu s kolegami z dopravnej polície Malopoľského vojvodstva so sídlom v Krakove o rozdieloch v dopravných predpisoch na Slovensku a v Poľsku. Riaditeľ KDI zdôraznil, že poľskí policajti môžu za prekročenie predpisov uložiť pokutu až do výšky 500 zlotých. Priestupky v Poľsku nemusia byť podľa Dragouna zdokumentované tak ako u nás. "U nás bežne používané fotoradary vykazujú dokumentačné materiály a my musíme dodatočne zistiť, kto vozidlo viedol. V Poľsku majú napríklad pištoľové radary a keď policajt povie, že ste rýchlosť prekročili, tak ste ju prekročili a hrozí vám uloženie sankcie," uviedol Dragoun.
Zástupca riaditeľa dopravnej polície Malopoľského vojvodstva so sídlom v Krakove Bohuslav Žurek uviedol, že jazda pod vplyvom alkoholu od 0,2 do 0,5 promile je v Poľsku kvalifikovaná ako priestupok a vodičom za ňu hrozí pokuta do 500 zlotých. Ak ale vodič spôsobí dopravnú nehodu, ide už o trestný čin. Jazda pod vplyvom alkoholu nad 0,5 promile je kvalifikovaná ako trestný čin, polícia zadrží vodičský preukaz a vodiča predvedie na súd.
Najčastejšími dopravnými priestupkami sú v Poľsku podľa Žureka prekročenie rýchlosti, nepoužitie bezpečnostného pásu, predpísaného osvetlenia. Za tieto priestupky hrozia pokuty od 100 do 500 zlotých. Ak vodič spôsobí v Poľsku priestupok, nezaplatí pokutu a počas jedného roka sa nevráti na územie Poľska, tento priestupok je anulovaný. Riaditeľ žilinského KDI zároveň upozornil slovenských vodičov, že od začiatku tohto roka sa na Slovensku zvýšila táto lehota na dva roky pre priestupky spáchané v tomto roku.