Vzrásť by však mala kvalita výučby ako aj znalosti a zručnosti jej absolventov. Šéf rezortu očakáva aj pokles nehodovosti.
Jednou z noviniek, ktorú zákon oproti súčasnému stavu prináša, je zmena podnikania v oblasti prevádzky autoškôl z voľnej ohlasovanej živnosti na viazanú živnosť s vymedzením požadovanej odbornej spôsobilosti a technickej základne.
Kým doteraz mohli majitelia škôl zamestnávať školiteľov aj na základe živnostenského oprávnenia, po novom s nimi budú musieť uzatvoriť istý druh pracovného pomeru. Minister Prokopovič si myslí, že to bude viesť k väčšej zodpovednosti školiteľa voči majiteľovi.
Pre prípady, že prevádzkovateľ autoškoly nedokončí výcvik, alebo inak nesplní svoje záväzky, bude slúžiť definovaná finančná spoľahlivosť. Tú môže preukázať napríklad vlastníctvom, spoluvlastníctvom alebo nájmom priestorov, trenažéru alebo iným vlastným imaním v rozsahu 100 000 Sk na jedno osobné motorové vozidlo.
Zákon dáva možnosť nahradiť autocvičisko trenažérom. Autotrenažéri podľa spracovateľov zákona z ministerstva dopravy dokonale simulujú cestnú premávku. Preto nie je potrebné mať aj autocvičisko. Prevádzkovatelia autoškôl budú musieť viesť technickú základňu v účtovníctve ako hmotný majetok, a to aj v prípade finančného prenájmu v súlade s novým zákonom o dani z príjmov.
Nový zákon súčasne transformuje Slovenskú komoru výcvikových zariadení autoškôl na občianske združenie, ktoré by malo ako živnostenské spoločenstvo plniť úlohy podľa živnostenského zákona a prípadne ďalšie úlohy, ktoré môže naň preniesť ministerstvo.
Doteraz bola problematika autoškôl roztrúsená v rôznych právnych predpisoch, zákonoch i vyhláškach. Nový zákon tak predstavuje prvú ucelenú zákonnú úpravu autoškôl.