Ako fungujú ? Ani jednej z prevodoviek nepatrí prívlastok automatická, hoci sú schopné fungovať v automatickom režime. V princípe ide o obyčajnú päťstupňovú manuálnu prevodovku, ku ktorej konštruktéri navrhli elektromechanické ovládacie členy. Jedna časť systému elektromechanicky ovláda tiahlo radenia prevodových stupňov a druhý elektromechanický člen je určený na stláčanie spojky. Riadiaca elektronika určuje kedy a aký stupeň bude zaradený a tiež určuje rýchlosť stlačenia a púšťania spojky. Z interiéru zmizol spojkový pedál a radiaca páka nechodí v klasickej „H“ kulise, ale pripomína joystick k počítaču.
Hlavne do mesta
Nové robotizované prevodovky v prvom rade odbremeňujú vodiča od stláčania spojky. Elektronika okrem toho optimalizuje chod spojky tak, aby sa nadmerne neopotrebuvávala. Radenie bez spojky prináša svoje ovocie v zložitých dopravných situáciách typických pre rannú špičku v meste. Tento typ prevodovky podľa nás nepatrí do hornatých častí Slovenska s tuhou zimou a snehom na ceste, ale do veľkých miest a na udržiavané cesty s hustou premávkou. Spojka v obidvoch prípadoch pracuje veľmi jemne ale na čeasté vyhrábávanie sa zo snehu bude lepšia manuálna prevodovka. Citroen pripravil pre nečinnú ľavú nohu vodiča opierku ale Ford na tento detail pozabudol a opierka nohy nám chýbala.
Každý má svoje
Citroen aj Ford zvolili k robotizovaným prevodovkám celkom čiperné motory objemu 1,4 litra. Papierovo vyšší výkon Citroenu sa prejavil pri vyšších rýchlostiach, kedy Fieste dochádzal dych a bola hlučnejšia ako C3. Naopak Ford dominoval v zrýchlení do 100 km/h, kde bol takmer sekundu lepší vďaka kratším prevodom a niečo rýchlejšiemu preraďovaniu. Citroen dokáže vypnúť motor so zaradeným stupňom a potom opäť naštartovať. Nemecký konkurent potrebuje pre istotu pred naštartovaním navoliť neutrál. Komfort preraďovania je priamoúmerne závislý od práce s plynom a bez problémov sa vodič po týždni dokáže vcítiť do práce prevodovky a zase naopak, prevodovka do naturelu vodiča. V jemnosti preraďovania (pri maximálnom zrýchlení) robotizované prevodovky nedobehnú klasické automaty, ale zase ponúkajú možnosť okamžite zasiahnuť do automatického režimu manuálnym preradením. Pred predchádzaním iného auta alebo v kopci si navolíte konkrétny stupeň a ten ostane zaradený ako pri manuálnej prevodovke až dovtedy, kým nepreradíte. O moentálne zaradenom stupni informuje vodiča údaj an displeji. Manuálny systém radenia bez spojky vzdialene pripomína pretekárske sekvenčné radenie a aj v malom aute dokáže navodiť športovú atmosféru na kľukatých vidieckych cestách. Športovejší zvuk a rýchlejšie radenié má Ford, Citroen má zase radenie pod volatom ako v pretekárskom aute WRC. Robotizované prevodovky sú pre mnohých vodičov otáznikom, no jazdenie s malými autami v meste výrazne zjednodušujú a v niektorých prípadoch dokážu znížiť palivovú spotrebu (Ford) v porovnaní s manuálnou prevodovkou. Vďaka nášmu jazdeckému štýlu sme v teste nedosiahli katalógové hodnoty spotreby ani v jednom prípade, pretože sme skúšali, čo dokáže radenie vo svižnom tempe.
Za techniku sa platí
Technické novinky nezvyknú automobilky ponúkať v najlacnejších verziách, preto nadobúdacie ceny Ford Fiesty a Citroen C3 presiahli hranicu 450 000 tisíc. Ford požaduje príplatok za prevodovku 59 400 Sk, ale v tejto cene je zahrnuté ABS ako súčasť balíka. Citroen ponúka prevodvku priamo s motorom 1,4 16V ako jedinú verziu a v nižšej nadobúdacej cene ako Ford. Cenová politika oboch modelov je zameraná na ľudí žijúcich v meste, ktorí zarábajú viac a do ulíc mesta potrebujú síce malé ale komfortné auto so zaujímavou prevodovkou a nezáleží na tom, či to je Citroen alebo Ford.
Každý interiér má svoj rukopis – proti nemeckej strohosti stojí francúzska nápaditá hra tvarov. Ford ponúka príjemnejšie plasty, ale Citroen vedie v odkladacích priestoroch. Komfortnejšie sedadlá a viac miesta nad hlavou sme našli v C3-jke, Fiesta je zase veľkorysejšia k nohám pasažierov vzadu. Súboj o objemnejší batožinový priestor vyhráva Citroen.
Radiaca páka Citroenu sa obsluhuje jednoduchšie, ale Ford ponúka opačný a pre „pretekárov“ prirodzenejší systém podraďovania smerom dopredu. Podradiť v C3, znamená posunúť páku dozadu. V obidvoch prípadoch sme v meste využívali radšej automatický mód radenia ako manuálny. V Citroen C3 sme si vychutnali pretekárske „uši“ pod volantom, chýbalo nám však razantnejšie preraďovanie, ktoré sa logicky rozchádza s poslaním komfortného auta do mesta.