Popularita naftovvých motorov doteraz stúpala. Napokon na trhoch západnej Európy za ostatných desať rokov vzrástol podiel naftových motorov strednej triedy na 40 až 90 percent z celkového počtu predaných kusov. Invázia naftových motorov zasiahla aj triedu luxusných automobilov, v ktorej ešte pred desiatimi rokmi nebolo o naftovom pohone ani počuť. Vývoj cien motorovej nafty v porovnaní s benzínom môže tento trend veľmi nepriaznivo ovplyvniť, zvlášť ak stále dokonalejšie naftové motory (vybavebné náročnou technikou) sú oveľa drahšie ako benzínové. Rozdiel medzi cenou nafty a benzínu sa tak zmenšil (dokonca nafta je drahšia ako benzín), že o šetrení možno rozprávať už len v súvislosti s nižššou spotrebou a nie cenou nafty. Na druhej strane technika naftového motora pokročila tak dopredu, že v mnohých parametroch diesel poráža benzínový agregát. Takto sa v niektorých prípadoch stratil handicap vyššieho objemu diesela a vyššej zákonnej poistky. Napríklad motor 1,3 CTDI alebo JTD (dodáva sa pre Opel a Fiat) dosahuje výkon a parametre benzínových motorov svojej objemovej kategórie. Pokiaľ ide o výšku zákonnej poistky rozdiely sú minimálne.
Za techniku sa platí
Moderné naftové motory sú síce výkonné a úsporné, ale aj podstatne drahšie ako zodpovedajúce benzínové motory porovnateľného výkonu. Preto sú dnešné „superdiesele“ drahé a v niektorých prípadoch je rozdiel v cene porovnateľných motorov až 100 000 Sk. Ak berieme do úvahy, že diesel spotrebuje v praxi približne o 2 l/100km menej ako benzínový motor, na jednom kilometri vodič ušetrí (pri súčasných cenách) približne 0,80 Sk. Návratnosť investície do naftového motora sa takto v spotrebe vráti po ubehnutí 80 000 až 150 000 km, niekedy aj viac.
Výber motora neovplyvňuje iba spotreba
Dôvodom na kúpu naftového motora môžu byť jeho vlastnosti, teda dobrý ťah od nízkych otáčok a vysoký výkon pri nízkej spotrebe. Niektorým vodičom charakteristika naftového motora a vyšší komfort prevádzky vyhovujú. Naopak pre iných vodičov je naftový motor vďaka predsudkom odstrašujúci, hoci zlé štartovanie v zime patrí minulosti. Vývoj v predaji naftových motorov ovplyvňuje marketing a akcie „diesel za cenu benzína“, ktoré vlastne dokazujú potrebu cenovo zvýhodniť naftový motor. Predajne automobilov poskytujú zľavy prípadne vybavenie naviac, aby bol diesel atraktívnejší. Zákazník by sa mal orientovať práve na takýto typ ponuky, aby sa mu pomyselná návratnosť kúpy zdala prijateľnejšia. Z hľadiska ochrany životného prostredia si nemajú oba motory čo vyčítať, pretože kým benzínový agregát je jedovatejší, diesel zase vypúšťa do ovzdušia sadze (s výnimkou motorov s časticovým filtrom).
Spôsob používania a počet najazdených kilometrov
Počet najazdených kilometrov ročne je vážnym ukazovateľom pri rozhodovaní. Bežné rodinné auto nenajazdí viac ako 15 000 až 20 000 km, teda návratnosť investície do diesela sa pohybuje na hranici životnosti auta. Pokiaľ suma nerozhoduje a kupujúci váha nad luxusnejším autom s benzínovým motorom alebo rovnako drahým a chudobnejšie vybaveným nafťákom, práve diesel často vyhráva. Pri nákupe auta na firemné účely s ročným počtom kilometrov 40 000 a viac, atraktivita diesela stúpa. V takmer nekonečnej polemike benzín - diesel napokon rozhodnú sympatie k jednému alebo druhému, prípadne stav konta.
Rozdielne triedy automobilov
Teórie o výhodnejšej kúpe jedného alebo druhého neplatia pri luxusných automobiloch, kde neraz naftový a približne rovnako výkonný motor stojí menej ako benzínový agregát. Návratnosť v spotrebe je okamžitá a je iba na rozhodnutí majiteľa, čomu dá prednosť. Úspora paliva sa takto dostáva do popredia práve v luxusnej triede. Paradoxne pri drahých a ťažkých vozidlách je rozdiel v spotrebe oveľa väčší ako pri malých automobiloch a cenový rozdiel medzi oboma typmi motorov menej citeľný. Solventnejší klienti takto môžu pomyselne šetriť viac ako chudobnejšie vrstvy obyvateľstva.
Vzorec na približný výpočet návratnosti ceny naftového motora v spotrebe a cene paliva (vo výpočte nie je zahrnutý rozdiel v servisných nákladoch a zákonnom poistení)
(CD – CB) x 100
X = –––––––––––––––––––––––––––
(SB x pB) - (SD x pD)
X – počet kilometrov potrebných na to, aby sa rozdiel ceny vrátil v spotrebe
CD – cena modelu s naftovým motorom
CB – cena modelu s benzínovým motorom
SB – priemerná spotreba benzínového motora
pB – cena benzínu za 1 liter
SD – priemerná spotreba naftového motora
pD – cena nafty za 1 liter