Snáď najpozoruhodnejšou novinkou je systém kontrolujúci neželané opustenie jazdného pruhu označovaný AFIL. Kým ostatné automobilky vyvíjajú technicky náročné systémy sledujúce oči vodiča, Citroen sa vybral iným smerom. Elektronika pomocou infačervených snímačov kontroluje povrch cesty. Pokiaľ vozidlo začne prechádzať biele čiary bez toho aby vodič zapol smerovku, systém to spozoruje a vyšle informáciu riadiacej jednotke. Po bleskovom spracovaní informácie zarezonuje v sedadle vodiča vybračný člen a fyzicky ho upozorní na opustenie jazdej dráhy. Vybračné členy v sedadle vodiča sú dva (pre ľavú a pravú stranu) a aktivujú sa podľa toho, na ktorej strane vozidlo opustilo pruh. Systém AFIL sa zapína po prekročení rýchlosti 80 km/h aby bol nápomocný hlavne na diaľnici. Vibrácie v sedadle pripomínajú masážny stroj a sedacie svalstvo vodiča impulzy cíti naozaj zreteľne. Pri prvej jazde s Citroenom C5 sme chvíľu pozabudli, že AFIL je vo vozidle namontovaný (príplatkové vybavenie) a prvé pošteklenie v sedacej časti nás poriadne vyľakalo. To však iba preto lebo sme pri zmene pruhu na diaľnici zabudli zapnúť smerovku. Neporiadnych vodičov môže systém naučiť dávať znamenie o zmene smeru jazdy. AFIL je možné vypnúť na prístrojovej doske napríklad pri jazde na vidieckych cestách plných zákrut, pretože stáčí ísť viac ako 80 km/h, súčasne rezať zákrutu cez stredovú čiaru a systém okamžite reaguje. V podstate AFIL je najlepšie používať na diaľniciach a rovných cestách, ktoré sú pre vodiča únavújúce a vytvárajú predpoklad mikrospánku. AFIL môže pomôcť aj v prípadoch keď vodič venuje pozornosť mobilnému telefónu prípadne nahliadnutiu do mapy počas jazdy a takto nechcene opustí jazdný pruh. Zatiaľ nevieme povedať, či vodič v mikrospánku po zobudení systémom AFIL bude vedieť zareágovať na to, z ktorej strany prišli vybrácie. Pokiaľ sme náročky systém aktivovali pri plnom vedomí bolo nám jasné, na ktorú stranu s máme vrátiť. Nutnosť mať takýto systém v automobile na dlhé cesty je opodstatnená, pretože môže zachrániť pokrčené plechy ale aj ľudské životy. V praxi sme sa presvedčili, že senzory systému AFIL reagujú aj na ošúchanú a menej výraznú bielu čiaru, preto je systém použiteľný aj na Slovensku.
Ďalším významným prvkom bezpečnosti posádky Citroenu C5 je zavedenie kontroly zapnutých bezpečnostných pásov na všetkých sedadlách vozidla. Na vrchu prístrojového panelu je umiestnená kontrolka nepripútaných ôsôb na sedadle vodiča, spolujazdca aale aj zadných sedadlách. V prípade, že na niektorom zo sedadiel sedí nepríputaná osoba symbol určený pre dané sedadlo svieti červenou farbou. Systém takto nepriamo odučí vodičov nechávať na zadných sedadlách ťažké predmety. Tie voľne ležiace na sedadle môžu byť v prípade havárie veľmi nebezpečné. Rovnako aj nepripútané osoby vzadu neohrozujú iba seba ale hlavne vodiča spolujazdca, pretože pri dopravnej nehode sú ich telá vystrelené dopredu a podľa situácie môžu zlomiť operadlo a zavaliť vodiča prípadne mu zlomiť väzy alebo sa zraziť hlavami. Pokiaľ sme na zadné
sedadlá položili iba vetrovku a ľahkú diplomatku systém na nezapnuté pásy vzadu neupozorňoval.
Tretí významný prírastok v oblasti pasívnej bezpečnosti – kolenný airbag sme našťastie nevyskúšali. Citroen C5 ponúka už vsériovom vybavení sedem vzduchových vankúšov. Dva čelné pre jazdca a spolujazdca sú adaptbilné a nafukujú sa v závislosti od váhy pasažiera a sily nárazu. K dvom čelným patria dva bočné na predných sedadlách a dva hlavové (okenné) pre predných aj zadných pasažierov. Novinka, kolenný airbag chráni dolné končatiny vodiča, ktoré sú vystavené vyššej pravdepodobnosti poranenia o prístrojovú dosku ako nohy spolujazdca.
Autor: rasty