"Vodiči nevedia bezpečne jazdiť v jazdných pruhoch, obchádzať, predchádzať, nedodržiavajú bezpečné vzdialenosti medzi vozidlami, nesprávne sa vyhýbajú a odbočujú neskoro," uviedla pre TASR Marta Bujňáková z tlačového oddelenia Prezídia PZ. Podľa štatistík často tiež riskujú pri prejazde križovatkou, či na železničných priecestiach.
Polícia apeluje najmä na žiadateľov o vodičské oprávnenie, aby sa pripravovali v autoškole oveľa zodpovednejšie. V rámci Slovenska takmer 25 percent žiadateľov pri skúškach neuspeje.
Aj po úspešnom absolvovaní autoškoly by mali byť pozorní, zodpovední a získavať prax pomaly, ale isto. V roku 2003 zavinili vodiči od 18. do 29. roku života spolu 18 742 dopravných nehôd. Tridsiatnici majú na svedomí viac ako o tretinu nehôd menej - 11 930.
"Mnohí vodiči pri jazde preceňujú svoje schopnosti a aj nezvládajú svoje rýchle autá. Novým, neskúseným vodičom chýba odhad pri predchádzaní, rutina pri jazde, nedokážu zvládnuť vozidlo pri rôznych, najmä kolíznych situáciách, čo je príčinou mnohých tragických nehôd," dodáva Bujňáková.
Samotní vodiči a iní účastníci cestnej premávky sa sťažujú na agresivitu na cestách a podľa prieskumu verejnej mienky medzi tri nebezpečenstvá, ktorých sa v živote občania najviac obávajú, patrí agresívne správanie sa na cestách.